رونق کشت کلزا در ممسنی

با توجه به در نظر گرفتن امنیت غذایی در کشور، شهرستان ممسنی بستر مناسبی برای کشت گیاه روغنی کلزا وجود دارد که برخی از کشاورزان این منطقه شروع به کاشت این محصول کرده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در فارس؛ آمارها نشان می دهد که کشت کلزا در کشور افزایش نشان می دهد، اما چرا ؟ کلزا گیاهی روغنی است که دارای ۴۰ تا ۴۵ درصد روغن و حد اقل ۳۴ درصد پروتئین دارد. کشت این گیاه در زمین ها باعث بهبود خاک می شود و به علت پوسیده شدن سریع  باعث افزایش موادآلی و حاصل خیزی خاک می گردد.

زمین هایی که در آنها گندم کشت می شود در آن ها جمعیت علف های هرز با برگ های باریک زیاد شده و به حد غیر قابل کنترول می رسد اما کشت کلزا در این زمین ها می تواند رشد این علف های هرز را به شکل قابل توجهی کنترل و کاهش دهد. در زمین هایی که به نوبت کشت گندم و کلزا انجام می شود علاوه بر بهبود خاک از نظر مواد آلی  و کشت، به طور چشمگیری علف های هرز کاهش دارد.

این گیاه در صنعت زنبور داری نیز بسیار مفید است همچنین کنجاله کلزا در افزایش کمی و کیفی شیر دام نیز موثر می باشد.

با این توضیحات بر ما نیز مشخص می شود که چرا این دانه روغنی در فهرست دانه های روغنی، سومین رتبه را به خود اختصاص داده و توجه وزارت جهاد کشاورزی برای کشت آن در کشور را در این چند  سال به آن معطوف نموده زیرا که  یکی از اساسی ترین محصولات غذایی ما نیز روغن های می باشند و این خود می تواند ما را برای تحقق اقتصاد مقتومتی یاری نماید.

 

با توجه به در نظر گرفتن امنیت غذایی در کشور، شهرستان ممسنی بستر مناسبی برای کشت گیاه روغنی کلزا وجود دارد. کانون بسیج مهندسین شهرستان ممسنی بعد از اجرای دوره آموزشی جهت مربیان کلزا  ، اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای کشتورزان  در روستاهای مهرنجان، جوزار بکش، فهلیان، پل فهلیان، آهنگری، چم گل، تل مشکین، جنجان، مورکی، میانه جنجان، جونگان و خومه زار توسط مربیان طرح همگام با کشاورز  و کشاورزان هدف این طرح نمود. با توجه به اینکه کلزا به قیمت مناسبی هم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری می شود کارشناسان جهاد کشاورزی نیز با حضور در این دوره های آموزشی ، توضیحات لازم را در خصوص خرید تضمینی به کشاورزان ارائه دادند.

 

خبرنگار: مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 83226

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب