سرپرست پیشین اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان:

خوزستان ۱۶ هزار معلم کمبود دارد/ درگیر شدن ۱۱۴ مدرسه در سیل اخیر

سرپرست پیشین اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان کمبود ۱۶ هزار معلم در استان را از دیگر مشکلات دانست و بیان کرد: همچنین امسال پنج هزار و ۱۱۱ نفر نیرو از استان انتقالی گرفتند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، همزمان با ایام فرخنده ماه ربیع الاول آئین توریع و معارفه روسای پیشین و جدید اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان با حضور جمی از مسئولان وزارت آموزش و پرورش و مسئولان استانی در کلانشهر اهواز برگزار شد.

در این برنامه که در سالن اجتماعات طلاییه ناحیه 4 اداره آموزش و پرورش اهواز برگزار شد علیرضا کمرئی معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش حضور داشت و سخنرانی کرد.

آموزش و پرورش وظیفه خود را به خوبی انجام نداد

در این برنامه که بدون حضور غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان به سخنرانی پرداخت و گفت: وضعیت عدالت آموزشی در استان، خوب نیست و در مناطق کم‌برخوردار مشکلات فراوانی وجود دارد.

علی‌ حسین حسین‌ زاده در آئین معارفه و تکریم مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان اظهار کرد: در ارتباط با بحث آموزش و پرورش، اگر شاخص ‌ها را در نظر بگیریم، نشان ‌دهنده این است که آموزش و پرورش در کشور وضعیت خوبی ندارد و مشکلات زیادی دارد.

وی با بیان اینکه باید برای وضعیت آموزش و پرورش چاره ‌ای اندیشیده شود، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش خوزستان هم از این وضعیت جدا نیست و وضعیت خوبی ندارد.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در ادامه با تاکید بر این نکته که آموزش و پرورش وظیفه اصلی خود را به خوبی انجام نداده است، تصریح کرد: متاسفانه شاخص ‌ها و آسیب ‌های اجتماعی حکایت از این دارد که در حوزه ‌های زیربنایی یعنی آموزش و پرورش کارها به خوبی انجام نشده است.

وی با اشاره به مطلب که آموزش و پرورش مهم‌ترین رکن بعد از خانواده است، عنوان کرد: متاسفانه در این حوزه وظیفه‌ اصلی به خوبی انجام نشده است. البته بیان این مشکلات سبب نشود که زحمات معلمان نادیده گرفته شود.

خوزستان در حوزه آموزش و پرورش نیاز به یک جهش دارد

حسین زاده در ادامه سخنان خود با تاکید بر این نکته که ما از اهدافی که برای آموزش و پرورش داشتیم خیلی فاصله داریم، بیان کرد: امیدوارم وزیر جدید با نگرش علمی که دارد رویکردهای وزارت آموزش و پرورش را تغییر دهد تا جایگاه این نهاد مهم در کشور به جایگاه اصل خود بازگردد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری چند نکته تاکید کرد: آموزش و پرورش استان خوزستان رتبه خوبی در سطح کشور ندارد که مسئله می طلبد یک مدیریت جهادی برای رفع مشکلات تشکیل شود.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان با اشاره به جایگاه آموزش و پرورش این استان اظهار کرد: استان خوزستان در حوزه آموزش و پرورش نیاز به یک جهش دارد که امیدواریم این خواسته محقق شود.

وی با بیان این مطلب که شاخص ‌های آموزشی ما در آموزش و پرورش خوزستان باید تغییر پیدا کند، یادآور شد: متاسفانه وضعیت عدالت آموزشی در استان ما خوب نیست که باید برای آن فکری شود.

حسین زاده در ادامه سخنان خود گفت: در مناطق کم‌ برخوردار استان خوزستان از لحاظ آموزشی مشکلات فراوانی وجود دارد که می طلبد مسئولان امر توجه ویژه ای به این مناطق داشته باشند.

آموزش و پرورش را سیاسی ‌ترین نهاد در کشور

وی با اشاره به این نکته که مناطق کم‌ برخوردار خوزستان اقداماتی انجام شده‌ است اما کافی نیست، تصریح کرد: استانداری به همراه آموزش و پرورش، بازماندگان از تحصیل را شناسایی کرده و به تحصیل بازگردانده است.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در بخش پایانی سخنان خود توصیه هایی را به مدیرکل جدید آموزش و پرورش بیان کرد و چند جمله ای را در این ارتباط بر زبان جاری ساخت.

وی در ادامه تاکید کرد: مدیرکل جدید آموزش و پرورش خوزستان باید از ظرفیت همه نیروهای استان استفاده کند و با یک عقل جمعی اقداماتی را برای کاهش مشکلات آموزش و پرورش انجام دهد.

حسین زاده در پایان آموزش و پرورش را سیاسی ‌ترین نهاد در کشور دانست و در همین ارتباط اظهار کرد: با این وجود نباید در این هاد سیاسی برخورد کرد زیرا اگر بخواهند سیاسی برخورد کنند، بزرگترین مشکل بر مشکلات فعلی ما اضافه می شود.

همچنین در این برنامه مهدی رفیعی، سرپرست پیشین اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان سخنانی کوتاهی را عنوان کرد و به بیان برخی مسائل پرداخت.

انتقال پنج هزار و ۱۱۱ نفر از خوزستان

سرپرست پیشین اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان در این برنامه اظهار کرد: به مدیرکل جدید تبریک می گویم و از زحمات مدیرکل سابق تقدیر می کنم.

وی در ادامه به ماموریت خود اشاره کرد و گفت: در تاریخ ۱۵ خرداد ماه امسال ماموریت بنده شروع شد و سرپرستی اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان را به مدت چهار ماه و ۲۲ روز بر عهده داشتم.

رفیعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکلات موجود در آموزش و پرورش خوزستان عنوان کرد: امسال ما با چند مشکل ویژه‌ رو به رو شدیم که درگیر شدن ۱۱۴ مدرسه در سیل اخیر از جمله آنها است.

وی در ادامه زلزله مسجدسلیمان را یکی دیگر از مشکلات آموزش و پرورش خوزستان در سال جاری عنوان کرد و افزود: در این زلزله به ۳۵ مدرسه ما آسیب رسید.

سرپرست پیشین اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان کمبود ۱۶ هزار معلم در استان را از دیگر مشکلات دانست و بیان کرد: همچنین امسال پنج هزار و ۱۱۱ نفر نیرو از استان انتقالی گرفتند.

حل نیروی انسانی عزم ملی را می طلبد

وی ادامه داد: همچنین امسال 2 هزار نیروی سوادآموزی و سرباز معلم را در آموزش و پرورش خوزستان سازماندهی کردیم و حدود هزار نفر نیز بازنشسته شدند که در این مدت افزایش نیرو در استان نداشتیم.

رفیعی خاطرنشان کرد: در اداره ‌کل آموزش و پرورش خوزستان متناسب با نیروها و امکانات ساماندهی را انجام دادیم و سال تحصیلی خوب و آرامی را آغاز کردیم که از زحمات همکاران عزیز در یاری رساندن ما تشکر ویژه می کنم.

وی گفت: باور داریم که بخشی از مشکلات موجود در آموزش و پرورش را با برنامه صحیح می توانیم حل کنیم اما رفع بخشی از مشکلاتی که در استان خوزستان وجود دارد نازمند یک عزم ملی است که امیدواریم صورت بگیرد.

سرپرست پیشین اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان مشکل نیروی انسانی یکی از مشکلات خوزستان اعلام کرد و گفت: حل این مشکل عزم ملی را می طلبد.

وی در ادامه با یادآوری این نکته که خوشبختانه وزیر آموزش و پرورش کمیته ویژه‌ای را برای حل مشکلات استان خوزستان تشکیل داده است، تاکید کرد: باید سهمیه ویژه استخدامی معلم به مدت پنج سال برای خوزستان در نظر گرفته شود تا مشکل کمبود نیروی انسانی در این استان جبران شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۹ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۶:۰۲

شناسه خبر: 83059

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب