تماشا کنید: پهپاد دانشمندان عراقی در زمان فجایع طب خبرگزاری علم و فناوری - تماشا کنید: پهپاد دانشمندان عراقی در زمان فجایع طبیعی افراد زنده را شناسایی می‌کند

تماشا کنید: پهپاد دانشمندان عراقی در زمان فجایع طبیعی افراد زنده را شناسایی می‌کند

سیستم‌های پهپادی کنونی از دوربین‌های حساس به دما برای شناسایی بدن‌ گرم افراد زنده استفاده می‌کنند. نقدی که به آنها وارد است می‌گوید در شرایطی که دمای محیط بالا باشد از کار می‌افتند. چرا که تفاوت دمای محیط و دمای بدن افراد به حداقل می‌رسد و شناسایی را دشوار می‌کند. به علاوه این امکان نیز وجود دارد که اثرات دمایی بدن فرد زنده با لباس‌های گرم زمستانی نیز مخفی شود.

در میان بسیاری از کاربردهای پیشنهاد شده برای پهپادها، یکی از جالب‌ترین آنها جستجو به دنبال افراد زنده در مناطقی است که دچار فجایع طبیعی شده‌‌اند. مطالعاتی که در حال انجام است نشان می‌دهد این فرآیند می‌تواند به زودی هرچه بیشتر کارامد شود. دوربین‌های جدیدی اخیرا ساخته شده است که امکان تمییز دادن افراد زنده از مرده را از فواصل دور مهیا کرده است. این تکنولوژی جدید توسط محققانی از دانشگاه جنوب استرالیا و دانشگاه فنی مرکزی عراق توسعه داده شده است. 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیواتلس، این تکنولوژی نرم‌افزاری را شامل می‌شود که فادر است تصاویر ویدیویی افراد خوابیده بر روی زمین را آنالیز و حرکات بسیار جزئی فقسه سینه آنها را که با تنفس و ضربان قلب مرتبط است، مورد شناسایی قرار دهد. این تصاویر ویدیویی باید از فاصله ۴ تا ۸ متری تهیه شود و افراد می‌توانند در هر حالتی بر روی زمین قرار داشته باشند؛ البته به این شرط که نیم‌تنه بالایی آنها در معرض دید دوربین‌ها قرار داشته باشد. 

پهپادی که در زمان فجایع طبیعی افراد زنده را شناسایی می‌کند 

سیستم‌های پهپادی کنونی از دوربین‌های حساس به دما برای شناسایی بدن‌ گرم افراد زنده استفاده می‌کنند. نقدی که به آنها وارد است می‌گوید در شرایطی که دمای محیط بالا باشد از کار می‌افتند. چرا که تفاوت دمای محیط و دمای بدن افراد به حداقل می‌رسد و شناسایی را دشوار می‌کند. به علاوه این امکان نیز وجود دارد که اثرات دمایی بدن فرد زنده با لباس‌های گرم زمستانی نیز مخفی شود. 

دو رهبر این پروژه، دکتر علی الناجی از عراق و پروفسور جوان چال از استرالیا، پیش از این نیز سیستمی را توسعه داده بودند که در آن دوربین‌های سوار بر پهپهاد قادر بدند تغییرات پوستی افراد را به عنوان نشانگری از ضربان قلبشان رصد کنند. البته آن سیستم به یک حداقل فاصله ۳ متری برای انجام عملیات سنجش خود نیاز داشت. 

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 83031

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب