خبرگزاری علم و فناوری

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان:

مشکلات کشاورزان نشان ‌دهنده عدم برنامه‌ ریزی مسئولان در این بخش است/ضرورت کوتاه کردن دست دلالان از بازار برنج

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان مشکلات بخش محصولات کشاورزی و کشاورزان را نشان ‌دهنده عدم برنامه‌ ریزی توسط مسئولان دانست و تصریح کرد: مسئولان برای مدیریت بخش کشاورزی استان خوزستان برنامه داشته باشند تا کشاورزان بتوانند محصول تولیدی خود را که زحمت تولید می کنند را با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند و به فروش برسانند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد نماینده ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز چند ماهی است که در این سمت ها مشغول خدمت شده است.

یکی از مهمترین اقدامات حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالنبی موسوی فرد در سمت نمایندگی ولی فقیه در استان خوزستان پیگیری مشکلات مردم مظلوم و محروم این خطه از کشور اسلامی است.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان این بار مشکلات قشر کشاورزان سخت کوش این استان را یادآور شد و مطالبی را در این ارتباط بیان کرد.

مسئولان برای کشاورزی خوزستان برنامه داشته باشند

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد اظهار کرد: در یک سال برخی محصولات کشاورزی به قدری در بازار فراوان است که محصول کشاورز روی زمین می‌ ماند و به فروش نمی رسد و در سال دیگر همان محصول در بازار کمیاب می ‌شود و مردم برای تهیه آن دجار مشکل می شوند.

وی این مشکل را نشان ‌دهنده عدم برنامه‌ ریزی توسط مسئولان برای محصولات کشاورزی و کشاورزان دانست و تصریح کرد: مسئولان برای مدیریت بخش کشاورزی استان خوزستان برنامه داشته باشند تا کشاورزان بتوانند محصول تولیدی خود را که زحمت تولید می کنند را با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند و به فروش برسانند.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر مسئولان تلاش کنند و برنامه‌ ریزی لازم را انجام دهند کشاورزان خوزستانی با مشکلاتی که امروزه با آن دست و پنجه نرم می کنند مواجه نخواهند شد.

امام جمعه اهواز مثالی را برای سخنان خود زد و در این ارتباط بیان کرد: حالا که فصل برداشت برنج در خوزستان است مسئولان برنامه ریزی کنند تا واردات برنج را کم کنند یا به اندازه ای که نیاز کشور برطرف می شود اجازه ورود دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اقدامات ضروری برای حمایت از کشاورزان اشاره کرد و گفت: مشخص کردن نرخ تضمینی یا توافقی برنج از جمله کارهایی است که باید در این ارتباط انجام شود.

سختی رفت و آمد در مناطق سیل زده بخش شعیبیه

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد کوتاه کردن دست دلالان را از دیگر اقداماتی دانست که باید از سوی مسئولان مربوطه انجام شود تا دغدغه کشاورزان را هنگام برداشت برنج برطرف شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان در ادامه به برخی از مشکلات مناطق سیل زده این استان اشاره کرد و برخی از این معضلات را برشمرد.

وی عنوان کرد: برخی از راه های روستایی در مناطق سیل زده بخش شعیبیه شهرستان شوشتر در سیل سال های 1395 و 1398 تخریب شده اند و رفت و آمد اهالی این مناطق با سختی فراوان صورت می گیرد.

امام جمعه اهواز در دیگر مشکلات مردم سیل زده خوزستان نیز گریزی زد و در همین ارتباط توضیح داد که در بخش کشاورزی هنوز خسارت هایی که کشاورزان عزیز در مناطق سیل زده متحمل شدند به طور کامل از سوی دستگاه های مربوطه پرداخت نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد در ادامه پرداخت خسارت های کشاورزی به کشاورزان مناطق سیل زده استان خوزستان را از مهترین مطالبات و درخواست های این قشر زخمتکش اعلام کرد.

عملکرد مسئولان سبب بی اعتماد شدن کشاورزان به دولت

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان در سفری که به شهرستان شوشتر داشت در جمع کشاورزان این منطقه حاضر شد و پای صحبت ها و درد دل های آنان نشست.

در سال زراعی 98 حدود ۲۱۰ هزار هکتار از زمین ‌های کشاورزی استان خوزستان زیر کشت شلتوک رفت که نسبت به سال گذشته رشدی حدود 3 برابری داشت.

امام جمعه اهواز همچنین در خطبه های نمازجمعه چند روز پیش این شهر نیز از سیاست های مسئولان به شدت انتقاد کرد و عملکرد آنان را سبب بی اعتماد شدن کشاورزان به دولت دانست.

وی در این خطبه ها برخی از سوء مدیریت ها در حوزه بازار محصولات کشاورزی را برشمرد و یادآور شد: در مسئله محصول گندم آن قدر برای مردم  کشاورز بی اعتمادی ایجاد کردیم که کشاورزان عزیز حاضر نشدند گندم خود را به دولت بفروشند و این کار نکردند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان یادآور شد: مشکلاتی که به دلیل بروز سیل در کشاورزی مناطق مختلف خوزستان به وجود آمد که خسارت های آنها به طور کافی و وافی پرداخت نشده است و کشاورزان در این ارتباط گلایه مند هستند.

برنامه ریزی برای کشت برنج در خوزستان ضروری است

وی در ادامه به برخی از مشکلات برنج کاران خوزستانی اشاره کرد و گفت: کشاورزان با هزار امید در زمین های خود برنج کشت کردند ولی متاسفانه از سوی مسئولان اعلام می شود که برنج کاری فقط باید در شمال کشور صورت بگیرد این حالی است که نقاط مختلف خوزستان و اطراف ما آب وجود دارد و می توانیم از آب شیرین کن استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد با اشاره به این نکته که خیلی از کشورهای حاشیه خلیج فارس هم اکنون با وجود نبود آب شیرین به کشاورزی مشغول هستند، عنوان کرد: برنامه ریزی برای کشت برنج در خوزستان ضروری است که ما منابع آبی فراوانی را در این استان داریم.

نماینده ولی فقیه در استان خوزستان خاطرنشان کرد: ما منابع آبی فراوانی در خوزستان داریم بنابراین نباید سریع بگوییم که فقط شمال کشور حق برنج کاری دارد.

وی توقف ورود برنج های وارداتی را یکی از مهمترین اقدامات برای توجه به کشاورزان خوزستانی دانست و تصریح کرد: سال گذشته کشاورزان خوزستان برای هر هکتار ۶۰۰ هزار تومان آب بها پرداخت کردند که امسال این هزینه توسط مسئولان چند برابر افزایش یافت.

حل مشکل هدر رفت مواد غذایی با فرهنگ سازی

امام جمعه اهواز متضرر شدن کشاورزان برنج کار را یادآور شد و یکی از دلایل مهم آن را وجود دلالان اعلام کرد.

وی در ادامه به به هدر رفت مواد غذایی اشاره کرد و در این ارتباط گفت: برای حل مشکل هدر رفت مواد غذایی می بایست فرهنگ سازی شود و آموزه‌ های دینی را نیز باید تبلیغ کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان فراهم کردن زیرساخت ‌های مناسب برای عرصه تولید مواد غذایی با کیفیت را از دیگر اقدامات ضروری برای جلوگیری از هدر رفت مواد غذایی بیان کرد و ادامه داد: این مسئله سبب می شود که مردم به سمت استفاده از محصولات خارجی و خرید آنها نروند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی فرد به بیان راهکارهای دیگری در این زمینه پرداخت و عنوان کرد: سرمایه‌ گذاری در عرصه صادرات مواد غذایی به خارج از کشور می تواند در این زمینه راهگشا باشد که کشورهای منطقه نیز می توانند در این زمینه مد نظر قرار بگیرند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۰:۲۴

شناسه خبر: 83213

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب