در یک طرح تحقیقاتی در دانشگاه شاهرود اعلام شد

کاهش چربی خون با ترکیب مخلوط سیر، لیموترش و زنجیل

در یک طرح تحقیقاتی در دانشگاه شاهرود اعلام شد که مخلوط سیر، لیموترش و زنجبیل باعث کاهش چربی خون می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، بر اساس آخرین آمار منتشر شده از وزارت بهداشت در 12 اردیبهشت ماه سال جاری یک چهارم جمعیت بزرگسال مبتلا به چربی خون هستند.

آمارهای از سال های 92 درباره تعداد مبتلایان به چربی خون در رسانه‌ها از ابتلا جمعیت 15 میلیون نفری خبر می‌دهد که با توجه به رشد فضای مجازی به نظر می‌رسد که ممکن است این آمار به دو برابر وضعیت سال 92 هم رسیده باشد.

چربی خون عبارتست از بالا بودن تری گلیسیرید یا کلسترول از مقدار طبیعی آنها در خون، سطح بالای چربی خون می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات قلبی و عروقی شود.

علائم چربی خون، حس سنگینی یا خستگی داشتن یا کوفته بودن بدن،خواب آلود بودن،حس سوزش و افزایش حرارت بدن بخصوص در شب هنگام و در کف پا،داشتن درد در قسمت‌های ساق پا، کف پا و گاهی در قسمت‌های دیگر،سردردهایی که معمولاً حالت سنگین بودن سر را در فرد به وجود می‌آورند، تلخ شدن دهان و خشکی آن، وزوز کردن گوش و داشتن سرگیجه،تپش قلب، پف کردن اطراف چشم و ورم صورت، تشدید عرق کردن بدن، چربی‌های غیر اشباع از مهمترین علائم چربی خون است.

نتایج یک مطالعات در دانشگاه شاهرود بر روی موش‌های آزمایشگاهی که به مدت ۶۰ روز به غذای آنها روغنهای موجود بازاری به آن اضافه شده بود نشان داد که چربی خونشان به صورت معنیداری بیشتر از گروهی بود که چربی دریافت نکردند افزایش پیدا کرده است.

محققان این دانشگاه در ادامه به مدت سه هفته  به موش‌های چربی خون بالا داشتند، مخلوط سیر، لیموترش و زنجبیل خوراندند که  شده باعث کاهش معنیدار میزان کلسترول و LDL شده است.

در ادامه این تحقیقات آمده است، در مطالعه متاآنالیزی که به بررسی تأثیر سیر روی چربی خون افرادی که به مدت ۴ تا ۲۴ هفته تحت درمان قرار گرفته بودند، نسبت به گروهی که گول دارو گرفته بودند، نشان داده شد که عصاره سیر باعث کاهش میزان کلی کلسترول خون افراد تحت مطالعه شده است، که نتایج آن با مطالعه حاظر همسو است.

انتها ییام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83171

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب