فعال اقتصادی سواحل جنوب کشور؛

بزرگترین مشکل اقتصاد ایران، نبود نقشه راه است

سردار رضا احمدی میانجی مشکل اصلی اقتصاد ایران، را نبود نقشه راه عنوان کرد و افزود: رهبر انقلاب اسلامی همیشه تاکید دارند، در کشور هیچ بن بستی وجود ندارد زیرا مشکلات کشور شناخته شده است و برای همه آنها نیز راه‌حل‌های شناخته شده‌ای وجود دارد و فقط باید مسئولان کمر همت ببندند و برای رفع مشکلات اقتصادی نقشه راه تعریف کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با همکاری مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی شهید احمدی جوان سازمان بسیج علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع)، کارگاه «کارآفرینی در فراساحل با رویکرد جهادی» عصر امروز در سالن اندیشه دانشگاه آزاد با حضور استاد احمدی میانجی به با هدف آشنا کردن جوانان با کارآفرینی و مصادیق آن در حوزه فراساحل در استان برگزار نمود.

دکتر سروش حیدری سنگستانی، رئیس مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی شهید احمدی جوان سازمان بسیج علمی و پژوهشی سپاه امام صادق(ع) گفت: تمام تلاش ما در مرکز این است که زمینه کارآفرینی در ساحل و فراساحل برای جوانان توانمند بوشهری فراهم کنیم و در قالب کارگروه اقتصاد کرانه و دریاسعی بر این داریم که طرح و ایده‌ای که در این زمینه باشد مورد حمایت قرار دهیم.

 

وی یکی از وظایف اصلی این مرکز را رفع خلاهای موجود در مسیر ایده تا کارآفرینی عنوان کرد و افزود: خلأ های بازار با نگاه کارآفرینانه به خوبی دیده می‌شود و انگیزه‌ای برای اقدام راه اندازی کسب و کار جدید بوجود می‌آید و کارآفرین باید ابتکار عمل داشته باشد و یک ایده تغییر یا یک مفهوم بالقوه جدید را ارائه دهد.

حیدری افزود: یک کار‌آفرین باید سرمایه فیزیکی و انسانی لازم را برای شروع یک سرمایه گذاری جدید را فراهم کند، تا بتواند آن را عملیاتی کند و مسئول موفقیت یا شکست خود باشد و این مورد در مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی شهید احمدی جوان سازمان بسیج علمی و پژوهشی محقق خواهد شد.

در ادامه سردار رضا احمدی میانجی درباره وضعیت اقتصادی کشور گفت: اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری برای نخستین بار در شهریور سال 1389 مطرح گردید یک الگوی علمی متناسب با نیازهای کشور است و ایشان در تعریف آن می‌فرمایند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومتهای شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.»

وی افزود: ما در زمینه‌های دفاعی موفق عمل کردیم اما در زمینه اقتصادی نتوانسته‌ایم جایگاه اصلی خود را در بین کشورهای دیگر تثبیت کنیم و باید نخبگان ما این مسئله را ریشه‌یابی کنند تا ببینند مشکل چیست.

احمدی‌میانجی افزود: مقام معظم رهبری بارها اظهار داشته‌اند که باید درآمد نفت و گاز را در زیرساخت‌های فرهنگی و اقتصادی هزینه کنیم؛ نه در بودجه‌ جاری، اما متأسفانه هنوز به این سمت نرفته‌ایم و امید ما این است که با همت جوانان به این امر مهم نایل شویم.

وی مشکل اصلی اقتصاد ایران، را نبود نقشه راه عنوان کرد و افزود: رهبر انقلاب اسلامی همیشه تاکید دارند، در کشور هیچ بن بستی وجود ندارد زیرا مشکلات کشور شناخته شده است و برای همه آنها نیز راه‌حل‌های شناخته شده‌ای وجود دارد و فقط باید مسئولان کمر همت ببندند و برای رفع مشکلات اقتصادی نقشه راه تعریف کنند.

این فعال اقتصادی تصریح کرد: بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز موق نشده‌ایم یک مدل اقتصاد اسلامی ایرانی تعریف کنیم، وقتی در اقتصاد نقشه راه نداشته باشیم مسلما مدلی هم نیست و تازمانی که جهادی در این راه گام بر نداریم به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید.

احمدی میانجی گفت: ما بایستی یک مجموعه از افراد متخصص و با اخلاص در زمینه اقتصاد تشکیل دهیم تا به ارائه یک مسیر راه درست بپردازند و این کار در موسسه توسعه کارآفرینی حکمت انجام شده است و واژه «حکمت»مخفف حمایت از کارآفرین های متخصص متعهد و توانمند است.

وی یادآور شد: با توجه به توصیه‌های مکرر رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر ارائه مسیر راه مطلوب برای اقتصاد سعی کرده‌ایم یک نقشه طراحی کنیم که برای اولین بار در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ارائه کردیم که مورد توجه بسیاری از اقتصاددانان بزرگ قرار گرفت و در آن به سه عنصر فرصت‌ها، مزیت‌ها و فرصت‌ها پرداخته شده است.

فعال اقتصادی در سواحل جنوب کشور با استناد به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره دریا گفت: «این ساحل عظیم و طولانی بسیار حساس که ما در دریای عمان داریم در واقع یک گنج است و باید این را اعتراف کنیم که این را کشف نکرده بودیم.»

وی افزود: با مرور سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب از حدود سه دهه گذشته مشاهده می‌شود  دریای عمان و سواحل آن ( مکران ) یکی از مهمترین راهبردی‌های اساسی در فرمایشات ایشان بوده است که هر چه زمان به جلوتر آمده است تاکیدها و اهمیت آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

احمدی میانجی تاکید کرد: ما باید برای چندین سال آینده برنامه داشته باشیم و نعمت بزرگ دریا در استان بوشهر این فرصت را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم با علم و حرکت جهادی مسیر را برای کارآفرینان فراهم سازیم.

انتهای پیام/حسینی مفرد

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۷:۴۷

شناسه خبر: 83359

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب