خبرگزاری علم و فناوری

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

۹۶ درصد از داروهای مصرفی در کشور تولید می شود/ ساخت ۲۰ داروی بیوتکنولوژی، های ‌تک

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون حدود ۹۶ درصد از داروهای مصرفی و ۷۰ درصد از مواد اولیه دارویی را در داخل کشور تولید می ‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، نشست هم ‌اندیشی رؤسای مراکز تحقیقاتی، مراکز رشد و ذی‌ نفعان حوزه علوم دارویی کشور با حضور جمعی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

دکتر شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران حضور یافت و اظهار کرد: کشور ایران در دو سال گذشته از نظر تولید علم در منطقه اول بوده است و با فاصله نسبت به کشور ترکیه از نظر تعداد مقالات و ارجاعات قرار دارد.

تولید ۷۰ درصد از مواد اولیه دارویی در کشور

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه درباره این نشست تصریح کرد: برنامه امروز هم ‌اندیشی بین مراکز تحقیقاتی علوم دارویی، مراکز رشد و صنعت داروسازی بوده است.

وی با اشاره به این نکته مهم که ایران در تولید علم داروسازی رتبه ۷ دنیا از نظر استنادات و ۸ دنیا از نظر تعداد مقالات را دارد، خاطرنشان کرد: پتانسیل تولید علم ما باید به محصول تبدیل شود که خوشبختانه صنعت داروسازی از این نظر نمونه است و در اوج تحریم روی پای خود ایستاده ایم.

دکتر آخوندزاده در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران عنوان کرد: هم اکنون حدود ۹۶ درصد از داروهای مصرفی و ۷۰ درصد از مواد اولیه دارویی را در داخل کشور تولید می ‌کنیم.

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همین ارتباط توضیح داد: این مسئله نشان می ‌دهد علم تولیدشده در دانشکده ‌های داروسازی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به خوبی استفاده خواهد شد.

وی در بخش پایانی سخنان خود از تولید ۲۰ داروی بیوتکنولوژی، های ‌تک در کشور خبر داد و تاکید کرد: این داروها بیشتر در درمان سرطان و بیماری ‌های روماتولوژی کاربرد دارند.

دکتر آخوندزاده عنوان کرد: از نظر تولید دارو های بیوتکنولوژی، های ‌تک در کشور، ایران رتبه بالایی در سطح منطقه دارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۰:۱۲

شناسه خبر: 83492

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب