خبرگزاری علم و فناوری

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد؛

سایه شوم فقر بر سر بیماری قلبی/ شاخص‌های زیستی بر سلامت تاثیر می‌گذارد

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد، افراد فقیر به دلیل ساعات کاری طولانی و کمتر خوابیدن در معرض بیماری‌های قلبی هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ از آنجایی که بيماري‌هاي قلبي-عروقي آن دسته از بيماري‌هاي مزمن هستند كه بر خون‌رساني قلبي مغز و يا نواحي محيطي بدن اثر مي‌گذارند، از عوامل اصلي مرگ در دنيا هستند. عوامل خطر رفتاري، سبك زندگي و وجود شاخص‌هاي زيستي خطرساز تعيين‌كننده‌هاي اصلي بروز زود هنگام اين بيماري‌ها در بزرگسالي و مرگ و مير ناشي از آن هستند.

عوامل خطر رفتاري و سبك زندگي ناسالم در بيماري‌هاي قلبي-عروقي از دوران كودكي و نوجواني ريشه مي‌گيرند و باعث پيامدهاي منفي سلامتي و نيز پيامدهاي اجتماعي منفي در سراسر زندگي مي‌گردند. از طرفي، كاهش سن بروز بيماري‌هاي قلبي-عروقي بررسي عوامل خطرساز آن را ضروري مي‌سازد. عوامل متعددي از جمله عوامل رواني-اجتماعي، رفتاري و شاخص‌هاي زيستي بطور درهم تنيده‌اي بر سلامتي انسان اثر مي‌گذارند.

افراد فقیر زودتر دچار بیماری‌های قلبی می‌شوند

به نقل از دیلی‌میل، نتایج یک بررسی تازه حاکی از آن است، افراد فقیر به احتمال زیاد به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند زیرا به دلیل طولانی بودن ساعت کار و محله‌های پر سر و صدا کمتر می‌خوابند. این پژوهش توسط محققان سوئیسی صورت گرفته و داده‌های حاصل از آن تأیید می‌کند، اقشار کم‌درامد حداقل ۵۰ درصد بیش از سایر افراد ممکن است دچار بیماری‌های قلبی و عروقی شوند.

به گفته کارشناسان علمی، حدود ۱۳ درصد از بیماری‌های قلبی و عروقی به دلیل خواب شبانه کمتر از ۶ ساعت است. پژوهشگران این مطالعه خواستار نصب پرنده دو جداره در تمامی خانه‌ها و به منظر کاهش سر و صدا شدند تا با خواب آسوده‌تر آمار بخشی از بیماری‌های قلبی کاهش یابد. آنها گفتند که شوراها همچنین باید از ساخت خانه‌های جدید در نزدیکی فرودگاه‌ها یا بزرگراه‌ها خودداری کنند.

این یافته‌ها، براساس بررسی داده‌های حدود ۱۱۰ هزار بزرگسال  به مطالعات زیادی می‌افزاید که بی‌خوابی را با سلامت ضعیف مرتبط می‌کند.

دانشگاهیان مرکز پزشکی عمومی و بهداشت عمومی لوزان از داده‌های داوطلبان در انگلیس، فرانسه، سوئیس و پرتغال برای این پژوهش استفاده کردند.

دوسان پتروویچ، نویسنده مطالعه و پژوهشگر مؤسسه بهداشت سوئیس  اظهار داشت: اصلاحات ساختاری در هر سطح جامعه لازم است تا مردم بتوانند بیشتر بخوابند؛ به عنوان مثال، تلاش برای کاهش سر و صدا که منبع مهمی از اختلالات خواب است، با پنجره‌های دو جداره، محدود کردن ترافیک  و ساختن خانه‌هایی در کنار فرودگاه یا بزرگراه‌ها نیست».

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹:۰۶

شناسه خبر: 83537

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب