آیا برق نیز مانند آب، هوا و خاک آلوده می‌شود؟

بد نیست بدانید همانطور که کارخانه ها آب و هوا را وارد ماشین آلات خود می‌کنند و دود و فاضلاب تحویل محیط زیست می‌دهند در مورد برق نیز روال همین است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ همانطور که می دانیم آب و هوا توسط مصرف کنندگان آن(مردم، صنایع و ...) آلوده می‌شود، برای برق نیز همین اتفاق می‌افتد. در ادامه به بررسی نحوه آلودگی برق می‌پردازیم.

همانطور که کارخانه ها آب و هوا را وارد ماشین آلات خود می‌کنند و دود و فاضلاب تحویل محیط زیست می‌دهند در مورد برق نیز روال همین است. تجهیزاتی که در کارخانه ها(ناشی از راه اندازها، مبدل های الکترونیک قدرت ومخصوصا کوره های ذوب) وجود دارد اصطلاحاً غیرخطی هستند یا خاصیت غیر خطی دارند. یعنی از شبکه برق تغذیه می‌کنند و تغییرات بسیار مضری روی آن دارند و برق را آلوده می‌کنند. این آلودگی صرفا مختص صنایع نیست و در مصارف خانگی نیز وسایلی وجود دارد برق را آلوده می‌کنند(مانند لامپهای کم مصرف، لامپهای ال ای دی و ...) با این تفاوت که تاثیر مصارف خانگی زمانی مشخص می‌شود که تعداد زیادی مصرف کننده را با هم در نظر بگیریم.

 

مضرات این آلودگی چیست؟

آلودگی برق بر روی شبکه و مصرف کنندگان تاثیر مستقیم دارد. به طور کلی هر کجا آلودگی ایجاد میشود هم خسارت ایجاد میشود و هم توسط دیگری مصرف میشود. در سطح خانگی ممکن است باعث آسیب جدی به لوازم حساس خانگی شود. در سطح شرکت توزیع باعث خرابی ترانسفورماتورهای توزیع و دیگر تجهیزات میشود. در سطح فشار قوی(بالا دست) باعث خرابی تجهیزات(عایق ترانس) و یا عملکرد کاذب یک یا چند جز سیستم میشود. به طور کلی یک حالت بحرانی ایجاد میکند.

 

راه حل کم کردن اثر یا غلبه بر این آلودگی چیست؟

همانند بقیه آلودگی ها در این مورد نیز ابتدا باید سنجش(نوع آلودگی، میزان تاثیر، نوع تاثیرو ...) انجام شود. برای غلبه یا کم کردن آلودگی برق نیز فیلترهایی وجود دارد که توسط صنایع و گاهاً شرکت های توزیع برق استفاده میشود. برای مصارف خانگی نصب فیلتر چندان مطرح نیست ولی شرکت توزیع برق برای حفاظت از تجهیزات خود(مانند ترانسفورماتور) که تعداد زیادی مشترک به آن هستند فیلترهایی تعبیه میکنند تا از خسارات جلوگیری یا اثرات آن را کم کنند. صنایع با مصرف برق بالا باید در محل خود فیلتر نصب کنند و آنهایی که فیلتر ندارند باید جریمه پرداخت کنند.

مطالعات بر روی آلودگی برق در ایران حدود دو دهه است که در حال انجام است و شرکت های دانش بنیان مطالعات و محصولات خوبی در این زمینه تولید کرده اند. مطالعات در مورد آلودگی برق در معقوله مطالعات کیفیت توان الکتریکی دسته بندی می شود.

 

محمد علی دُرعلی

فارغ التحصیل رشته مهندسی برق و استاد دانشگاه

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 83797

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب