خبرگزاری علم و فناوری

این نوشیدنی پرطرفدار ایرانیان عملکرد مغز را بهبود می‌بخشد

مطالعه اسکن‌های ام.آر.ای نشان‌ می دهد ساختار شبکه ارتباطات نیمکره مغز آنهایی که به طور منظم چای مصرف می‌کنند، دارای عدم تقارن کمتری است؛ به این معنا که ارتباطات مغزی آنها گسترش بیشتری در هر دو نیمکره پیدا کرده است. مطالعات پیشین نشان داده‌ است که عدم تقاون بیشتر مغز فرآیند پیری مغز را افزایش می‌دهد.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوشیدن منظم چای می‌تواند ساختار مغز ما را بهبود ببخشد. هزاران سال است که انسان‌ها از چای به عنوان یک نوشیدنی گرم استفاده می‌کنند. احتمال قوی برای نخستین بار، «شن نونگ» امپراطور چین از چای به عنوان نوشیدنی استفاده کرده است و پس از آن از آسیا به سراسر جهان راه یافت و در قرن ۱۷ میلادی نیز به بریتانیا رسید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از آی.اف‌.ال ساینس، یک تیم از دانشمندان با هدف ارزیابی نوشیدن منظم چای مطالعه‌ای انجام داده‌اند. به بیان ساده آنها ثابت کردند ساختار فیزیکی مغز انسان و سیم‌کشی‌ درون آن با نوشیدن منظم چای بهبود پیدا می‌کند. آنها از گروهی از داوطلبان خواستند تا پرسشنامه‌هایی را در خصوص میزان مصرف چای‌شان پرکنند.

نوشیدن منظم چای می‌تواند ساختار مغز را بهبود ببخشد

داوطلبان به دو دسته تقسیم شدند: آنها که اصلا چای مصرف نمی‌کنند و آنها که به طور منظم از این نوشیدنی استفاده می‌کنند. آنها در ادامه از مغر افراد هر دو گروه تصاویر MRI تهیه کردند تا تاثیرات مصرف چای بر مغز را مورد ارزیابی قرار دهند.

مطالعه اسکن‌ها نشان‌ داد ساختار شبکه ارتباطات نیمکره مغز آنهایی که به طور منظم چای مصرف می‌کنند، دارای عدم تقارن کمتری است؛ به این معنا که ارتباطات مغزی آنها گسترش بیشتری در هر دو نیمکره پیدا کرده است. مطالعات پیشین نشان داده‌ است که عدم تقاون بیشتر مغز فرآیند پیری مغز را افزایش می‌دهد.

به بیان ساده‌تر افرادی که منظم چای می‌نوشند، ارتباطات مغزی قوی‌تری در ناحیه «شبکه حالت پیشفرض» دارند. این ناحیه مرکز تعاملات مناطق مختلف مغزی است و فرآیندهای مختلفی مانند برنامه‌ریزی برای آینده و فکر کردن در مورد دیگران با دخالت شبکه حالت پیشفرض (DMN) رخ می‌دهند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۰:۱۷

شناسه خبر: 82902

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب