خبرگزاری علم و فناوری

گام بلند سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور؛

استاندارد مکاترونیک کشور متحول می شود/می توانیم ظرف ۵ تا ۱۰ سال به یک کشور تمام صنعتی تبدیل و جزو ده غول صنعتی جهان شویم

عضو تیم تحول در استاندارد مکاترونیک، خبرداد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از یک و نیم سال پیش کار مشترکی را با سازمان فنی حرفه ای آلمان و دانشگاه لایپزیک آلمان شروع کرده و هدف آن است که استاندارد مکاترونیک را متحول کنیم و با توجه به پتانسیلهایی که داریم می توانیم ظرف ۵ تا ۱۰ سال به یک کشور تمام صنعتی تبدیل و جزو ده غول صنعتی جهان شویم.

 به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، فرید خیری عضو تیم تحول در استاندارد مکاترونیک ایران در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری، خبرداد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از یک و نیم سال پیش کار مشترکی را با سازمان فنی حرفه ای آلمان و دانشگاه لایپزیک آلمان شروع کرده و هدف آن است که استاندارد مکاترونیک را متحول کنیم و با توجه به پتانسیلهایی که داریم می توانیم ظرف 5 تا 10 سال به یک کشور تمام صنعتی تبدیل و جزو ده غول صنعتی جهان شویم.

 

گام  بلند سازمان آموزش فنی و حرفه ای ایران برای تحول در استاندارد مکاترونیک

مسوول کارگاههای رباتیک، مکاترونیک و آکوترونیک اداره کل آموزش فنی و حرفه استان اصفهان، با اشاره به اهمیت موضوع مهارت و بیان این که ایران حدود چهل و شش سال است که عضو سازمان جهانی مهارت است و از اعضای اولیه این سازمان محسوب می شود، خبرداد: سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از یک و نیم سال پیش کار مشترکی را با سازمان فنی حرفه ای آلمان و دانشگاه لایمزیک شروع کرده و هدف آن است که استاندارد مکاترونیک را متحول کنیم و استاندارد سازی متناسب با علم روز آلمان باشد و این کار توسط یک تیم شش نفره در حال انجام است.

عضو تیم تحول در استاندارد مکاترونیک، تصریح کرد: تا اردیبهشت سال آینده این پروژه تمام می شود و کار را شروع خواهیم کرد یعنی مراحل آموزش، آماده سازی استانداردهای جدید،  شیوه های تدریس جدید را از آلمان یاد می گیریم و استاندارد مکاترونیک کشورمان را به روز می کنیم.

وی با بیان این که رییس بخش مکاترونیک سازمان فنی و حرفه ای آلمان فردی فوق العاده با سواد در زمینه مکاترونیک است و اصلا تحصیلات دانشگاهی و حتی دیپلم هم ندارد، گفت: این استاندار سازی را تحت نظر این فرد که یکی از مدرسان بین المللی دنبال می کنیم.

مسوول کارگاههای رباتیک، مکاترونیک و آکوترونیک اداره کل آموزش فنی و حرفه استان اصفهان، خاطرنشان کرد: ما چهار سال طرف دانشگاه می رویم و فقط تئوری یاد می دهیم ولی به درد صنعت نمی خورد در این شیوه جدید که یک استاندارد سه ساله است می خواهیم متناسب با استاندارد ایران مکاترونیک را بومی سازی و با یک مدت کوتاهتری در حد یکسال ارائه کنیم.

عضو تیم تحول در استاندارد مکاترونیک، خاطرنشان کرد: برای افراد شرکت کننده در این دوره های یک آزمون توسط سازمان فنی و حرفه ای ایران ویک آزمون توسط سازمان فنی و حرفه ای آلمان گرفته می شود و در صورت کسب نمره لازم یک مدرک مشترک با اعتبار بین المللی به مهارت آموزان ارائه می شود.

مکاترونیک چیست؟

این مربی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای اصفهان در پاسخ به این سوال اظهار داشت: تقریبا همه اسم رباتیک را شنیده اند، رباتیک در زمینه صنعت تحت عنوان مکاترونیک بیان می شود و اگر شیوه های مدرن مدیریت، کنترل، انتقال در زمینه سیالات و مایعات باشد به آن علم مدیریت آب یا فناوری آب یا همان آکواترونیک می گویند.

مسوول کارگاههای رباتیک، مکاترونیک و آکوترونیک اداره کل آموزش فنی و حرفه استان اصفهان، ادامه داد: مکاترونیک به سه بخش کلی مکانیک، کامپیوتر و برق تقسیم بندی می شود و آکواترونیک در بردارنده مکانیک، شیمی (کنترل کیفی آب)، کامپیوتر و برق است، در واقع این دو رشته در سه زمینه همپوشانی دارند و اگر بخواهیم یک کارگاه مکاترونیک راه اندازی کنیم به یکسری تجهیزات مکانیکی، کامپیوتر، plc، برق نیاز است همچنین برای کارگاه آکواترونیک به یکسری تجهیزاتی دیگر هم مانند آزمایشگاه شیمی و سیالات و فلومترها  نیاز است.

 

آیا برای تحول در استاندارد مکاترونیک تجهیزات و زیرساختهای لازم را داریم

خیری گفت: یکسری تجهیزات و زیرساختها فراهم است اما متناسب با شروع هر دوره ای که در استاندرها و قانونهای فنی و حرفه ای داریم وقتی استاندارد جدید آموزش تعریف می شود قطعا یکسری تجهیزات مورد نیاز است اما چیزی نیست که بگوییم از صددر صد 90 درصد را نداریم نه اینطور نیست بخش مهمی از آن قبلا ایجاد شده و در حد 15 تا 20 درصد آن نیاز به بروز رسانی دارد.

 

 شیوه های مدرن تدریس اهمیت دارد

وی خاطرنشان کرد: بیشتر تمرکز در این یک سال و نیم کار مشترک با آلمان بر شیوه های تدریس مدرن بوده و موارد جدید را به تدریس اضافه می کنیم یعنی خیلی مشکل تجهیزات نداریم یک درصدی هست ولی به نظر بنده که حدود 7 سال است که مکاترونیک کار می کنم شیوه های تدریس مهم است و باید در کنار استانداردها و تجهیرات به روز شود.

عضو تیم تحول در استاندارد مکاترونیک، اظهار داشت: هدف اصلی ما در این کار مشترک با آلمان اول آموزش مربیان است چرا که هرچقدرهم تجهیزات به استانها تزریق شود اگر مربی توانایی کار با آن را نداشته باشد، شیوه های تدریس نوین را ندانند فایده ای ندارد.

خیری در رابطه با اهمیت و جایگاه مکاترونیک، اظهار داشت: هر جایی یک روند تولید داریم از کارخانه تولید پفک نمکی گرفته تا صنایع بزرگ مثل فولاد همه اینها نیازمند مهندس مکاترونیک است که روند جدید بسازد، روند جدید را برنامه نویسی و کنترل کند و بر روی آن نظارت داشته باشد.

وی تاکید کرد: مکاترونیک را در صنعت داریم اما بروز رسانی نیاز دارد، کم کردن نیروی انسانی، تبدیل کارخانه های شیفتی به کارخانه هایی 24 ساعته، به کارخانه هایی که نیروی انسانی کمتری نیاز دارد و استراحت ندارد همه عین مکاترونیک است.

خیری گفت: در نگاه اول و هر گاه بحث اتوماتیک کردن دستگاهها مطرح می شود، اولین چیزی که جلب توجه می کند این است که یکسری نیروهایی بیکار می شوند که قرار است جای آنها را رباتها و دستگاهها بگیرند، فرضا که درست باشد اما برای ماندن توی بازار جهانی چاره ای جز این نداریم.

مسوول کارگاههای رباتیک، مکاترونیک و آکوترونیک اداره کل آموزش فنی و حرفه استان اصفهان، اظهار داشت: می خواهیم بمانیم و رقابت کنیم، غولهای جهانی مثل چین دریک ثانیه یک کمپوت می زند و ما یکساعت یک کمپوت می زنیم، هیچ وقت نمی توانیم رقابت کنیم ما باید به این علم وارد شویم نیروی کار ماهرمتناسب با آن هم باید تربیت کنیم ما نمی توانیم بمانیم تا دویست سال دیگر فقط کارگر چکش بدست یاد دهیم.

خیری گفت: الان بزرگترین کشوری که نیروی کار ماهر نیاز دارد آلمان  است  ایران هم یک تفاهم نامه با فنی حرفه ای آلمان امضا کرده و نیروی کار ماهر برای آنها می فرستیم این نیرو 3500 تا 6000 یورو می گیرد، چرا این نیروی کار ماهر را خودمان استفاده نکنیم نیروی کاری که از منابع این کشور استفاده کرده تحصیل کرده به اینجا رسیده پس ما باید زیرساختهایی صنعت را متحول و نیروی کارمان را به این سمت سوق دهیم.

 

به نظر شما ایران چند سال دیگر می تواند به کشوری تبدیل شود که نیروهایش را ماهر تربیت کرده و خودش آنها را جذب می کند؟

عضو تیم استاندارد سازی مکاترونیک، خاطرنشان کرد: ایران زیرساختهایی، نیروی جوان و منابع مهمی دارد، و با وجود این که تحریمها هم مشکلات ایجاد کرده اما پتانسیلهایی بسیار خوب داریم، صنایعی بزرگ فولاد، ذوب آهن، خودرو سازی، مس سرچشمه و بسیاری صنایع  کوچک و بزرگ داریم یک کم قدیمی هستند اما داریم.

 

می توانیم ظرف 5 تا 10 سال به یک کشور تمام صنعتی و جزو ده غول صنعتی جهان تبدیل شویم

 وی معتقد است: با توجه به این زیرساختها اگر بتوانیم در زمینه مدیریت نیروی انسانی ومدیریت تکنولوژی یک تحول ایجاد کنیم می توانیم ظرف 5 تا 10 سال به یک کشور تمام صنعتی و نه نیمه صنعتی تبدیل و جزو ده غول صنعتی جهان شویم.

 

جوانان ما پای کار و خیلی هم متوقع نیستند و ماندن در ایران را ترجیح می دهند

این مربی توانمند اداره کل آموزش فنی و حرفه ای اصفهان با توجه به ارتباط نزدیکی که با نیروهای جوان و مستعد و فارغ التحصیلان دانشگاهی دارد، تاکید کرد: مطمئن باشیم جوانان ما پای کار هستند بچه های ما خیلی متوقع نیستند با یک زندگی متوسط هم کشورمان را ترجیح می دهند، این موج مهاجرت، حتی پناهندگی و فرار متوقف می شود و این طور نیست که 100 سال وقت نیاز داشته باشیم در 5 سال هم می شود.

وی با تاکید بر این که می توانیم کشورمان را بسازیم، ابراز کرد: کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات، بحرین فقط با پول به کجا رسیدند اما فرق ما با آنها این است که ما نیروی انسانی داریم ما علم هم داریم  مغزهایی داریم که همه دنیا آرزوی آن را دارند.

 

در صنایع ما مکاترونیک رعایت نمی شود

خیری گفت: مکاترونیک یکی از زمینه هایی است که می تواند یک تحول بزرگ در کشور ما ایجاد کند کشوری هستیم که یکسری مواد اولیه داریم، اما وقتی به مکانیزم صنعت توجه می کنیم می بینیم مثلا معادن آهن در ایران داریم ولی سنگ آهن را به چین صادر می کنیم چرا چون کارخانه های فولاد ما مکانیزه نیستند خروجی کم است مثلا در یک روز 10 تن سنگ آهن را قبول می کند اما اگر اتوماسیون شود مکاترونیک در آن رعایت شود این ده تن می تواند50 تن شود.

 

بسته بندی یکی از مهمترین قسمتهای علم مکاترونیک است

وی افزود: زعفران در کشور داریم اما بسته بندی آن در ترکیه انجام می شود در مورد رطب، پرتقال و بسیاری موارد دیگر همینطور، بسته بندی یکی از مهمترین قسمتهای علم مکاترونیک است.

خیری گفت: همینطور در پتروشیمی، نفت و گاز داریم، نفت را صادر میکنیم و پودر پلاستیک از آنها می گیریم  چرا چون مکاترونیک نداریم نفتی که با زحمت از زمین بیرون می کشیم، باید پالایشگاههای مدرن بزنیم داریم اما کم اند مدرن نیستند اتوماسیون در آنها رعایت نمی شود میزان ورود مواد خام آنها کم است، باید بجای این که ماده اولیه را صادر کنیم تولید کنیم و با چندین برابر قیمت به آنها بفروشیم و این میشود یک کشور صنعتی.

وی به فروش نفت توسط کشورهای حاشیه خلیج فارس و عربستان و واردات مواد لوکس به این کشورها اشاره کرد و  گفت: اما ما نباید این کار را بکنیم ما باید هوشیارتر باشیم چون نیروی انسانی را داریم، استعداد و منابع داریم، رشته مکاترونیک کلید این تحول است و با این حال در کشور ما هنوز ناشناخته است خوب سرمایه گذاری نمی شود و آن طور که دل ما می خواهد عمل نمی شود اصلا با دانشگاه هم کاری نداریم.

 

محققان ایرانی رشته آکواترونیک را به سازمان جهانی مهارت پیشنهاد کردند

مسوول کارگاههای رباتیک، مکاترونیک و آکوترونیک اداره کل آموزش فنی و حرفه استان اصفهان، در پایان با بیان این که کارگاه رباتیک و بعد مکاترونیک را برای اولین بار اصفهان و کارگاه مدیریت منابع آب یا فناوری منابع آب (آکواترونیک) را برای اولین بار در ایران راه اندازی کرده است، تصریح کرد: سال 2014 رشته آکواترونیک را به سازمان جهانی مهارت پیشنهاد کردیم و سال 2015 برای اولین بار بعنوان یک فن در مسابقات جهانی مهارت برگزار شد و یک تیم هم از فنی و حرفه ای استان اصفهان در آن شرکت کرده و رتبه دوم را کسب نمود، تیم اصفهان سال 2017 موفق به کسب رتبه اول و امسال 2019 جزو شش تیم اول شد.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴:۵۷

شناسه خبر: 82818

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
کریم دل‌آویز
۱ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۸:۱۰

سلام. جناب مهندس خیری، موفقیت شما آرزویی قلبی من است.

اشتراک گذاری مطالب