علم پاسخ می‌دهد: آیا گیاهان آپارتمانی واقعا هوای خانه را تصفیه می‌کنند؟

در یک ساختمان با تبادل هوای بسیار اندک و شرایط مطلوب، یک گیاه گلدانی به ازای هر مترمربع فقط ۲۰ درصد در تهویه هوا کارایی دارد. اما این عدد هنگامی که هوای داخل و خارج خانه تبادل می‌شوند، بشدت کاهش پیدا می‌کند.

بررسی‌های دقیق نشان می‌دهند که گیاهان خانگی نقشی در پاک‌سازی هوای خانه‌تان ندارند. این‌که خانه‌تان را از گیاهان گلدانی پر کنید شاید شما را خوشحال و فعال‌تر کند، اما هوایی را که تنفس می‌کنید پاک‌تر نمی‌کند. مگر این‌که به ازای هر مترمربع بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ گیاه در خانه‌تان داشته باشید!

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، طی تحقیقاتی که در مدت ۳۰ سال گذشته انجام گرفته است، گیاهان خانگی نقش کوچکی، شاید هم هیچ نقشی، در پاک‌سازی هوای خانه دارند. دانشمندان نتیجه گرفته‌اند که برای یک خانه یا اداره با وسعت ۱۴۰ مترمربع، شما به ۶۸۰ گیاه یا به عبارتی ۵ گیاه در هر مترمربع نیاز دارید تا همان جریان هوایی را بدست آورید که چند پنجره باز وارد خانه می‌کند.

گلدان‌های خانگی نقشی در تصفیه هوای آپارتمان ندارند

مایکل وارینگ (Michael Waring)، مهندس محیط در دانشگاه درکسل (Drexel University)، عنوان کرد: «همواره این تصور غلط بین مردم وجود داشته است. وجود گیاهان در خانه عالی است، اما آن‌ها تاثیری روی کیفیت هوا ندارند.» این تصور غلط زمانی به وجود آمد که ناسا در سال ۱۹۸۹ مطالعه‌ای روی تصفیه مواد شیمیایی سرطان‌زا توسط گیاهان در فضا انجام داد و نتیجه گرفت که طی یک روز ۷۰ درصد این مواد شیمیایی توسط گیاهان تصفیه شده بودند. اما آزمایش ناسا در یک محفظه سربسته و کوچک‌تر از یک مترمکعب انجام داده شده بود و این بسیار با فضای باز و بزرگ یک خانه تفاوت دارد.

وارینگ و همکارانش نتیجه گرفتند در یک ساختمان با تبادل هوای بسیار اندک و شرایط مطلوب، یک گیاه گلدانی به ازای هر مترمربع فقط ۲۰ درصد در تهویه هوا کارایی دارد. اما این عدد هنگامی که هوای داخل و خارج خانه تبادل می‌شوند، بشدت کاهش پیدا می‌کند. استفاده از گیاهان گلدانی در منزل زیبایی خاصی به فضا می‌دهد، شما می‌توانید این گیاهان را در محیطی پرنور قرار دهید و طبق نیاز گیاه به آن آب دهید.

برخی از گیاهان به نگهداری دقیق و آب دادن منظم نیاز دارند و نور ناکافی یا دمای نامناسب می‌تواند باعث از بین رفتن آن‌ها شود. در عوض برخی از گیاهان گلدانی شرایط نگهداری سختی ندارند و می‌توان در محیط کار یا اداره هم از مزایای آن‌ها بهره مند شد.

 

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83503

مطالب مرتبط :
آگلونما

آگلونما ، گیاه آپارتمانی که هوا را تصفیه می کند

آگلونما یکی از گیاهان آپارتمانی است که در صدر فهرست ۱۰ برترین گیاه پاک‌کننده‌ی هوا قرار داده چراکه به طور طبیعی این گیاه توانایی پاکسازی هوای اطرافش را دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب