خبرگزاری علم و فناوری

ساخت جنین بدون استفاده از اسپرم و تخمک ممکن شد

این اولین آزمایشی است که توانسته جنین های رویان مصنوعی را در رحم به ساختار جنین زنده تبدیل کند. تیمهای دیگری نیز اقدام به تولید جنین رویان از سلول های بنیادی کرده بودند ولی پیش از تبدیل شدن به جنین زنده از بین رفته بودند. این مطالعه بر روی سلولهای بنیادی پرتوان انجام شده است.

دانشمندان آمریکایی برای اولین بار جنین رویان موش بدون نیاز به اسپرم یا تخمک تولید کردند که پس از کاشت در رحم موش ماده تبدیل به جنین های زنده شدند. اما این جنین های اولیه ناهنجاری های زیادی دارند، بنابراین راه زیادی مانده است تا با این روش جنین انسان تولید شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیوساینتیست، جنین های رویان مصنوعی با استفاده از سلول های بنیادی خاصی به نام «سلول های بنیادی پرتوان» ساخته شدند که می­توانند سه نوع سلول اصلی جنین های اولیه واقعی را تولید کنند. در زیست‌شناسی ‌پرتوانی یا پلوری‌پوتنسی به سلول بنیادینی اشاره می‌کند که پتانسیل این را دارد که به یکی از سه لایهٔ جنینی زیر: میان‌پوست،‌ درون‌پوست و برون‌پوست. درون‌پوست شامل پوشش درونی شکم، دستگاه گوارش، ریه‌ها، میان‌پوست  شامل ماهیچه‌ها، استخوان، خون و برون‌پوستی شامل بافت‌های اپیدرمی و سیستم عصبی هستند.

دانشمندان بدون استفاده از اسپرم و تخمک جنین تولید کردند

«جان وو» پژوهشگر «دانشگاه مرکز پزشکی شعبه جنوب غربی تگزاس» و همکارانش سلول های بنیادی را به سه نوع سلول جنین رویان تبدیل کردند و سپس با استفاده از مواد مغذی و محرک های رشد ساختارهایی شبیه جنین های رویان ایجاد کردند. سپس این جنین های رویان را به رحم موش منتقل کردند که هفت درصد آن ها با موفقیت در رحم کشت شدند.

این اولین آزمایشی بود که توانست جنین های رویان مصنوعی را در رحم به ساختار جنین زنده تبدیل کند. تیمهای دیگری نیز اقدام به تولید جنین رویان از سلول های بنیادی کرده بودند ولی پیش از تبدیل شدن به جنین زنده از بین رفته بودند.

«وو» می­گوید می­توان جنین های مصنوعی را با پرورش دادن در مواد مغذی شبیه به رحم طبیعی اصلاح کرد. شاید بتوان با استفاده از سلول های بنیادی گوش یا پوست و غیره جنین اولیه انسان تولید کرد ولی این تصور هنوز درحد یک داستان علمی تخیلی است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83211

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب