بررسی نشان‏‌ها و مدال های نظامی در جمهوری اسلامی ایران خبرگزاری علم و فناوری - بررسی نشان‏‌ها و مدال های نظامی در جمهوری اسلامی ایران

بررسی نشان‏‌ها و مدال های نظامی در جمهوری اسلامی ایران

همواره در طول تاریخ اعطای نشان ها به نظامیان یکی از راه های قدرانی از رشادت های انجام شده در میدان نبرد بوده است. کشور های بسیاری به پاس قدرانی و ارج نهادن خدمات نظامیان به جهت تامین امنیت و فداکاری در راه کشور نشان های را به افراد نظامی اعطا می‏‎کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ از گذشته تا به امروز برای قدردانی از خدمات و تقدیر از شایستگی و رشادت در میادین نبرد نشان ها و مدال هایی توسط مقامات لشکری و کشوری به نظامیان اعطا می‎شود. اعطای نشان جنبه تقدیر معنوی داشته و با برجسته کردن خدمات فرد به کشور او را تشویق به جدیت در انجام وظایف می‏کند.

دریافت نشان های نظامی برای نظامیان اهمیت قابل توجهی داشته و در روحیه این افراد تاثیرات مثبتی دارد. یکی از فاکتورهای مهم در بالا نگه داشتن روحیه پرسنل نظامی تقویت روحیه روانی است که منجر به افزایش اعتماد به نفس، احساس مسئولیت و انگیزه در دو محور فردی و گروهی می‎شود.

نشان‏های عالی نظامی توسط فرمانده کل قوا اعطا می‎گردد و در ایران با توجه به اینکه مسئولیت فرمانده کل قوا بر عهده رهبر می‎باشد این نشان ها توسط رهبر معظم انقلاب به فرماندهان اعطا میشود.

بصورت کلی 5 نشان عالی توسط ستاد کل نیروهای مسلح تهیه و تصویب شده است که عبارت است از:

 1. نشان ذوالفقار
 2. نشان فتح
 3. نشان نصر
 4. نشان شفا
 5. نشان هنر

این نشان‎ها بالاترین نشان‏های نظامی در ایران محسوب می‎شوند که به پاس خدمات مختلف به فرماندهان اعطا می‎شود.

 

نشان ذوالفقار:

نشان ذوالفقار عالی‏ترین نشان نظامی در ایران محسوب می‎شود. این نشان از زمان قاجار تاکنون به فرماندهان نظامی اعطا شده است. بعد از پیروزی انقلاب سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسدران انقلاب اسلامی تنها شخصی است که به دریافت این نشان نائل آمده است.

 

 

نشان فتح:

این نشان به فرماندهان اعطا می‎شود که پیروزی های چشم گیری در جنگ بدست آورده باشند. نشان فتح دارای سه رده طلایی ، نقره‏ای و برنزی می‎باشد. نشان فتح به عنوان سمبل عملیات پیروزمندانه رزمندگان اسلام و نشانی برای فاتحان عملیات‌های پیروز رزمندگان اسلام انتخاب شده‌است. این نشان به بسیاری از فرماندهان اعطا شده است. نشان فتح برای اولین بار در مهرماه 1368 و در سالروز عملیات ثامن الائمه که منجر به شکست حصر آبادان شد توسط رهبر به 54 نفر از فرماندهان ارتش و سپاه و جهاد سازندگی اعطا شد. عملیات ثامن الائمه نخستین پیروزی بزرگ ایران در طول جنگ با عراق بود.

محسن رضایی، شهید علی صیاد شیرازی، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهید حسین فهمیده، حسین حسنی سعدی، مرتضی قربانی، محمد حسین باقری، حبیب الله سیاری، علی فدوی، علی شمخانی، محمد پاکپور و سید یحیی رحیم صفوی از جمله افرادی هستند که نشان فتح 1 ( طلایی) را دریافت کرده‏اند.

 

 

 

نشان نصر:

این نشان به پاس خدمات و پشتیبانی رزمی در طول جنگ اعطا می‎شود. این نشان نیز مانند نشان فتح دارای 3 درجه می باشد که نشان نصر 1 بالاترین درجه را در این نشان دارد. نشان نصر به فرماندهانی اعطا شده است که خدمات رزمی، پشتیبانی های لجستیکی و ایثارگری را در طول جنگ انجام داده‏اند.

از جمله افرادی که نشان نصر را دریافت کردند می‎توان به محمد حسین باقری، حسن روحانی، حسن شاه صفی، جواد عظیمی فر و سید یحیی رحیم صفوی اشاره نمود.

 

نشان شفا:

این نشان به امدادگرانی که جان خود را برای نجات رزمندگان در طول جنگ به خطر انداخته‎اند اهدا می‎شود.

نشان هنر:

نشان هنر یکی از نشان‌های افتخار در جمهوری اسلامی ایران است که برای تشویق فعالیت‌های کارکنان نیروهای مسلح در این زمینه تعلق می‌گیرد. سورنا ستاری فرزند منصور ستاری فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش به دلیل طراحی هواپیمای آذرخش مفتخر به دریافت این نشان نظامی شده است.

 

 

نشان های دیگری نیز وجود داره که نظامیان که در دوسته بندی نشان های تخصصی و نشان های تشویقی قرار می‎گیرند. نشان های تخصصی در زمینه های دوره‏های آکادمیک و دوره‎های نظامی طی شده در دانشکده افسری می‏باشد.

نشان های تشویقی نیز به پاس رشادت در جنگ و لیاقت و مهارت به پرسنل نظامی اعطای می‏شود.

 

نشان های رشادت:

 1. ایثار
 2. جانبازی
 3. شجاعت

نشان ایثار

نشان جانباز

نشان شجاعت

نشان های لیاقت و مهارت:

 1. جهاد
 2. سربلندی
 3. لیاقت
 4. دانش
 5. رازی
 6. ورزش
 7. هنر

نشان های تخصصی:

 1. علوم استراتژیک
 2. دوره دافوس
 3. دوره سرپرستی
 4. دوره عالی
 5. دوره تخصصی
 6. دوره مقدماتی
 7. دوره دانشگاه افسری

 

لازم به ذکر است که برخی از فرماندهان ارشد به دریافت نشان های غیر نظامی و دولتی نائل آمده‏اند. دریادار حبیب الله ستاری در زمان فرماندهی خود در نیروی دریایی ارتش به دلیل اجرای پروژه‌های پدافند غیرعامل در مناطق و پایگاه‌های ناوگان جنوب، ساخت «ناوهای موشک‌انداز کلاس پیکان» در راستای ارتقای توان بازدارندگی، ساخت ناوشکن‌های «سهند» و «ولایت» در ناوگان شمال و جنوب و ساخت زیردریایی‌های کلاس «غدیر السابحات» در کارخانجات منطقه یکم نداجا به دریافت نشان لیاقت و مدیریت درجه 2 از سوی رئیس جمهور نائل شد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82848

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب