سند راهبردی کشور در امور نخبگان فصل الخطاب مدیران خبرگزاری علم و فناوری - سند راهبردی کشور در امور نخبگان فصل الخطاب مدیران علمی است
مدیر علمی ناحیه سپاه بقیه الله (عج) شیراز در گفتگو با علم و فناوری:

سند راهبردی کشور در امور نخبگان فصل الخطاب مدیران علمی است

رحمانی گفت: منویات مقام معظم رهبری پیرامون علم و دانش و اهمیت آن در بیانیه گام دوم انقلاب باید بعنوان راهبرد و کلید قفل مشکل عقب ماندگی های علمی کشور تلقی گردد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری در شیراز؛ به مناسبت هفته بسیج گفتگویی صمیمانه و تفصیلی با مدیر علمی، پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج بقیه الله(عج) شیراز داشته ایم که در ادامه می‌خوانید:

 

* لطفا خودتان را برای خوانندگان خبرگزاری علم و فناوری معرفی بفرمایید؟

بسم الله الرحمن الرحیم

محمد رحمانی هستم؛ مدیر علمی ( مسئول معاونت علمی و پژوهشی) ناحیه بقیه الله (عج) شیراز

 

* لطفا خلاصه ای از سوابق فعالیتی خود شرح دهید؟

مهندس معماری و عضو رسمی سازمان نظام مهندسی راه و ساختمان استان فارس

سابقه 7 سال فعالیت در بسیج دانشجویی در سطح استان و کشور،

2 سال فرمانده پایگاه بسیج دانشجویی

2 سال فرمانده حوزه بسیج دانشجویی

2 سال دبیر مجمع عالی قشر دانشجویی استان فارس و دبیر مجامع هشتگانه بسیج دانشجویی دانشگاه های استان فارس

2 سال عضو شورای راهبردی سازمان بسیج دانشجویی کشور

و نهایتا مشاور تشکیلاتی و مدیریتی در مجموعه های مختلف

 

* چه چیزی باعث شد که مسئولیت معاونت علمی و پژوهشی ناحیه سپاه بقیه الله (عج) را پذیرفتید؟

سالهاست که امام خامنه ای(مد ظله العالی)  نسبت به مقوله رشد علمی و استعدادیابی نخبگان و حمایت از آنان تاکید دارند و این موضوع بعنوان یک رسالت برای بنده تلقی میشود.

با توجه به رویکرد بنده در پیش بردن اهداف سازمانی با نگاه علمی و تجزیه و تحلیل علمی در مجموعه هایی که تاکنون افتخار نقش افرینی داشته ام و بحمدالله کسب موفقیت های آن مجموعه ها به دلیل شبکه سازی و تعریف راهبرد، بعد از پیشنهاد این مسئولیت به بنده و بررسی ظرفیت های و روحیه خود و تطبیق آن با مجموعه علمی به این نتیجه رسیده که امکان پیاده سازی طرح ها و برنامه های تشکیلاتی خود در جهت تحقق ماموریت های محوله در من وجود دارد و در نهایت با استعانت طلبیدن از پروردگار در اعطای توفیق خدمت گذاری به حقیر، این مسئولیت را پذیرفتم.

 

* نگاه و تعامل سایر مدیریت های ناحیه با مجموعه علمی چگونه می باشد؟

حوزه فعالیتی معاونت علمی در ناحیه بقیه الله (عج) تنها معطوف به خدمات دهی به بسیجیان و اقشار مردم نشده و بعنوان بازوی فکری مجموعه فرماندهی ناحیه و در قامت مشاور فرمانده ایفای نقش می نماید و این به دلیل نگاه مثبت فرمانده ناحیه بقیه الله (عج) جناب سرهنگ مجید علیپور به مقوله علمی و نقش اثر گذار و مهم علم می باشد. فعالیت علمی در زمره اقدامات زود بازده و کوتاه مدت نتیجه مطلوب حاصل شدن نمی باشد و  اینکه یک فرمانده ناحیه نگاه حمایتی نسبت علم و پژوهش مجموعه خود داشته باشد حاکی از نگاه ژرف و دور اندیش و راهبرد بلند مدت وی می باشد.

در هر مجموعه اگر رده های بالادستی دید مناسب و وسیعی نسبت به علم و پژوهش داشته باشند این نگاه به رده های پایین و اجرایی نیز تسری خواهد یافت و ضرورت پیوست توجیه علمی برای  تمامی امورات و هرگونه اقدام جزو الزامات خواهد شد.

بحمدالله سرهنگ مجید علیپور خود جزو نخبگان مدیریتی در سطح استان فارس شناخته می شوند و نسبت به مقوله علم بسیار حساس بوده و  در اکثر اقدامات و راهبردهای خود از کاربست های علمی پژوهشی، آنالیز های علمی و طرح توجیهی و ضرورت برای اتخاذ تصمیمات بهره می برند.

با سایر مدیریت های این ناحیه نیز این تعامل مثبت و سازنده ایجاد شده و در اکثر شوراهای برگزار شده در ناحیه، مدیریت علمی نیز دعوت شده و نقش آفرینی کرده است.

 

* به نظر شما بعنوان یکی از مدیران علمی و پژوهشی سطح استان، مهم ترین وظایف و کارکردهای این معاونت را چه می دانید؟

 

یکی از عمده وظایف مهم معاونت علمی در بسیج شناخت ظرفیت های بلقوه منابع انسانی متخصص، منابع طبیعی سرزمینی، توانمندی های تخصصی و مهارتی در سطح منطقه خود و طراحی راهبرد به جهت استفاده حداکثری از این ظرفیت ها و ایجاد فضای تعامل و ارتباط بین ظرفیت های یاد شده می باشد.

فرمانده کل قوا در فرامین خود در بیانیه گام دوم انقلاب نسبت به بهره بردن از ظرفیت های نیروی انسانی مستعد و کارآمد، فرصت های مادی کشور، ذخایر عظیم زیر زمینی بسیار تاکید داشته و به نظر ایشان کشور ما از نظر فرصت ها و منابع طبیعی استفاده نشده رتبه یک جهان را دارد.

طبق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش و مجاهدت در دهه دوم انقلاب جهت تحقق چشم انداز دهه دوم الان زمان تمرکز بر بهره‌ برداری از دستاورد‌های گذشته و نیز ظرفیت های استفاده نشده می باشد.

شاید در پاسخ به این سوال مطرح شده در لحظه اول شناسایی نخبگان و حمایت از آنان به ذهن متبادر گردد اما به عقیده بنده این نگاه تا حدودی اشتباه می باشد. صرف شناسایی نخبه و حمایت مالی از وی کافی نمی باشد. به اعتقاد بنده شناسایی باید بصورت یک اقدام تحقیقاتی و جهت احصا یک برآورد جامع متشکل از نیاز های فعلی، نیاز های آینده، نیاز های احتمالی آینده و ظرفیت های انسانی تخصصی، ظرفیت های بازار منطقه، امکانات موجود  بصورت همزمان باشد.خروجی این اقدام تحلیل مناسب و برآورد دقیق جهت حمایت و هدایت از نخبه می باشد.

نخبه به جز نیاز مالی نیاز های اساسی دیگری نیز دارد مثل هدایت در جهت شناخت منطقه، شناخت بازار و نیازمندی های آن .

 

* به نظر شما نقاط قوت و ضعف ناحیه مقاومت بسيج بقیه الله  (عج) در حوزه علمی، پژوهشی چیست؟

بحمدالله نقاط قوت بیشمار بوده که میتوان به درایت و حمایت فرمانده ناحیه و تعامل سازنده سایر معاونت ها و همچنین همکاری فرماندهان حوزه ها اشاره کرد که این خود دستاورد بزرگی می باشد.

روحیه بالای بسیجی در اشخاص در سطوح ناحیه و حوزه و پایگاه جزو موارد قابل اتکا و افتخار این ناحیه به شمار می رود که قابل چشم پوشی نیست. خانه بازی

به عقیده بنده تنها نقطه ضعف که میتوان گفت مبتلا به اکثر نواحی می باشد، جا نیافتادن و کاملا تفهیم نشدن مسئله علم و پژوهش در سطوح حوزه و پایگاه های می باشد که این امری طبیعی است به دلیل نو پا بودن این معاونت در بدنه بسیج مقامت بوده و در حال حاضر تنها بعنوان یک امر محقق نشده می توان به آن نگاه کرد و جنبه بحرانی ندارد و مسئله لاینحل نمی باشد و با اندکی صبوری و تلاش مضاعف قابل حل می باشد.

 

* برآورد شما از کارهای صورت گرفته در حوزه معاونت علمی پژوهشی ناحیه  در سال گذشته چگونه بوده است؟

سالیان گذشته نیز فعالیت های علمی بیشماری در این ناحیه صورت گرفته که اقدامات مسئولین قبلی قابل تقدیر می باشد لیکن از بهمن سال 1397 فعالیت های علمی رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته و با ایجاد معاونت جدید علمی،پژوهشی و فناوری در سطح نواحی فصل جدیدی از فعالیت ها شروع شده و چارچوب خاص و روش نظام مند را به خود گرفته است.

 

* برنامه های امسال شما در حوزه علم و پژوهش چه مواردی بوده است؟

اقدامات فراوانی صورت پذیرفته است لیکن بنده فقط به برنامه های شاخص و اساسی و البته ابتکاری اشاراتی خواهم داشت.

طبق حجم برنامه ابلاغی از سوی سازمان بسیج علمی استان، هر ناحیه موظف به تاسیس یک پایگاه علمی بوده که این امر در ناحیه بقیه الله (عج) نیز محقق شده و مضاف بر آن طرح هر حوزه یک پایگاه علمی نیز در حال اجرا می باشد.

از دیگر برنامه ها  می توان به برگزاری دو مرحله دوره های  توانمند سازی یک روزه و دو روزه مدیران علمی حوزه ها و پایگاه اشاره کرد که متولیان علمی با مباحث تشکیلاتی و مدیریتی، علم در گام دوم انقلاب، مخاطب شناسی نخبگان و .. آشنا شدند.

سخنرانی در کلاس ها و کارگاه های برگزار شده به همت حوزه های مقاومت خواهر و برادر در موضوعات علم مدیریت، مخاطب شناسی، فن بیان، خلاقیت و استعداد یابی.

انجام تست استعداد یابی، تست هوش ریون، تست شخصیت شناسی، تست شغلی ویژه فرماندهان حوزه و پایگاه

برگزاری جلسات متعدد با مدیر کل صدا و سیمای فارس، مدیر کل اداره کتابخانه های فارس، اداره کل اوقاف، شهرک صنعتی شیراز،علوم پزشکی و شرکت های دانش بنیان و  ... جهت ایجاد زمینه های تفاهم اولیه

برگزاری طرح آمایش و وضعیت سنجی فرهنگی، اجتماعی، علمی خانوار ها در یکی از حوزه های مقاومت بصورت آزمایشی و در نتیجه احصا و برآورد دقیق علمی از وضعیت موجود و نیازسنجی جهت برنامه ریزی هدفمند ناحیه.

فراخوان طرح های علمی درآمد زا و اقتصادی و اشتغالی و بررسی طرح توجیهی و معرفی به فرمانده ناحیه جهت حمایت مالی از طریق بسیج سازندگی.

تشکیل دو خانه نخبگان در موضوعات 1-شهرسازی  2-اقتصاد و صنعت با عضویت مسئولین و کارشناسان و اساتید دانشگاه و صاحبنظران بسیجی و ارائه 19 عنوان پروژه تحقیقاتی مقطع دکتری در زمینه شهرسازی

تشکیل شورای جهاد علمی و برگزاری جلسات متعدد

برگزاری طرح ابتکاری اعتکاف علمی

ایجاد حلقات صالحین علمی در برخی پایگاه های مقاومت

شرکت کردن 350 نفر از بسیجیان این ناحیه در جشنواره ملی کتابخوانی رضوی

برگزاری کارگاه های روانشناسی و مهارت زندگی در حوزه های مقاومت

فعالیت های علمی بسیج دانش آموزی

طراح، نشر و توزیع نشریه ماهنامه علمی اسگالش

و در آخر تشکیل معاونت رسانه علم و فناوری و اقداماتی نظیر خبرنگاری، پوشش اخبار علمی، تولید محتوا، مقاله و یادداشت تولیدی و کسب رتبه اول خبرگزاری علم و فناوری در استان.

 

* چشم انداز شما برای برنامه های آینده معاونت تحت مدیریت خود چیست؟

برنامه های ابتکاری و طرح هایی را تدوین نموده ایم که با حمایت های جناب سرهنگ دکتر قاسمی ریاست محترم سازمان بسیج علمی فارس و همچنین جناب سرهنگ مجید علیپور فرمانده محترم ناحیه بقیه الله(عج) به حول قوه الهی در یک ماه اینده به مرحله اجرا خواهد رسید و ان شالله رسانه ای خواهد شد.

هدف اصلی ما گفتمان سازی علمی و به دنبال آن جریان سازی و به تبع مطالبه گری علمی می باشد.

در کنار برنامه های ابلاغی قصد گفتمان سازی علمی در سطح بسیج و جامعه را داریم که با اقدامات رسانه ای و تولید محتوا در مرحله اول شروع کرده ایم و در ادامه تقویت خواهد شد.

 

*  اقدامات پایگاه علمی ناحیه بقیه الله (عج) در چه زمینه هایی بوده است؟

برگزاری اردوی 5 روزه جذب شامل اردوی تفریحی و آشنایی، استعدادیابی، کارگاه خلاقیت  و مهارت، تست هوش، مشاوره فردی و خانوادگی، اختتامیه و تقدیر از نفرات برتر

برگزاری کلاس های رباتیک، ماهواره دانش آموزی، موشک آبی، خلاقیت، صنایع چوبی و معرق و ...

برگزاری کلاس های معرفتی و اخلاقی و روانخوانی و تفسیر قرآن کریم

برگزاری مسابقه رباتیک

برگزاری اردوی خانوادگی یک روزه

بازدید علمی از کارخانه دایتی و موزه تاریخ طبیعی شیراز

برگزاری کلاس های تقویتی و کمک درسی دانش آموزان

 

و اما صحبت های پایانی مهندس محمد رحمانی مدیر علمی  ناحیه مقاومت بسیج سپاه بقیه الله (عج)؛

 

هدف مدیران، مدیر موفق شدن نباشد، بلکه مدیر موثر بودن ملاک است . تمام تلاش خود را می نمایم تا برای مجموعه خود و سایر مجموعه های همکار اثر بخش باشیم.

سند راهبردی کشور در امور نخبگان را فصل الخطاب مدیران علمی میدانم و مهمتر از همه منویات مقام معظم رهبری پیرامون علم و دانش و اهمیت آن در بیانیه گام دوم انقلاب باید بعنوان راهبرد و کلید حل عقب ماندگی های علمی کشور تلقی گردد و برای مدیران علمی بعنوان سند انتظار تلقی گردد.

و در اخر

خداوند را شاکریم که توفیق خدمت عطا کرد و  از حمایت جناب سرهنگ علیپور و اعتماد جناب سرهنگ قاسمی کمال تشکر را دارم و از خداوند منان دوام توفیق خدمت گزاری و سعادت را برای همکاران خوبم در سایر نواحی سپاه را خواستارم.

 

 

گفتگو از سامان معرف

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 83610

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۴ نظر
دکتر مرادی
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵:۱۰

جای خالی نشست های تخصصی نخبگان در کارگروه های نخبگانی به شدت حس می گردد و شاید حل این کمبود و تشکیل کارگروه های تخصصی در قالب خانه نخبگان راه برون رفت از اقدامات غیر تخصصی و غیر علمی باشد. لطفا این مورد مهم را هم مد نظر داشته باشید آقای رحمانی

Shabnam
۰ مخالف          ۰ موافق
یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰:۳۶

یکی از پیشگامان عرصه فعالیت های علمی در سطح استان فارس معاونت علمی سپاه بقیه الله است. به امید توفیقات روز افزون و درخشش بیشتر

مانی
۰ مخالف          ۲ موافق
پنج شنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷:۵۶

مصوبه «سند راهبردي كشور در امور نخبگان » كه بنا به تفويض شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 248 مورخ 11 / 7/ 1391 شوراي معين شوراي عالي انقلاب فرهنگي به تصويب رسيده است ،

ایران
۱ مخالف          ۲ موافق
چهارشنبه ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۸:۵۵

سپاه بقیه الله(عج) در همه امورات در جایگاه برتر قرار دارد و در همه زمینه ها جزو پیشگامان است. موضوع علمی نیز جزو افتخارات و نقاط قوت این ناحیه به شمار می رود.

اشتراک گذاری مطالب