مدیر عامل توسعه کاربرد پرتوها خبر داد:

سهم ناچیز ایران از گردش مالی ۴۰۰ میلیارد دلاری استفاده از پرتوها

مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها در سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: استفاده از پرتوها در دنیا گردش مالی ۴۰۰ میلیارد دلاری فراهم کرده و اگر ما در این میان برای خود سهم یک درصدی هم قائل باشیم می بایست چیزی در حدود ۴ میلیارد دلار درآمدزایی در این زمینه وجود داشته باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها در سازمان انرژی اتمی در پنجمین همایش ملی "کاربرد فناوری هسته ای در کشاورزی و منابع طبیعی" که در دانشگاه یزد برگزار شد،گفت: سازمان انرژی اتمی تا پیش از سال 1388 بیشتر بر روی توسعه نیروگاه ها و سوخت هسته ای تمرکز داشت، اما با حضور دکتر صالحی در سازمان و با توجه به پیشرفت های دنیا در زمینه توسعه کاربرد پرتوها در بخش های مختلف توجه ما در کشور نیز به این سمت معطوف شد.

"صولت ثنا"افزود: هم اکنون استفاده از پرتوها دربخش های مختلف در دنیا گردش مالی 400 میلیارد دلاری فراهم کرده و اگر ما در این میان برای خود سهم یک درصدی هم قائل باشیم می بایست چیزی در حدود 4 میلیارد دلار درآمدزایی در این زمینه وجود داشته باشد که متاسفانه تا رسیدن به این مقدار فاصله بسیار زیادی داریم.

وی افزود: شاید همه از کاربرد پرتوها در پزشکی آگاه باشند اما تعداد کمی از مردم ما از کارکردهای این فناوری در زمینه حفاظت از محیط زیست آگاهی دارند. به عنوان مثال می توان به کاربرد آن در تبدیل زباله های عفونی بیمارستان به زباله های عادی اشاره کرد.

ثنا اظهار داشت: برای  مبارزه با قاچاق کالا نیز می توان به راحتی و با استفاده از پرتوها محتوای کانتینرها را بدون بازرسی فیزیکی بررسی کرد.

وی اظهار داشت: در کشاورزی می توان به وسیله پرتوها عمر نگه داری محصولات کشاورزی  در انبارها را  افزایش داد، همچنین می توان آفات محصولاتی نظیر خشکبار را به راحتی از  میان برداشت.

این مقام مسئول ادامه داد: با استفاده از فناوری  هسته ای می توان قابلیت صادرات محصولات کشاورزی، ماندگاری بیشتر این محصولات و در نتیجه نایاب نشدن و وارد نیامدن شوک به بازار را شاهد بود.

 مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها در سازمان انرژی اتمی اذعان داشت:  متاسفانه سامانه های پرتودهی در کشوربه میزان کافی وجود ندارد لذا یکی از اهداف ما توسعه پرتوها در بخش خصوصی است تا مردم نیز وارد این عرصه شده، سرمایه گذاری کرده و از سود سرشار آن بهره مند شوند.

ثنا تاکید کرد: یکی دیگر از موارد استفاده از صنعت هسته ای در مبارزه با آفات نظیر کرم گلوگاه انار و همچنین عقیم سازی مگس آفت مرکبات است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود به عدم تمایل جامعه برای استفاده از محصولات پرتودهی شده اشاره و تاکید کرد: پرتودهی با توجه به محاسبات و میزان دوزمشخص انجام می شود و به هیچ  وجه به محصولات آسیبی وارد نمی کند. با این وجود مشاهده می شود که برخی از درج لیبل غذاهای پرتودهی شده بر روی محصولات خود اجتناب می کنند زیرا مردم نگران استفاده از چنین محصولاتی هستند، در صورتی که غذاهای پرتو داده شده آسیبی  به مصرف کننده نمی زند و تنها ماندگاری این مواد غذایی بیشتر است.

وی تاکید کرد: الزامی ندارد که هر محصول تراریخته محصولی بد و غیرقابل استفاده باشد، اما باید دانست محصول تراریخته با محصول پرتوداده شده تفاوت عمده دارد. در واقع پرتودهی میکروبها و پاتوژن ها را از بین می برد و باعث می شود محصولات سالم عرضه شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 83478

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب