خبرگزاری علم و فناوری

چینی‌ها سال ‌آینده سه فضاپیما به مریخ می‌فرستند

کلیه مشاهدات قبلی توسط ماهواره‌ها و مریخ نوردها حاکی بوده‌ است که سیاره سرخ زمانی پوشیده از لایه غلیظی از گازها بوده که امکان حضور آب مایع بر سطح را فراهم می‌کرده‌است. این برداشت (وجود آب سطحی) در مشخصه‌های سطح مریخ، مثل آثاری که شبیه بستر رودها، دلتاها و دریاچه‌هاست مشهود است.

چندی پیش اولین­ تصاویر کاوشگر مریخ ساخته چین رونمایی شد. این سفینه قرار است سال آینده به سمت مریخ حرکت کند. به گفته آقای یه جیان پی دانشمند ارشد علوم فضایی چین این کاوشگر مریخ در سال 2020 به فضا پرتاب می­شود و قبل از شروع سال 2021 در مریخ فرود خواهد آمد. تصویری از سفینه که آن را در یک پوسته فضایی پیله مانند در کپسول نشان می داد توسط شرکت تکنولوژی فضایی چین منتشر شد. پیش از این مقامات فضایی چین گفته بودند این مأموریت دارای یک مدار گرا، فرودگر و یک مریخ نورد است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لنردویوید، به گفته آقای «یه جیان» پی این مأموریت برای بررسی جو سیاره سرخ، مناظر طبیعی و ویژگی­های زمین شناسی و مغناطیسی این سیاره طراحی شده است که نتیجه این تحقیقات اطلاعاتی را درباره منشأ و سیر تکاملی مریخ و منظومه خورشیدی در اختیار ما قرار می دهد.

چینی‌ها فضاپیما به مریخ می‌فرستند

وی همچنین می­افزاید این کاوشگر مریخ منحصر به فرد است و اگر بتواند کار خود را با موفقیت انجام دهد، چین نخستین کشوری خواهد بود که سه وظیفه را در یک مأموریت انجام می­دهد. کاوشگر مریخ از طریق یک بوستر که برای پرواز مجدد کاوشگر در نظر گرفته شده است در مدار زمین قرار خواهد گرفت این بوستر برای آن است که آمادگی کاوشگر را برای حمل محموله گرد آوری شده از سطح مریخ تأیید کند، کاوشگر مریخ پس از قرار گرفتن در مدار زمین یک پرواز هفت ماهه به سیاره سرخ خواهد داشت.

کلیه مشاهدات قبلی توسط ماهواره‌ها و مریخ نوردها حاکی بوده‌ است که سیاره سرخ زمانی پوشیده از لایه غلیظی از گازها بوده که امکان حضور آب مایع بر سطح را فراهم می‌کرده‌است. این برداشت (وجود آب سطحی) در مشخصه‌های سطح مریخ، مثل آثاری که شبیه بستر رودها، دلتاها و دریاچه‌هاست مشهود است. اما فشار هوای مریخ امروز کمتر از یک درصد زمین است، یعنی اگر آب مایع را روی سطح بریزید (بسته به جای آن) می‌جوشد و بخار می‌شود یا یخ می‌بندد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83212

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب