فناوری ساخت چاپگرهای سه بُعدی در دست جوانان یزدی

دو جوان یزدی با تکیه به دانش بومی سالهاست که به فناوری ساخت چاپگرهای سه بُعدی دست یافته اند و اکنون در حال گسترش این تکنولوژی هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ علی رضاییان متولد سال ۱۳۶۹ لیسانس برق خود را از دانشگاه یزد و فوق لیسانس خود در رشته صنایع را از دانشگاه علم و هنر یزد اخذ کرده است.

وی چند سالی است به همراه یکی از دوستان خود تیمی تشکیل داده و به ساخت پرینترهای سه بعدی روی آورده است. به گفته او با حمایت مسئولین می تواند اشتغالزایی و تحول بسیاری را در استان یزد ایجاد کند.

 

ساخت چاپگر با برتری نسبت به نمونه های خارجی

وی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ بیان داشت: نزدیک به ۴ سال است که بنده و دوستم ذوالفقار حکیمی در زمینه چاپگرهای سه بعدی کار می‌کنیم و در این مدت توانسته ایم دستگاه های تولید کنیم که با تکنولوژی روز دنیا رقابت می‌کند. البته به دلیل یک سری از مشکلات هنوز شرکتی به ثبت نرسانده ایم ولی به دنبال ثبت شرکت هم هستیم.

رضاییان افزود: تا کنون توانسته ایم به موفقیت های خوبی  در زمینه ساخت انواع چاپگرهای سه بعدی به خصوص چاپگرهای سه بعدی ترموپلاستی، چاپگر سه بعدی سفالی  و انواع دیگر چاپگرها برسیم.

این جوان مبتکر یزدی ادامه داد: در حال حاضر تکنولوژی ساخت چاپگر سه بعدی در داخل کشور هم وجود دارد، اما تغییراتی که ما داده ایم باعث شده کیفیت چاپ بسیار بالاتر رفته و زمان آن کاهش یابد. همچنین توانستیم چاپگری طراحی و تولید کنیم که دیگر نیاز به مواد اولیه و فیلامنت نداشته باشد و به جای آن می‌توانیم گرانول را به صورت مستقیم به دستگاه بدهیم تا دستگاه بتواند چاپ خود را انجام دهد.

وی عنوان کرد: در اوایل کار توانستیم با استفاده از مهندسی معکوس نمونه بومی شده چاپگرهای سه بعدی را طراحی و تولید کنیم. حتی ایراداتی که نمونه های خارجی داشت را در همین مرحله برطرف کردیم و به ایده ها و تکنولوژی های مختلفی در زمینه چاپگرهای سه بعدی رسیدیم. از جمله اینکه تغییراتی روی این چاپگرها اعمال کردیم که کیفیت و سرعت کار را افزایش داد. اکنون نیز بر روی ساخت چاپگر سه بعدی سفالی و رزینی کار می کنیم که امیدواریم در این زمینه به موفقیت برسیم و بتوانیم آنها را به بازار عرضه کنیم.

 

کاربرد چاپگرهای سه بعدی

رضاییان تصریح کرد: چاپگرهای سه بعدی جز ۸ تکنولوژی برتر دنیا تا سال ۲۰۲۰ شناخته شده اند. همین امر موجب شده که شرکت ها مطرح دنیا در تمام زمینه های نظامی، هوافضا، صنعت، پزشکی و تغذیه  استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه صنعتی می‌توان با استفاده از این چاپگر نمونه سازی انجام داد. همچنین تولید نمونه هایی که به علت تحریم نمی توانیم وارد کنیم یاقطعات دستگاه های قدیمی که تولید نمی شود و برای تولید آن هزینه و زمان بسیاری نیاز است، با چاپگرهای سه بعدی امکان پذیر است.

وی اظهار داشت: اکنون افراد بسیاری در دنیا تولید قطعات مورد نیازشان را با استفاده از چاپگرهای سه بعدی انجام می دهند تا بتوانند قطعات مورد نیاز خود را با بهترین کیفیت و پایین ترین زمان ممکن تولید کنند.

 

 مشکلات نتواست راهمان را سد کند

جوان یزدی با اشاره به مشکلات خود گفت: عدم حمایت‌ از جانب مسئولین باعث کندی روند پیشرفت کارها شد اما باز هم کوتاه نیامدیم و خودمان تلاش کردیم تا بتوانیم خودمان را اثبات کنیم.  خوشبختانه موفق هم بودیم و حتی نمونه هایی که داخل ایران تولید نشده و تکنولوژی آن موجود نیست را با استفاده از نیروهای بومی خود تولید کرده و ثابت کردیم که "ما می‌توانیم".

وی اضافه کرد: به پارک علم و فناوری هم مراجعه کرده و طرح هایی که داشتیم را ارائه دادیم. خوشبختانه استقبال خوبی شد و امیدواریم بتوانیم در پارک علم و فناوری هم مستقر شده و از امکانات و تسهیلات آن بهره مند شویم.

 

آموزش صفر تا صد استفاده از چاپگر

کارآفرین یزدی گفت: برنامه ما به این صورت است که دوره رایگان آموزش استفاده از چاپگرهای سه بعدی، معرفی بازار هدف وآموزش درآمدزایی را برگزار می کنیم و نهایتاً به افرادی که مایل به استفاده از چاپگرهای سه بعدی و اشتغال در این زمینه بودند، دستگاه را ارائه می‌دهیم.

رضاییان بیان داشت: تا کنون نمونه های متعدد دستگاه ما تولید و عرضه شده و مشکلی هم از لحاظ خدمات پس از فروش نداشتیم. زیرا تولیدات ما شامل ۶ تا ۱۲ ماه گارانتی است.

وی با اشاره به چشم انداز پیش روی خود ادامه داد: فعلاً قصد داریم تعداد تولیدات را بالا ببریم تا بتوانیم قیمت تمام شده محصول را کاهش دهیم. پیش بینی می شود در این صورت شاهد افزایش تقاضا باشیم. خوشبختانه در داخل کشور ما هم استقبال از چاپگرهای سه بعدی خوب بوده و شرکت های خوب و قدرتمندی در این زمینه کار می کنند. ما هم در استان یزد فعالیت خوبی داشته ایم و حتی در چند استان اطراف یزد نیز موفق به فروش دستگاه شده ایم.

 

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۲:۴۱

شناسه خبر: 82867

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب