سالمندان، کارگزار توسعه پایدار هستند/ وضعیت نگران خبرگزاری علم و فناوری - سالمندان، کارگزار توسعه پایدار هستند/ وضعیت نگران کننده اصفهان در رشد جمعیت سالمندی
در مراسم امضای تفاهم نامه شهر دوستدار سالمند عنوان شد؛

سالمندان، کارگزار توسعه پایدار هستند/ وضعیت نگران کننده اصفهان در رشد جمعیت سالمندی

تفاهم ‌نامه سه جانبه طراحی و ایجاد شهر دوستدار سالمند بین شهرداری اصفهان، شورای ملی سالمندان کشور وابسته به سازمان بهزیستی کشور با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و اداره کل بهزیستی استان اصفهان امضا شد. سالمندان، کارگزار توسعه پایدار هستند، و در کل کشور وضعیت نگران کننده اصفهان در رشد جمعیت سالمندی را داریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، تفاهم ‌نامه سه جانبه طراحی و ایجاد شهر دوستدار سالمند بین شهرداری اصفهان، شورای ملی سالمندان کشور وابسته به سازمان بهزیستی کشور با همکاری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و اداره کل بهزیستی استان اصفهان امضا شد. سالمندان، کارگزار توسعه پایدار هستند، و در کل کشور وضعیت نگران کننده اصفهان در رشد جمعیت سالمندی را داریم.

 

تکریم سالمندان در راستای زیست پذیری و بهزیستی فرهنگی

قدرت اله نوروزی، شهردار اصفهان در مراسم امضای این تفاهمنامه ضمن معرفی ویژگی های شهر دوستدار سالمند، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای جوامع توسعه یافته، سالمندان به عنوان سرمایه های اجتماعی هستند که شکل گیری این سرمایه اجتماعی فرآیندی طولانی داشته و هزینه های سنگینی را می طلبد.

وی تاکید کرد: ما با این نگاه ورود پیدا کردیم و البته دستگاههایی که باید ورود پیدا کنند دستگاههای متعددی هستند و از همین روز اول باید حضور جدی داشته باشند و هر کس بتواند وظیفه خود را درست انجام دهد تا پاسداری از این سرمایه اجتماعی به درستی انجام شود.

شهردار اصفهان یکی از برنامه های این دوره مدیریت شهری را تحقق شهر فرهنگی ذکر کرد و افزود: این شهر فرهنگی دارای مؤلفه های متعدد مانند زیست پذیری و بهزیستی فرهنگی است؛ اگر قصد داشته باشیم این دو مؤلفه را تحقق ببخشیم ناگزیر هستیم همه گروه های سنی و اقشار را واقع بینانه نگاه کرده و وظایف خود را به شکل صحیحی اجرا کنیم. 

نوروزی با اشاره به روز جهانی کودک،  گفت: اصفهان در یک سال گذشته به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک شناخته شده و این استحقاق را دارد که به عنوان شهر دوستدار کودک شناخته شود؛ شهر دوستدار کودک باید همه ظرفیت ها را برای پرورش، رشد و تربیت کودک داشته باشد، شهرداری در این مسیر حرکت می کند.

وی، سالمندان را سرمایه های اجتماعی ذکر کرد و ادامه داد: این گروه سنی به لحاظ تجربه اندوخته خود حائز اهمیت هستند و بیشتر نیاز به توجه و مراقبت دارند؛ لازم است سیاست ها، برنامه ها، ساختارها و نوع خدماتی  که ارائه می شود در راستای حمایت از حقوق این گروه باشد.

نوروزی با بیان اینکه لازم است برای هر گروه سنی متناسب با آن گروه برنامه ریزی لازم را داشته باشیم، بیان داشت: با این وجود توجه ما به انسان از نوع انسان به «ماهوی انسان» و بدون توجه به ویژگی های شخصی و فردی است؛ این انسان هر دین، مذهب، جنس، رده سنی و ... می تواند داشته باشد. 

 

سالمندان، کارگزار توسعه پایدار

شهردار اصفهان سیاست مدیریت شهری را در تقسیم امکانات و خدمات توجه به انسان، فارغ از هر موضوع دیگری ذکر کرد و گفت: برای تحقق توسعه پایدار گروه های سنی به ویژه سالمندان، موضوع توسعه پایدار هستند اما ما می خواهیم نه فقط موضوع، بلکه کارگزار توسعه پایدار باشند.  

وی تاکید کرد: باید به گونه ای عمل کنیم تا همه جوانان امروز در سال های آینده بدانند در شهری زندگی می کنند که این شهر قرار است مکانی امن، راحت و بدون دغدغه برای آنان باشد. امیدوارم همه به این نگاه فرهنگی کمک کنند زیرا در صورت تلاش همگان است که همه سنین و اقشار در آن شهر احساس آرامش و آسایش می کنند.

 

انطباق شهر اصفهان با محیط های دوستدار سالمند

مدیرکل بهزیستی استان اصفهان در ادامه این مراسم با بیان اینکه شهری لایق و در خور سالمندان اصفهانی در آینده ای نه چندان دور ایجاد می شود، اظهار کرد: جلسات دبیرخانه با ریاست استاندار تشکیل و همچنین با ریاست فرمانداری ها در سطح شهرستانها برگزار شده است.      

مرضیه فرشاد، تصریح کرد: انجام طرح های پژوهشی، مشارکت داوطلبانه سالمندان در قالب طرح افزایش مشارکت، طرح میزان انطباق شهر اصفهان با محیط های دوستدار سالمند که پیگیری های آن صورت گفته، طرح آسیب شناسی عدم مناسب سازی اماکن و معابر شهری اصفهان و ... اقداماتی است که توسط دبیرخانه شورای سالمندان انجام شده و امیدوارم بتوانیم شهری مناسب سالمندان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در سال 97 اصفهان به عنوان پایلوت شهر دوستدار سالمند به تصویب نهایی رسیده است، اضافه کرد: 16 نفر از متخصصین حوزه سالمندی همکاران ما را در دبیرخانه همراهی کرده اند؛ در این تفاهمنامه سه منطقه به عنوان پایلوت انتخاب می شود.  

 

وضعیت نگران کننده اصفهان در رشد جمعیت سالمندی

مجری شهر دوستدار سالمند در اصفهان در ادامه این نشست با اشاره به ویژگی های شهر دوستدار سالمند، اظهار کرد: طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت سنین بین 60 تا 74 سال سالمند جوان، 74 تا 90 سال سالمند و 90 سال به بالا سالمند کهنسال شناخته می شود. 

احمد شاهیوندی تصریح کرد: افراد مورد نظر ما در این پروژه افرادی هستند که از مرز 60 سالگی عبور کرده اند. زمانی می گویند جمعیت سالخورده شده است که سهم ما از جمعیت جوان کم می شود و سهم جمعیت سالمند افزایش پیدا می کند و این زمانی است که جمعیت یک شهر دچار سالخوردگی می شود.

وی افزود: شهر دوستدار سالمند از نظر علمی شهری است که ساختار، امکانات، سیاست ها و خدمات شهری و اجتماعی آن به گونه ای است که شرایط را برای فعالیت سالمندان پویا  فراهم و از آنها حمایت می کند.

مجری شهر دوستدار سالمند در اصفهان با بیان اینکه طبق آمار در سال 95 تعداد سالمندان ایران 7 میلیون و 450 هزار نفر است، افزود: این جمعیت سهم قابل توجهی از جمعیت کشور به میزان 9.3 دهم درصد را شامل می شود که در سال 97 به 7 میلیون و 993 هزار نفر رسیده که نشان دهنده رشد نیم میلیون نفری جمعیت سالمند است. 

وی میزان شاخص پیری در کشور در سال 97 را بی سابقه ذکر کرد و افزود: به ازای هر 100 نفر جمعیت زیر 15 سال کشور 39 نفر سالمند داریم که آمار بسیار بالایی است.

شاهیوندی با بیان اینکه استان اصفهان هم اکنون وضعیت نگران کننده ای در خصوص رشد جمعیت سالمند دارد، گفت: در سال 95، 10.6 دهم درصد جمعیت استان را سالمند تشکیل می دهد که نسبت به آمار کشوری آمار بالایی است و جزو شهرهای اول است.  

وی جمعیت ساکن در بافت فرسوده اصفهان را 23 درصد ذکر کرد و افزود: بیشتر افرادی که در این بافت زندگی می کنند سالمند و افراد با توان مالی پایین هستند؛ همچنین شهر اصفهان به عنوان شهر تاریخی پذیرای سالانه 400 هزار گردشگر خارجی است که بیشتر این گردشگران سنین 60 سال به بالا هستند.

مجری شهر دوستدار سالمند در اصفهان اضافه کرد: لازم است اصفهان به عنوان شهر دوستدار سالمند در دنیا معرفی شده و این برند را از آن خود کند، بنابراین نیاز مبرم به پیش بینی، سناریوسازی، بهره گیری از فرصت های پیش رو در راستای به حداقل رساندن تهدیدات در شهر اصفهان احساس می شود که موضوعی بسیار مهم است و باید در برنامه های توسعه شهر مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به ابعاد شهر دوستدار سالمند، تاکید کرد: ساختمان ها و فضای بیرونی، حمل و نقل عمومی، مسکن، مشارکت اجتماعی،‌ احترام،‌ اطلاعات و ارتباطات، مشارکت مدنی و حمایت اجتماعی و خدمات سلامت جزو این ابعاد است که هر کدام دارای شاخصه ها و متغیرهای خود هستند.     

    

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 82685

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب