علم و فناوری گزارش می دهد؛

در هر دقیقه، ۴ نفر در کشور دچار سکته مغزی می شوند/ جوانان ایرانی ۷ برابر بیش از جوانان غربی سکته می کنند

با توجه به اعلام مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی، سالیانه ۱۵۰ هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می شوند که این آمار در بین جوانان ایرانی ۷ برابر بیشتر از جوانان غربی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان سکته مغزی از جمله اتفاقاتی است که در جوامعی که از پرفشاری خون رنج می برند باعث مرگ و میر فراوان می شود. این بیماری سالانه جان 6 میلیون نفر را در جهان میگیرد، اما اگر بتوان در زمان مناسب ، علائم اولیه این بیماری را تشخیص داد و برای درمان به موقع آن اقدام کرد ، شاهد کاهش آمار مرگ و میر این بیماری و همچنین عوارض و ناتوانی های آن خواهیم بود. با توجه به آمارهای موجود، ایران نیز از جوامعی است که مردم از تغذیه نامناسب و پرفشاری رنج می برند و طبعتا آمار سکته مغزی و مرگ و میر ناشی از آن در کشور بالاست.

سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب بروز علائمی مثل اختلال تکلم، فلج نیمه بدن و اختلال در راه رفتن می شود. سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود. به طور متوسط 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته های مغزی مبتلا می شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می توانند زندگی مستقل داشته باشند.

ترکیدگی رگ و بروز سکته مغزی

سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ بشر است و اولین علت از کارافتادگی، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.

دلیل بروز سکته مغزی چیست ؟

یکی از مهمترین عواملی که باعث سکته مغزی می شود ، ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از کلسیم، چربی، کلسترول و ... انعطاف رگهای خونی را از میان می برند و به مرور زمان باعث لخته شدن خون و درنتیجه مسدود شدن رگ های خونی می گردد که این عامل باعث سکته مغزی می گردد. در واقع می توان گفت که عامل اصلی سکته مغزی در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود. معمولاً این افراد علایم خبرکننده ای مانند سردرد و تشنج دارند که منجر به پاره شدن رگ های مغزی می شود.

10 عامل سکته مغزی در جهان

یکی دیگر از عواملی که باعث سکته مغزی در افراد می گردد حرکت لخته خون از قلب یا عروق گردن است که وارد مغز می شود. مبتلایان به رماتیسم قلبی یابیماران قلبی که ریتم قلبشان دچارمشکل است و کسانی که دچار سکته های قلبی شدهاند یا مشکل دریچهای دارند مستعد ابتلا به سکته‍‍های مغزی هستند.

علایم سکته مغزی

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

 • ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
 • فلج صورت، بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
 • عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)
 • اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)
 • اشکال در بلع (دیس فاژی)
 • کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)
 • دو بینی تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم
 • سردرد شدید و ناگهانی
 • از دست دادن حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت-اختلال در قضاوت
 • سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی
 • بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
 • اشکال در پیدا کردن کلمات و فهمیدن آن چیزی که دیگران می‌ گویند
 • عدم توانایی در انجام حرکات ظریف

اگر سکته مغزی شدید باشد، قسمت‌ هایی از مغز که کنترل تنفس و فشار خون را بر عهده دارند ممکن است گرفتار شده یا اینکه ممکن است شخص به اغماء رفته و نتایج مرگباری را به دنبال داشته باشد.

آمار سکته مغزی در ایران

با توجه به آمار سازمان بهداشت جهانی، سالیانه در جهان حدود 6 میلیون نفر جان خود را بر اثر سکته مغزی از دست می دهند. آمار سکته مغزی در ایران چندان مناسب نیست. پزشکان ایرانی می‌گویند افراد در ایران ۱۰ سال زودتر از سایر کشورها به سکته مغزی مبتلا می‌شوند.

در این رابطه دکتر محمدتقی جغتایی، مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی، در چهارمین همایش توانبخشی عصبی ابن سینا (سکته مغزی و ام اس) که در مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان برگزار شد، در مورد آمار بیمارانی که در کشور دچار سکته مغزی می شوند گفت:

« در ایران سالانه ۱۵۰ هزار نفر و روزانه ۴۰۰ نفر به سکته مغزی دچار می شوند که این بیماری رتبه نخست بیماری‌های کشور است.  30 درصد از کسانی که در ایران به سکته مغزی دچار می شوند، زیر ۵۰ سال هستند و میانگین این عارضه در کشور ما ۵۰ سال است که کاهش سن سکته عاملی هشداردهنده است. »

سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر بیش از جوانان غربی است

دکتر شهرام اویس قرن، دبیر کنگره استروک ایران و متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه سکته مغزی دومین علت شایع مرگ ایرانیان است ، گفت: سکته مغزی در تمام دنیا شایع است اما در کشور از شیوع بالایی برخوردار است به گونه‌ای که احتمال بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر بیش از جوانان غربی است و متاسفانه به دلیل افزایش سن جمعیت احتمال بروز سکته مغزی در کشور در آینده بیشتر نیز می‌ شود.

وی با اشاره به تحقیقاتی که با همکاری ۳۲ کشور در خصوص شیوع و علل سکته مغزی انجام داده اند، یادآور شد: در ۹۰ درصد موارد ۱۰ عامل فشار خون، چربی خون، قند خون، استعمال سیگار،مصرف الکل، افزایش وزن، عدم ورزش، تغذیه نامناسب ، استرس ، بیماری‌های قلبی و مصرف الکل علت اصلی بروز سکته مغزی در بین افراد بوده است.

اویس قرن، شیوع فرهنگ اشتباه شهرنشینی را از جمله علل بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی دانست و افزود: متاسفانه جوانان ما به دنبال افزایش شهرنشینی و شیوع فرهنگ غلط آن دچار عدم تحرک، عدم مصرف میوه سبزی، چاقی و ... شدند که این مسائل موجب شیوع سکته مغزی در آنها شده است. متاسفانه جوانان ایرانی هنگامی که دچار عارضه می‌شوند یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا در صورت مراجعه و تشخیص، روند درمان را پیگیری نمی‌کنند.

کلام آخر ...

کنترل دقیق بیماری هایی نظیر فشارخون بالا، دیابت، چربی خون بالا از اهمیت بسزایی برخوردار و در پیشگیری از سکته های مغزی بسیار موثر است. افراد می توانند با آزمایشات دوره ای ، کاهش استرس و همچنین دوری از زندگی های شهری و ماشینی تا حدودی احتمال سکته مغزی را کاهش دهند.

انتهای پیام /

خبرنگار: سجاد عبدلی

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83324

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب