خبرگزاری علم و فناوری

مسئولان توجه زیادی به ایده پردازان ندارند / چالش اصلی مخترعان صدور مجوز های پر پیچ و خم و عدم پشتیبانی مالی است

ولی واقعیت این است که برای مخترع شدن در عرصه صنعت اولین بخش پیدا کردن نیاز در صنعت است یعنی فردی که می خواهد در عرصه صنعت اختراعی داشته باشد باید با افراد متفاوت زیادی در بحث و گفت و گو باشند تا نیاز واقعی آن ها را بفهمند و بعد از آن می توانند ایده یا راه کار خود را تنهایی یا به کمک کارشناسان حوزه های متفاوت علمی ، ایده را عملی کنند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، سرمایه انسانی ارزشمند ترین سرمایه بسیاری از کشور ها و سازمانها است و موفقیت و  پیشرفت هر کشوری منوط به  داشتن نیروی انسانی کارآمد ، اثرگذار و نخبه است  و این امر موجب شده تا توجه جوامع به نخبگان و نخبه پروری بیش از پیش با اهمیت باشد .

راههای رسیدن به درجه نخبگی ، مهمترین مشکلات و مسائل نخبگان و نقش و کارکرد مخترعان و مبتکران درکشور از جمله مسائلی است که خبرنگار خبرگزاری علم فناوری استان ایلام را بر آن داشت تا با مهندس پیمان کولیوند از مخترعان ، نوآوران و محققان بسیجی به گفتگو بپردازد.

به نظر شما مبتکر و مخترع کیست؟تعریف شما ازاین اشخاص چیست؟

از دید بنده مخترع و مبتکر کسی است که چیز تازه‌ای می‌سازد یا راه تازه‌ای برای به‌کارگیری روش‌های قدیمی پیدا می‌کند  از دیدگاه حقوقی مخترع کسی است که برای اولین بار در ذهنش راه حل مشکل خاص ظهور کرده و او نیز راه حل مذکور را به صورت محصول یا فرایندی تجسم مادّی بخشیده‌است و به صورت سندی مکتوب در مراجع حقوقی و قانونی به نام خود به ثبت برساند.

چه راهی برای رسیدن به درجه مخترعی در عرصه صنعت وجود دارد؟

 واقعیت پیدا است که هر کسی می تواند یک محصول جدید برای رفع برخی مشکلات خاص طراحی کرده و بسازد،یا اینکه یک وسیله را برای کارایی بهتر تغییر دهد این فرد با اینکه در اداره ثبت اختراعات محصول خود را ثبت نکرده است ، ولی اگر محصولش جدید باشد در دید عام  مردم ، یک مخترع محسوب می شود.

ولی واقعیت این است که برای مخترع شدن در عرصه صنعت اولین بخش پیدا کردن نیاز در صنعت است یعنی فردی که می خواهد در عرصه صنعت اختراعی داشته باشد باید با افراد متفاوت زیادی در بحث و گفت و گو باشند تا نیاز واقعی آن ها را بفهمند و بعد از آن می توانند ایده یا راه کار خود را تنهایی یا به کمک کارشناسان حوزه های متفاوت علمی ، ایده را عملی کنند. اعتماد به نفس بالا از ویژگی برجسته‌ی مخترعان بزرگ است. آنان باید به طرح خود ایمان داشته باشند و از درس گرفتن از ناکامی‌هاخرسند باشند. جیل بوردن فرایند تغلیض شیر و بسته‌بندی آن را در قوطی کنسرو ابداع کرد، اما دولت وقت امریکا از ثبت رسمی نوآوری او سرباز زد. بوردن بر کوشش خود افزود، طرح خود را کامل‌تر کرد و پس از سال‌ها دولت را نیز متقاعد ساخت. نوآوری او زمانی که راهی برای منجمد کردن شیر نبود، جان هزاران نفر را نجات داد. بر سنگ مزار بوردن نوشته شده است: من کوشش کردم و ناکام ماندم، بار دیگر و بار دیگر کوشش کردم، آن گاه پیروز شدم

مهمترین خصوصیت و قابلیت هایی که یک مخترع دارد چه می تواند باشد؟

مخترعان بزرگ همگی دانشمند نبودند، اما انسان‌هایی خلاق و پرکار بودند. شاید تصور کنید دانشمندی که در آزمایشگاه مجهزش کار می‌کردکامپیوتر را اختراع کرد ولی در حقیقت، دو دانشجوی اخراجی که در یک گاراژ کار می‌کردند، این اختراع بزرگ را انجام دادند. گاهی یک دانش‌آموز، کارگر بنایی یا فردی که مشغول تعمیر خودرو است، به کشف یا اختراع مهمی دست می‌یابد. طرح‌های نو زمانی به ذهن آنان خطور می‌کند که در کلاس درس، آشپزخانه یا در کارگاه خانه هستند نه در آزمایشگاه‌ پیشرفته.

فقط این را باید بدانیم که خصوصیات و قابلیت هایی که یک مخترع دارد: اول از همه کنجکاوی است به طور مثال همان کشف نیرای جاذبه یا گرانش زمین را مثال میزنیم که وقتی سیب از درخت افتاد چرا رو به زمین سقوط کرد؟ چرا به طرف بالا یا سمت راست و چپ حرکت نکرد؟ این مسئله باعث کنجکاوی نیوتون و در نهایت کشف نیروی گرانش توسط وی شد.

دومین مسئله یادداشت کردن مطالب و نیاز ها و نکته هایی که شمارا یاری کند می تواند بسیار مفید باشد.

پس از یاداشت گردن مهمترین مولفه پشتکار است که به نظر بنده این مرحله بسیار مهم است. پس از این که یک مخترع یا کاشف به چیز تازه‌ای دست یافت هنوز کارهای بسیار باید انجام دهد. آن‌ها باید به کار خود مسلط باشند. این کار، گاهی به جمع‌آوری اطلاعات نیاز دارد. سپس ممکن است چند آزمایش انجام شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، باید به دیگران نشان بدهد که اختراع او چقدر سودمند است. سرانجام باید اختراع خود را به تولید انبوه برساند.

مهمترین نقش و کارکرد مخترعان و مبتکران درکشور ما چیست؟

مخترعین در هر جای جهان می توانند تاثیر بسزایی در صنعت و اقتصاد کشورشان و حتی کل جهان داشته باشند.در کشور ما به تازگی ارتباط بین نیاز های مردم و صنعت از طریق شرکت های دانش بنیان رو به بهبود است ولی اگر کسی بخواهد طرح و ابتکاری به طور ویژه مثلا در بحث امنیت بیمارستان اریه دهد دقیقا نمی داند باید به کجا مراجعه کند

درجواب سوال شما باید بگویم که نقش مخترعان در جهان و در کشور کاملا معلوم است و نقش مخترعین واقعی نه مخترعان مدرک گرا، کاملا مشخص است و تلاش آنها فقط در راستای کاهش مشکلات صنعت های مختلف(پزشکی-خودروسازی-هوافضا و...) مختلف است که در نهایت برای رفع مشکلات آحاد مردم است. اما باید این را بدانیم که نقش کشور و یا دولت در برابر مخترعین چه بوده و تا کنون آن طور که باید از این قشر مانند سایر اقشار مختلف مورد حمایت قرار گرفته اند یا خیر ؟

از مهمترین خصوصیات زمینه ای(خصوصیات محیط صنعت و خصوصیات شخصی)که یک شخص را به مخترع یا مبتکر تبدیل می کند، چه میتواند باشد؟

مهمترین مولفه که یک فرد را به مخترع تبدیل می کند علاقه و پشتکار است. به طور مثال یک شخص وجود دارد که تمام توانایی های یک مخترع را دارد و حتی می تواند با اختراع خود مشکلات بسیاری را از دوش کشور و مردم بلند کند ولی با توجه به پشتکار پایین خود و عدم نشان دادن علاقه از سوی بسیاری از مسئولین، مخترع حتی اگر بزرگترین اختراع قرن را ابداع کند باز هم نمی تواند به کار خود ادامه دهد یا درکار خود  دچار بی میلی  می شود.

پشتکار قوی بسیار مهم است ، چه بسا اندیشمندانی همچون ادیسون(مدیر مدرسه اش وی را نادان دانست و او را اخراج کرد) و یا انیشتین بیان می دارد که (ناتوانی اصلی من حافظه ی ضعیف من به ویژه ناتوانی در حفظ کردن واژه ها و متن ها بود) و یا ادوارد اسنودن که (دیپلم کامپیوتر  داشت ولی در علم کامپیوتر نابغه بود) که هر کدام به دلایلی آن ها را قابل نمی دانستند و لی با توجه به پشتکاری که داشتند از نوابغ بزرگ جهان از آن ها نام می برند.

به نظر شما مهمترین مشکلات و مسائل در زمینه ایده پردازی و ابتکار کشور ما چیست و مخترعین و مبتکرین چه سهمی در رفع این مشکلات و مسائل دارند؟

واقعیت این است که در کشور نسبت به ایده پردازی توجه زیادی نمی شود و بیشتر اوقات اگر دانش آموزی و یا دانشجویی ایده خود را بگوید،ایشان را یک فرد تخیلی می پندارند و مورد تمسخر قرار می دهند در صورتی که بسیاری از اختراعات ما قبلا تخیل بوده اند واین قوه تخیل می توانددر بحث اختراع  بسیار حائز اهمیت باشد .

ولی به هر حال مهمترین مشکلات و مسائل در زمینه ایده پردازی عدم پشتیبانی مالی از سوی نهاد های مربوطه می باشد آنگونه که این نهاد ها فر مایش می کنند باید حتما ایده ای که ارائه می دهید به طور صد در صدی قابل اجرا باشد.بنده طرح های زیادی دارم که تا آزمایشات و تحقیقات روی این ایده ها قرار نگیرد نمی دانم که آیاقابل اجرا هستند یا خیر . ولی هیچ مرجع علمی ، حمایتی و ... وجود ندارد که به طرح هایی که 50% احتمال موفقیت دارند را پشتیبانی کنند.

به نظر من باید یک سازو کاری ایجاد شود که در مدارس یا دانشگاه ها به راحتی با مخترعین مختلف در ارتباط باشند که اگر کسی نیاز به مشاوره در زمینه اجرای ایده داشته باشد به راحتی بتواند ارتباط برقرار نماید.

شما به عنوان یک مبتکر و مخترع چه مطالبه ای از مردم و مسئولین دارید؟

 درخواست اول اینجانب از مسئولان پیش از همه تحقق وعده های دروغین برخی مسئولان است.وقتی قولی می دهند باید پایبند باشندیا اگر پایبند نیستند لااقل جوابگو باشند و  بگویند که نمی شود و یا دلیل خود را شفاف بگویید.

درخواست دوم ما ارتباط با برخی مسئولان در سطح استان است به گونه ای که ما از شهرستان تا مرکز استان مسافت بسیار طولانی را طی می کنیم و با شور و اشتیاق سراغ برخی از مسئولان دولتی و نظامی می رویم ولی هیچگاه (تکرار می کنم هیچ وقت ) موفق به دیدار برخی از مسئولان نشده ایم و حتی حاضر به پاسخ پیامک های مخترعان نیستند. ولی وقتی این افراد در صدا سیما و  رسانه ملی ظاهر می شوند،‌ابراز می دارند که دنبال  و پیگیر مشکلات مردم هستند.

درخواست ما از مردم محترم،پشتیبانی و حمایت از تولیدات دانش بنیان و علمی با کیفیت تولید داخل است.نه اینکه بگوییم به مردم که اگر هر وسیله ای که تولید داخل باشد خوب است، ما می گوییم که وقتی می دانند که یک وسیله ایرانی با مشابه خارجی هم سطح است نمونه ایرانی را خریداری کنند .

به طور کلی مهمترین چالش و مسائل پیش روی شما در عرصا فعالیت تان چه می باشد و چه راهکارهایی در جهت رفع این چالش ها پیشنهاد می کنید؟

مهمترین چالش پیش روی ما صدور مجوز های پر پیچ و خم در تولید و عدم پشتیبانی مالی صحیح است. ما ازاین مسئولان کار دولتی نمی خواهیم، بروند و نیروی کار از قبل تعیین شده خودشان را ببرند برای مشاوره و کار های اجرایی این کشور ما از این افراد چیزی نمی خواهیم ولی فقط درخواست داریم که این اعتبارات اشتغالزایی را به صورت صحیح در اختیار کارجویان و کارآفرینان قرار دهند نه به نوعی به همان تعداد محدودی از افراد مد نظر خودشان

راهکار ما این است که اگر فردی ایده و کار قابل اجرایی داشت و  به سراغ مسئولان آمد او را مورد مسخر قرار ندهند ، بلکه اول از کارشناسان خود بخواهند که آیا فلان ایده شدنی است یا نه، اگر که قابل اجرا نبود با دلیل  فرد مخترع را قانع کنند .و لی اگر قابل اجرا بود، ایده  ایشان را در اولویت پشتیبانی های اشتغالزایی قرار دهند نه طرح های بیهوده و کم بازده را  در نوبت قرار دهند  و چه بسا بی نوبت را ترجیح دهند.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید:

باید بگویم که ما انتظار بزرگی از مسئولین نداریم که سیاست های کلی کشور را دستکاری کنند یا فلان کنند، ما انتظارمان این است که مسئولین با مردم در ارتباط باشند و در بحث اشتغالزایی و کاآفرینی جوانان بیکار به ایده های انان جامه عمل بپوشانند.

انتهای پیام /

زمان انتشار: دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷:۲۹

شناسه خبر: 83159

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
عارف زرین
۰ مخالف          ۰ موافق
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰:۳۵

باسلام بنده عارف زرین هستم ،درتاریخ 97/4/27 اختراعم رابه ثبت رساندم عنوان تی شستشو هوشمند سطوح مسطح وصاف شماره اگهی:139750840003000891 تاریخ آگهی:97/4/27 میخواستم عرض کنم خدمت شما که تلاشهای زیادی کردم تا تونستم اختراعم رو به ثبت برسونم ضمن اینکه هیچ کسی و هیچ جایی از من حمایت نکردن به ایده. و اختراع هیچ احمیتی نداره توی کشور ما،  مسئولین محترم هم فقط حرف میزنن عملی درکارنیست من برای معرفی مرجع اختراعم میخواستم پارک علم و فناوری استان ایلام را معرفی کنم اما بارها و بارها ایمیل زدم تماس گرفتم هیچ کسی پاسخو نبود و جوابی ندادن چرا اینقدر بی اهمیت،به همین دلیل من هم پارک علم و فناوری پردیس تهران را برای پذیرش کارشناسی اظهارنامه معرفی کردم که همین باعث هزینه های بالایی نیز برای من شد وبرای رفت وامد باید مسافت خیلی زیادی تاتهران برای پیگیری کارم طی میکردم و...لطفا باید به مسئولین پارک علم وفناوری ایلام عرض کنم خدمت شما فقط تبلیغی میباشد واگرقادر به پاسخگویی نیستید لطفا راه های ارتباطی باپایگاه غیرفعال کنید که ماروهم سردرگم نکنید واینقد منتظر پیام های بی پاسخ شما نمونیم؛ حرفم با مسئولین دستن درکار دراین حوضه این است که دراین خصوص لطف کنید بجای شعار ،پیگیر مخترعان باشن و حمایت کنند تا کسی که تلاش کرده اختراعی کرده نتیجه کارش برای رونق و اقتصاد کشور و....انجام داده بی حاصل نمونه حمایت کنید تا بتونن طرح ها واختراعاتشون رو تجاری سازی کنند و به تولید برسونن .باتشکر

اشتراک گذاری مطالب