خبرگزاری علم و فناوری

واعظی:

باید اقتصاد ایران دانش بنیان شود

رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرد: ما اگر می گوییم حتماً باید اقتصاد ایران از اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود، این یک شعار نیست، یک الزام و ضرورت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ رئیس دفتر رئیس جمهور ظهر امروز در بازدید از پارک علم و فناوری یزد بیان داشت: باید دانشگاه های ما از دانشگاه های تئوری محور به دانشگاه های مهارت محور تبدیل شوند.

محمود واعظی گفت: دانشگاه ها نیز می‌توانند با توجه به فضای فناوری های نوین که امروز با آن مواجه هستیم خودشان به مرکز تولید و خلق ثروت تبدیل شوند. در بسیاری از کشورهای دنیا بسیاری از دانشگاه هایی که کار فنی انجام می دهند و با صنعت مرتبط هستند به خودکفایی رسیده اند. همین الان دانشگاه های صنعتی خودمان را ببینید که در حاشیه فعالیت‌های مختلف پروژه‌های بزرگی را انجام می‌دهند.

وی تاکید کرد: لذا ما حتماً باید دانشگاه‌ها را به این سمت حرکت بدهیم به گونه‌ای که هر فرد در صنعت و هر بخش دیگری وقتی با یک مشکل و معضل مواجه می‌شود، بدانند که هیچ راه دیگری ندارد مگر اینکه به دانشگاه مراجعه کند، قرارداد ببندد و تفاهمنامه امضا کند.

این مقام مسئول اذعان داشت: در دنیای امروز ما با سبک گذشته نمیتوانیم در بخش های صنعت و کشاورزی رقابت داشته باشیم. ما اگر فناوری‌های نوین را وارد اقتصادمان نکنیم به سرعت عقب می افتیم. ما اگر می گوییم حتماً باید اقتصاد ایران از اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان تبدیل شود، این یک شعار نیست، یک الزام و ضرورت است.

واعظی بیان داشت: اگر قرار است که بمانیم، قرار است به مردم سرویس خوب بدهیم و قرار است در بازارهای مختلف کالای ایرانی قابل رقابت باشد، چاره‌ای جز این نداریم که به سمت اقتصاد دانش بنیان برویم.

وی ادامه داد:ما اعتقادمان بر این بوده که آی سی تی می تواند پیشران اقتصاد کشور باشد. آی تی باید در خدمت تمام بخش‌های مختلف کشور قرار گیرد، باید در خدمت خدمات باشد، در خدمت کشاورزی و صنعت باشد.

رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید مجدد بر لزوم توجه به فناوری های نوین بیان داشت:در حوزه ای کار می‌کنیم که سرمایه گذاری در آن قابل مقایسه با سرمایه گذاری در سایر بخش ها نیست. سرمایه گذاری در حوزه فناوریهای نوین زودبازده بوده و می تواند از نظر اقتصادی و اشتغال به کشور کمک شایانی کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶:۵۶

شناسه خبر: 83242

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب