توصیه های بهداشتی برای زائران اربعین حسینی/ اجتباب خبرگزاری علم و فناوری - توصیه های بهداشتی برای زائران اربعین حسینی/ اجتباب از گرفتن غذا و نوشیدنی از افراد ناشناس
در گفت و گو با رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز مطرح شد

توصیه های بهداشتی برای زائران اربعین حسینی/ اجتباب از گرفتن غذا و نوشیدنی از افراد ناشناس

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز بر رعایت نکات بهداشتی در طول سفر اربعین تاکید کرد و گفت: زائران عزیز در بین مسیر از گرفتن غذا و نوشیدنی ها از دست افراد ناشناس و خارج از مواکب تایید شده خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، هر ساله در آستانه فرا رسیدن اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) میلیون ها نفر از سراسر دنیا به ویژه ایران اسلامی عازم کشور عراق می شوند تا در کربلا به زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) و 72 یار با وفایش بروند.

یکی از برنامه هایی که زوار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در کشور عراق دارند شرکت در پیاده روی اربعین حسینی است که از شهر نجف اشرف آغاز می شود و تا شهر کربلای معلی ادامه دارد که باید بیش از 85 کیلومتر را طی کنند.

شرکت کنند کنندگان در مراسم معنوی پیاده روی اربعین حسینی حداقل دو شبانه روز در مسیر نجف تا کربلا هستند تا به زیارت معشوق بروند که همین موضوع سبب می شود که زائران نکات و توصیه هایی بهداشتی را رعایت کنند تا مشکلی از این بابت برای آنها به وجود نیاید.

استفاده از ماسک برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها

به همین منظور به به سراغ دکتر مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز و رئیس کارگروه بهداشت ستاد اربعین رفتیم تا توصیه هایی برای سفر بهتر زائران سرور و سالار شهیدان داشته باشد.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزار علم و فناوری با تسلیت فرا رسیدن ایام اربعین حسینی اظهار کرد: در ایام اربعین حسینی و پیاده روی نجف تا کربلا به علت استراحت کم، خستگی راه، تغییر شرایط آب و هوایی و تهیه آب و منابع غذایی از منابع گوناگون، این مسافرت کاهش مقاومت بدن را به همراه دارد.

وی بیان کرد: به دلیل کاهش مقاومت بدن عوامل خطرآفرین بیش از معمول انسان ها و حاضران در این مراسم معنوی را با خطر مواجه می کنند به همین خاطر نیز رعایت ضوابط و نکات بهداشتی و ایمنی در سفر و پیاده روی اربعین حسینی ضرورت بیشتری دارد و همگان می بایست حساسیت بیشتری نسبت به آن نشان دهند و رعایت آنها را سرلوحه برنامه های خود قرار دهند.

 رئیس کارگروه بهداشت ستاد اربعین در ادامه سخنان خود تصریح کرد: استان خوزستان با توجه به هم مرز بودن با کشور عراق در این ایام از سال میزبان جمعیت زیادی از زائران عتبات عالیات از کشور ایران و کشورهای دیگر است که به صورت ویژه در این ایام از مرز چذابه در شهرستان دشت آزادگان و مرز شلمچه در شهر خرمشهر به زیارت ائمه اطهار (ع) و شهدای کربلا می روند، ضروت دارد و لازم است که زائرین عزیز با رعایت نکات بهداشتی صحت و سلامت خود را در طول سفر تا زمان بازگشت حفظ کنند و با سلامتی این آئین معنوی و روحانی را انجام دهند.

دکتر شریفی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان توصیه های بهداشتی برای زائران حضرت اباعبدالله الحسین (ع) خاطرنشان کرد: با توجه به تراکم جمعیت در آئین معنوی اربعین حسینی، استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از ویروس‌ ها و میکروب ‌ها و برخی از بیماری های واگیردار موثر است.

زائران از آب های بسته بندی استفاده کنند

وی در ادامه تاکید کرد: بهتر است تا زائران سرور و سالار شهیدان به تعداد روزهای سفر خود، ماسک همراه داشته باشند و هر روز از یک ماسک استفاده کنند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اشاره به وسایل مورد نیاز سفر اربعین حسینی بیان کرد: همراه داشتن چفیه، کلاه، چتر، عینک، سمعک و هر وسیله کمک توانبخشی برای زائران گرامی ضروری است.

وی توصیه هایی هم برای استفاده از نوشیدنی ها در طول سفر ارائه داد و تصریح کرد: زائران گرامی عتبات عالیات در طول سفر خود حتما از آب های بسته بندی استفاده کنند و از مصرف آب های غیر بهداشتی خودداری کنند تا مشکلی برای آنها پیش نیاید.

دکتر شریفی در همین ارتباط توضیح داد که اگر در تهیه آب آشامیدنی موارد بهداشتی رعایت نشود بیماری های فراوانی از طریق آب به انسان منتقل می شود.

وی بار دیگر بر رعایت نکات بهداشتی در طول سفر اربعین تاکید کرد و گفت: زائران عزیز در بین مسیر از گرفتن غذا و نوشیدنی ها از دست افراد ناشناس و خارج از مواکب تایید شده خودداری کنند.

ضرورت شست و شوی دست ها با آب و صابون

رئیس کارگروه بهداشت ستاد اربعین در ادامه با بیان نکاتی درباره خوردن غذا یادآور شد: فاصله زمانی غذاهای بسته بندی شده در طول مسیر تا زمان مصرف نباید بیشتر از 2 ساعت باشد.

وی از زائران اربعین حسینی خواست تا از خوردن نوشیدنی های گرم و داغ در ظروف یک بار مصرف غیر استاندارد خودداری کنند.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: زائران عتبات عالیات و مسافران این سفر معنوی حتماً باید صابون به صورت مایع دستشویی و یا خمیر صابون که در داروخانه ها وجود دارد را در کوله ‌پشتی خود داشته باشند و مرتب به شست‌ و شوی دست ‌ها بپردازند.

 دکتر شریفی همچنین مزایای شست دست ها را برشمرد و اظهار کرد: شست ‌و شوی دست ‌ها با مایع دستشویی از سرماخوردگی و ابتلا به بیماری ‌های مختلف همچون اسهال و استفراغ جلوگیری خواهد کرد.

وی درباره ابتلا به برخی از بیماری ها نیز هشدار داد و افزود: زائرین گرامی اربعین حسینی در طول سفر خود در صورت داشتن علائمی همچون تب، سردرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی، گلو درد، سرفه و گاهی همراه با علائم گوارشی همچون حالت تهوع، استفراغ و اسهال است به پایگاه های بهداشتی و اورژانس های بین مسیر مراجعه کنند تا توسط تیم های سلامت معاینه شوند.

دست و صورت در معرض باد و آفتاب قرار نگیرد

رئیس کارگروه بهداشت ستاد اربعین در بخش دیگری از سخنان خود بر حفظ سلامت پاها در طول سفر تاکید کرد و گفت: زائران گرامی اربعین سرور و سالار شهیدان به تعداد روزهایی که در سفر هستند، جوراب به همراه داشته باشند و هر شب در زمان استراحت جوراب‌ های خود را از پا خارج کنند و با دقت پاهای خود را با آب شست‌ و‌ شو دهند.

وی با اشاره به ضرورت شستن پاها در هر شب سفر اربعین با بیان اینکه انجام این کار انرژی بهتری به زائران گرامی می‌ دهد، عنوان کرد: همچنین زوار شب ‌ها در محل پاشنه پا از پماد ویتامین «آ د» استفاده کنند و اگر امکان داشت هر شب پاها را 20 تا 30 سانتی ‌متر بالاتر از بدن نگه ‌دارند.

دکتر شریفی توصیه هایی هم برای حفظ سلامت پوست زوار عتبات عالیات در طول سفر اربعین ارائه داد و نکاتی را در همین ارتباط ارائه داد.

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز تصریح کرد: در مسیر حرکت زائران ممکن است هوا سرد یا آفتابی باشد به همین خاطر بهتر است دست و صورت آنها در معرض باد و آفتاب قرار نگیرد که به همین منظور حتما از کرم های ضد آفتاب یا پماد آ.د در زمان پیاده روی استفاده کنند تا پوستشان دچار آسیب نشود.

گفت و گو از حسین یزدی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 82734

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب