دو دانشمند ایرانی دانشگاه شیکاگو نخستین «باتری قاب خبرگزاری علم و فناوری - دو دانشمند ایرانی دانشگاه شیکاگو نخستین «باتری قابل شارژ مبتنی بر دی‌اکسید کربن» را عرضه کرد

دو دانشمند ایرانی دانشگاه شیکاگو نخستین «باتری قابل شارژ مبتنی بر دی‌اکسید کربن» را عرضه کرد

به طور معمول وقتی یک شارژ یک باتری‌ کربن‌دی‌اکسید-لیتیومی خالی می‌شود،‌ کربنات لیتیوم و کربن تولید می‌کند. کربنات لیتیوم در فاز شارژ بازیافت می‌شود اما کربن بر روی کاتالیزور انباشته می‌شود و در نهایت منجر به از کار افتادن باتری می‌شود. دو محقق ایرانی دانشگاه ایلینویز موفق شدند نخستین نوع باتری قابل شارژ مبتنی برای CO۲ را بسازند.

محققان برای اولین بار نشان دادند که باتری‌های کربن‌دی‌اکسید-لیتیومی را می‌‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که به طور کامل قابل شارژ باشد. دانشمندانی از دانشگاه شیکاگو به رهبری «امین صالحی خوجین» با موفقیت نشان دادند یک نمونه اولیه باتری کربن‌دی‌اکسید-لیتیومی را می‌‌توان تا ۵۰۰ سیکل پشت‌سرهم شارژ کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، باتری‌های کربن‌دی‌اکسید-لیتیومی سیستم‌های ذخیره انرژی پرطرفداری هستند، چرا که یک دانسیته انرژی مشخص دارند که بیش از ۷ برابر از باتری‌های لیتیومی معمول بزرگتر است. با این حال تا پیش از این مطالعه، علی‌رغم پتانسیل‌های بیشتر این باتری‌ها در ذخیره انرژی، دانشمندان قادر نبودند یک نمونه اولیه کاملا قابل شارژ توسعه دهند.

ساخت نخستین «باتری قابل شارژ مبتنی بر دی‌اکسید کربن»

یافته‌های این محققان دانشگاه ایلینویز در شیکاگو در نشریه Advanced Materials منتشر شده است. امین صالحی خوجین، استادیار مکانیک و مهندسی صنایع از دپارتمان مهندسی این دانشگاه، می‌گوید:‌ » باتری‌های کربن‌دی‌اکسید-لیتیومی مدت‌هاست که زیر نظر محققان هستند،‌ اما در عمل تاکنون موفق نبودیم یک نمونه کارامد از آن را عرضه کنیم.»

به طور معمول وقتی یک شارژ یک باتری‌ کربن‌دی‌اکسید-لیتیومی خالی می‌شود،‌ کربنات لیتیوم و کربن تولید می‌کند. کربنات لیتیوم در فاز شارژ بازیافت می‌شود اما کربن بر روی کاتالیزور انباشته می‌شود و در نهایت منجر به از کار افتادن باتری می‌شود.

علی‌رضا احمدی پریداری، یکی از نویسندگان این مقاله می‌افزاید:‌ »انباشت کربن نه تنها جایگاه‌‌های فعال کاتالیست را بلوکه می‌‌کند و از انتشار کربن دی‌اکسید جلوگیری می‌‌کند، بله منجر به تجزیه الکترولیت در سطح شارژ شده باتری می‌شود.»

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 82851

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب