مراقب سویه جدید ویروس HIV باشید!

این تحقیقات به ما یادآوری می‌کند که ویروس ایدز دارای انواع خطرناک بسیار گوناگونی است. ویروس ایدز همواره در حال تغییر و تحول است، همین امر باعث شده است که تاکنون دانشمندان قادر به کشف واکسن برای آن نباشند. بیش از ۳۷ میلیون نفر در حال حاضر در جهان مبتلا به ایدز هستند. داروهای ضدایدز از تولید و شیوع این بیماری جلوگیری می‌کنند، اما دارای اثرات جانبی چشمگیری هستند.

یک گروه تحقیقاتی در شرکت تجهیزات پزشکی و سلامت ابوت نوع جدیدی از ویروس نقص ایمنی اکتسابی، ایدز، را در 19 سال اخیر کشف کرده است. ابوت جستجو برای یافتن انواع جدید این ویروس را به منظور بروزرسانی تست‌های کنترل و شناسایی بیماری‌های عفونی خون ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینتیفیک‌امریکن، این ویروس جدید بشدت کمیاب بوده و شناسایی آن تنها با استفاده از دستگاه‌های شرکت ابوت امکان‌پذیر است. این شرکت مسئولیت بررسی بیش از 60 درصد ذخیره جهانی خون را برعهده دارد. در روزهای اولیه شناسایی ویروس ایدز در دهه‌های 1980 و 90، برخی از اهداکنندگان خون که از ابتلا به این بیماری بی‌خبر بودند، این ویروس را وارد بانک ذخیره خون کردند.

دانشمندان سویه جدید ویروس اچ. آی. وی را کشف کردند!

تعداد بسیاری از بیماران که به تزریق خون نیاز داشتند، و برخی از آنان دارای بیماری هموفیلی نیز بودند، به این ترتیب مبتلا به ایدز شدند و مردند. البته ذخایر خونی سال‌هاست که از ویروس ایدز عاری هستند و شرکت‌هایی مثل ابوت تلاش می‌کنند تا وضع همین‌گونه باقی بماند.

این تحقیقات به ما یادآوری می‌کند که ویروس ایدز دارای انواع خطرناک بسیار گوناگونی است. ویروس ایدز همواره در حال تغییر و تحول است، همین امر باعث شده است که تاکنون دانشمندان قادر به کشف واکسن برای آن نباشند. بیش از 37 میلیون نفر در حال حاضر در جهان مبتلا به ایدز هستند. داروهای ضدایدز از تولید و شیوع این بیماری جلوگیری می‌کنند، اما دارای اثرات جانبی چشمگیری هستند.

شرکت ابوت برنامه بررسی و کنترل ویروس ایدز و هپاتیت خود را 25 سال پیش پایه‌گذاری کرد. از سال 2000 تاکنون نوع جدیدی از این ویروس شناسایی نشده بود. نوع جدید شناسایی شده از سال 2001 در فریزر این شرکت قرار داشته است، اما امکان شناسایی آن با استفاده از تکنولوژی آن زمان وجود نداشته است. با تولید دستگاه‌های جدید و با تکنولوژی پیشرفته، امکان شناسایی این ویروس فراهم شد.

ویروس HIV عامل گستره‌ای از بیماری‌ها است که با نام ایدز شناخته می‌شوند. HIV نوعی رتروویروس است که عمدتاً به اجزای دستگاه ایمنی انسان مانند سلول‌های CD4+ T، درشت‌خوارها و سلول‌های دندریت سرایت می‌کند و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم سلول‌های CD4+ T را از بین می‌برد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۸:۰۹

شناسه خبر: 83435

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب