خبرگزاری علم و فناوری

نامگذاری جایزه «اسکار علمی» ریاضیات به افتخار «مریم میرزاخانی»

میرزاخانی در تهران چشم به جهان گشود. او در دبیرستان به اولین دانش آموز مونثی تبدیل شد که توانست درتیم المپیاد جهانی ریاضی حضور یابد و در این مسابقه شرکت کند. او در المپیادهای ۱۹۹۴و ۱۹۹۵موفق به دریافت جایزه شد. میرزاخانی در دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیل کرد. مریم میرزاخانی برای پایانامه دکترای خود، دو مسئله مهم ریاضی که سال ها بود جوابی برایشان پیدا نشده بود را حل کرد.

یک جایزه علمی به افتخار مریم میرزاخانی بنا نهاده شد. مریم میرزاخانی ریاضیدان نخبه ایرانی و استاد برجسته دانشگاه استنفورد آمریکا، در سال 2017 به دلیل سرطان سینه فوت کرد. این جایزه 50000 دلاری به ریاضیدان‌های برجسته زنی که تنها دو سال از گرفتن مدرک دکترایشان می‌گذرد، تعلق خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایوساینس، ریچارد تیلور داور یک جایزه علمی دیگر در زمینه‌ی ریاضیات می‌گوید: «ما امیدواریم این جایزه به خانم‌هایی که تحقق رویایشان را در ریاضی می‌بینند، انگیزه دهد. اینکه ما به واسطه این جایزه ریاضیدان‌های بلندهمت زن را بشناسیم، نوعی ادای احترام به دانش مریم میرزاخانی خواهد بود.»

جایزه بزرگ ریاضیات به افتخار مریم میرزاخانی نامگذاری شد!

مریم میرزاخانی در زمانی که تنها سه سال از گرفتن جایزه معتبر فیلدز میگذشت در ۴۰ سالگی در اثر سرطان سینه درگذشت. میرزاخانی تنها ریاضیدان زنی بود که توانست این جایزه را که به ریاضیدان‌های زیر ۴۰ سال تعلق می‌گیرد، به دست آورد. امسال الکس اسکین (Alexin Eskin) استاد دانشگاه شیکاگو جایزه 3 میلیون دلاری «بریک سرو» را به دست آورد. الکس که یکی از همکارهای نزدیک میرزاخانی بود، این جایزه را بخاطر تحقیقاتی که همراه او انجام داده بود، برنده شد.  

میرزاخانی در تهران چشم به جهان گشود. او در دبیرستان به اولین دانش آموز مونثی تبدیل شد که توانست درتیم  المپیاد جهانی ریاضی حضور یابد و در این مسابقه شرکت کند. او در المپیادهای ۱۹۹۴و ۱۹۹۵موفق به دریافت جایزه شد. میرزاخانی در دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیل کرد. مریم میرزاخانی برای پایانامه دکترای خود، دو مسئله مهم ریاضی که سال ها بود جوابی برایشان پیدا نشده بود را حل کرد.

میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ برندهٔ مدال فیلدز شد که بالاترین نشان علمی رشتهٔ ریاضیات است و هر چهار سال یک‌بار به دانشمندان برگزیدهٔ زیر ۴۰ سال اهدا می‌شود و از آن به نوبل ریاضیات نیز تعبیر می‌شود. وی نخستین زن و نخستین ایرانی بود که موفق به دریافت این جایزه گشت.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83404

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب