تاثیر فناوری نانو بر اقتصاد کشاورزی خبرگزاری علم و فناوری - تاثیر فناوری نانو بر اقتصاد کشاورزی

تاثیر فناوری نانو بر اقتصاد کشاورزی

افزایش میزان تولیدات و کیفیت آن‌ها و همچنین حفظ منابع زیست محیطی ، در گرو استفاده از فناوری نانو در صنعت کشاورزی و صنایع غذایی است . چرا که مشکلات و کمبودهای بسیار درعرصه‌های علمی و صنعتی لزوم به کارگیری فناوری‌های جدید در تمامی صنایع از جمله صنعت کشاورزی را پیش از هر زمان دیگری آشکار تر ساخته است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، ایران از لحاظ تنوع آب و هوایی ، گونه های گیاهی و پتانسیل بالقوه کشاورزی کشوری ثروتمند است. اما امروزه داشتن پتانسیل و ظرفیت به تنهایی پاسخگوی نیازهای جوامع نیست و نبض اقتصادی جهان در دست کشورهایی است که به ابزار فناوری مجهز بوده و می توانند از منابع موجود حداکثر بهره وری را داشته باشند.

جمعیت رو به رشد کشور ، استفاده بی رویه انسانها از منابع زیست محیطی کره زمین ، آسیب محصولات کشاورزی از زمان تولید تا برداشت و مشکلاتی که در پس کمبود مواد غذایی نهفته است ، لزوم تغییر نگرش جدی نسبت به مدیریت بخش کشاورزی در سطح جهانی و استفاده از فناوری نانو در این بخش را  بیش از پیش نمایان می سازد .

 

*اهمیت موضوع :

پيشرفتها و نو آوري هاي علمی در قرن اخیر ، منجر به دستاوردهاي چشمگيري درتوليدات كشاورزي بسياري از كشورها شده است . فناوری نانو ، یکی از مهم ترین فناوری های نوین است که امیدهای زیادی برای توسعه کشاورزی و رفع کمبودهای این عرصه در بسیاری از کشورها خصوصاً کشورهای توسعه یافته ایجاد کرده است .

تولید مواد غذایی با منشا کشاورزی و گوشتی و حفظ  سلامت و کیفیت آن از زمان تولید تا مصرف به برنامه ریزی های گسترده و دقیقی نیازمند است ، چرا که عدم رعايت استانداردهاي لازم و نبود فرهنگ مصرف صحيح مصرف ، افزایش ضایعات و آلودگي محيط زيست را در پی خواهد داشت .

به عقیده بسیاری از کارشناسان و پژوهشگران این عرصه ، فناوری نانو تحولات عظیمی را  به صنایع غذایی وارد کرده و باعث تغییرات بزرگی در روش‌های تولید ، نگهداری ،  بسته‌بندی ، انتقال و مصرف مواد غذایی شده است .

**کاربردهای فناوری نانو در بخش کشاورزی:

برخی از مهیج ترین پیشرفت های حاصل شده در صنعت کشاورزی با فناروی نانو در ارتباط بوده  و می توان گفت صنعت کشاورزی، بازار بسیار بزرگی را برای کاربردهای فناوری نانو به وجود آورده که از کاربردهای اصلی آن  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-توليد سوخت هاي جايگزين و آلودگي كمتر محيط زيست.

-كنترل و كاهش خسارت ناشي از آفات و بيماري هاي پس از برداشت

- تصفيه و كاهش آلودگي محيط زيست به وسيله نانو مبدل هاي كاتاليزوري

-جلوگیری از سایش ، خوردگي و ساييدگي محصولات کشاورزی

- افزايش مقاومت پوشش هاي بدنه ی ادوات و ماشين ها و ابزارهاي كشاورزي

-قابلیت  بي خطر ساختن مواد آلاينده زیست محیطی

 

**قابلیت های فناوری نانو  در بخش کشاورزی:

-تحول در صنایع غذایی و کشاورزی با استفاده از ملزومان و ابزارهای جدید برای درمان بیماری‌های حوزه کشاورزی و صنایع غذایی

-افزایش توانایی گیاهان در جذب مواد مغذی

- کاهش مصرف انرژی در فرایند نگهداری

- افزایش کارایی آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها

-شناسایی امراض و آفات گیاهان

- حفظ کیفیت و کاهش ضایعات محصولات غذایی

- حفظ  ایمنی و افزایش عمر مفید محصولات کشاورزی و صنایع غذایی

**راهکارهای توسعه فناوری نانو در بخش کشاورزی در ایران :

- ارايه تسهيلات و حمایت از شرکت های دانش بنیان در این عرصه

- برگزاری سلسله نشستها و همایش های علمي جهت فراگیر نمودن این فناوری

- برگزاری نمايشگاههاي داخلي و زمينه سازي حضور شركتهاي موفق در این عرصه

-معرفی کارآفرینان موفق این عرصه به فعالان و علاقمندان به فعالیت در حوزه کشاورزی نوین

- توجه به زيرساختها و امكانات مورد نیاز و ضروري براي توسعه ی فناوری نانو کشاورزی

 

  **نتیجه گیری :

افزایش میزان تولیدات و کیفیت آن‌ها و همچنین حفظ منابع زیست محیطی ، در گرو استفاده از فناوری نانو در صنعت کشاورزی و صنایع غذایی است . چرا که مشکلات و کمبودهای بسیار درعرصه‌های علمی و صنعتی لزوم به کارگیری فناوری‌های جدید در تمامی صنایع از جمله صنعت کشاورزی  را پیش از هر زمان دیگری آشکار تر ساخته است.

مدیریت بذر، سازوکار هوشمند علف‌کش‌ها ، مدیریت تغذیه‌ گیاهی ،  اصلاح گیاهان ، حفاظت از گیاهان در برابر تنش‌های زیستی و غیرزیستی ، مدیریت علف های هرز ، تشخیص اختلالات تغذیه‌ای در گیاهان زراعی وتشخیص بیماری‌ های گیاهی از جمله مواردی است که استفاده از این تکنیک  نوین را پیش از پیش با اهمیت جلوه می دهد  .

به طور یقین می توان گفت ؛يكي از مهمترين دستاوردهای حال حاضر جهان ، استفاده و توسعه ی فنّاوري نانو در بخش کشاورزی بوده و باید برای استفاده ی بهینه از این منابع خدادادی زمینه لازم ، جهت تقويت و توسعة فنّاوري نانو را فراهم کرد .

انتهای پیام /ن

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۶:۳۲

شناسه خبر: 82665

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب