خبرگزاری علم و فناوری

تماشا کنید: فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی بیسبال بازی می‌کنند

تصاویر منتشر شده توسط فضانوردان ایستگاه فضایی از یک پروژه تبلیغاتی و سرگرمی خبر می‌دهد که با همکاری ناسا و لیگ بیسبال آمریکا انجام گرفته است. قاطبه مردم جهان عموما نگاه مثبتی به زندگی در ایستگاه فضایی و گردش درحول زمین در مدارها دارند، هرچند شاید بسیاری از آنها نسبت به دشواری‌های این حرفه شناخت کافی نداشته باشند.

فضانوردانی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر میکنند، مسئولیت‌های بسیاری دارند. آنها روزهای خود را صرف انجام آزمایش‌های مختلف، هماهنگی پروژه‌های تحقیقاتی با دانشمندان در زمین و انجام تعمیر و نگه‌داری وسایل در خود ایستگاه فضایی می‌کنند. این یک کار بزرگ است. اما در زمان استراحت، آنها دوست دارند از همان کارهایی که اینجا انجام میدهیم، از جمله سرگرمی های آمریکایی مثل بیسبال لذت ببرند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیویورک‌پست،‌ ناسا، با همکاری شبکه تلویزیونی «فاکس اسپورت» و «لیگ برتر بیسبال» این کشور یک پروژه سرگرم‌کننده را در ایستگاه فضایی ترتیب داده است. فضانوردان مدتی از برنامه‌های شلوغ خود خارج شده تا کمی بیس بال بازی کنند. البته با محدودیت‌های  ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، کمبود جاذبه و در نظر گرفتن فضای اندک بازی باید کمی اصلاح می‌شد اما باز هم آنچه رخ داده شباهت‌های قابل قبولی با یک بازی بیس‌بال معمولی دارد.

انجام بازی بیسبال در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)

ناسا یکی فیلم کوتاه، که عمدتا جنبه تبلیغاتی دارد، در مورد این فعالیت ترتیب داده که طی چند روز گذشته به شدت در رسانه‌ها سر و صدا کرده است. قاطبه مردم جهان عموما نگاه مثبتی به زندگی در ایستگاه فضایی و گردش  درحول زمین در مدارها دارند، هرچند شاید بسیاری از آنها نسبت به دشواری‌های این حرفه شناخت کافی نداشته باشند. در ادامه این نوشتار می‌توانید تصاویری از آنچه در ایستگاه فضایی رخ داده مشاهده کنید.

«جسیکا میر»، فضانورد ناسا، در صفحه رسمی خود در توئیتر تصویری را با دنبال‌کنندگان خود به اشتراک گذاشته که یک توپ بیسبال را در ایستگاه فضایی نشان می‌دهد که در زمینه عکس اقیانوس‌های آبی کره زمین قابل مشاهده است. او در توئیت خود آورده است:‌ «زمانی‌که این توپ مقابل پنجره ایستگاه فضایی معلق بود، با سرعتی نزدیک به ۲۸ هزار و ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در حال گردش به دور زمین بودیم.»

عمر عملیاتی ایستگاه فضایی بین‌المللی که برای استفاده تا سال ۲۰۲۰ میلادی برنامه‌ریزی شده‌بود احتمالاً تا بیش از نیمهٔ دههٔ آینده نیز ادامه خواهد یافت. با این حال، این ایستگاه فضایی حتی دو سال پیش از تکمیل یعنی در سال ۲۰۰۸، رکورددار بزرگترین ایستگاه ساخته شده در مدار زمین در طول تاریخ فضانوردی شد. تخمین زده می‌شود که جمع هزینه‌های این ایستگاه از آغاز ساخت تا پایان بیش از ۱۰۰ میلیارد یورو باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83129

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب