مصرف زعفران زمینه بهبودی بیماری آرتریت روماتوئید ر خبرگزاری علم و فناوری - مصرف زعفران زمینه بهبودی بیماری آرتریت روماتوئید را فراهم می‌کند

مصرف زعفران زمینه بهبودی بیماری آرتریت روماتوئید را فراهم می‌کند

تعدادی از محققان دانشگاهی اعلام کردند : مصرف روزانه ۱۰۰ میلی گرم زعفران باعث بهبود فعالیت سیستم ایمنی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، ناهید آریائیان به همراه همکاران خویش مهسا حدیدی، مهدی محمودی. معصومه اخلاقی، جمیله ابوالقاسمی، زهرا حمیدی  در یک طرح تحقیقاتی اعلام کردند کهآرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی مزمن است که منجر به درد مفاصل، از دست رفتن عملکرد مفاصل و ناتوانی می‌شود.

در این طرح اعلام شد که  داروهای روتین تجویزی در درمان آرتریت روماتوئید دارای عوارض جانبی از جمله تداخل جذب با سایر مواد مغذی و مشکلات گوارشی هستند و زعفران می‌تواند جایگزین مناسبی برای آنها باشد.

محققان این مجموعه اعلام کردند،نتایج مطالعه حاضر نشان داد مصرف زعفران به مقدار 100 میلی گرم در روز پس از سه ماه باعث کاهش علائم و شدت بیماری شده است.

   محققان در توضیحات تکمیلی برای این طرح اعلام کردند،میزان بیان ژن های مرتبط با التهاب به طور معنی داری کاهش یافت و بیان ژن های ضدالتهابی با افزایش همراه بود.

 در ادامه این طرح تحقیقاتی ذکر شده است که  سایتوکاین التهابی اینترلوکین 17 نیز به طور معنی داری کاهش یافت.

در نتیجه گیری این طرح تحقیقاتی مشخص شده که  با توجه به این نتایج، مصرف زعفران می‌تواند باعث کاهش التهاب در بیماران شود و علائم ناشی از بیماری شامل درد و تورم مفاصل را کاهش دهد.

  این محققان پیشنهاداتی هم برای پزشکان و متخصصان داشته و اعلام کردند، برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید در کنار داروهای استاندارد، زعفران را به مقدار 100 میلی گرم در روز به مدت سه ماه تجویز کنند و هیچ عارضه جانبی مشاهده نشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از مازندران،آرتریت روماتوئید عبارت‌ است‌ از یک‌ بیماری‌ طولانی‌ مدت‌ که‌ طی‌ آن‌ مفصل‌ به‌ همراه‌ عضلات‌، غشاهای‌ پوشاننده‌ و غضروف‌ متأثر می‌شوند. گاهی‌ چشم‌ و رگهای‌ خونی‌ نیز درگیر می‌شوند. این‌ بیماری‌ سه‌ برابر در زنان‌ شایعتر است‌ و معمولاً بین‌ سنین‌ ۶۰-۲۰ سالگی‌ رخ‌ می‌دهد. حداکثر بروز آن‌ در سنین‌ ۵۰-۳۵ سالگی‌ است‌.

شروع‌ آهسته‌ یا ناگهانی‌ دارد و با علائم درد، تورم، گرمی، درد در هنگام حرکت و محدودیت حرکت مفصل‌ و درد به‌ هنگام‌ لمس و خشکی‌ صبحگاهی‌ در مفصل مبتلا‌ بروز می‌کند.

معمولا مفاصل محیطی را با توزیعی متقارن در گیر می‌کند، و التهاب به مرور زمان باعث تخریب غضروف مفصلی و ساییدگی استخوان و بدنبال آن تغییر شکل مفصل می‌شود. البته سیر آن می‌تواند کاملا متغیر باشد و ممکن است فقط یک بیماری خفیف و درگیری تعداد اندکی از مفاصل و یا یک التهاب پیشرونده شدید وجود داشته باشد.

بیشتر مفاصل‌ بین بندی انگشتان و مفاصل کف دست‌، مچ‌ دست‌، آرنج‌، پا، و مچ‌ پا درگیر می‌شوند، گاهی اوقات مهره‌های گردنی نیز درگیر می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ما ایران بزرگترین تولید کننده زعفران مرغوب در جهان است که بنا به اظهارات رئیس تولید کنندگان زعفران کشور میزان تولید کشور به 400 تن در سال رسیده است.

 

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲:۲۸

شناسه خبر: 83096

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب