چینی‌ها نخستین نیروگاه خورشیدی در فضا را می‌سازند

این ایده برای اولین بار در سال ۱۹۴۱ در داستان علمی تخیلی «آیزاک آسیموف» مطرح شد. سپس در سال ۱۹۶۸ یک مهندس هوافضای آمریکایی، «پیتر گلیسر»، پیشنهاد رسمی برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا را مطرح کرد.

انرژی خورشیدی ممکن است تا سال ۲۰۳۵ به یک سطح کاملا جدید صعود کند، زیرا ممکن است مهندسان هوافضا از انرژی خورشید در فضا استفاده کنند. آکادمی فناوری فضایی چین اظهار داشته است که این کشور یک نیروگاه خورشیدی فضایی خواهد ساخت. چین قصد دارد تا سال 2035 یک ایستگاه خورشیدی با ظرفیت ۲۰۰ تن مگاوات مستقر در فضا بسازد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از interesting ingeneering، «وانگ لی» محققی از این آکادمی در ششمین همایش مهندسی چین و روسیه در هفته‌ی گذشته گفت: «این ایستگاه می‌تواند آن بخش از انرژی خورشید را که به زمین نمی‌رسد، جذب کند. این انرژی به مایکروویو یا لیزر تبدیل شده و برای مصرف به سیاره‌ی ما باز می‌گردد.» وی هم‌چنین افزود: «ما امیدواریم همکاری‌های بین‌المللی را تقویت کرده و به پیشرفت‌های علمی و تکنولوژی برسیم تا بشر بتواند به زودی به رویای انرژی پاک بی‌حد و مرز برسد.»

چینی‌ها نخستین نیروگاه خورشیدی را در فضا می‌سازند

این پیشرفت با توجه به کاهش سوخت‌های فسیلی و اثرات منفی آنان بر محیط‌زیست، بسیار مورد استقبال خواهد بود، چون یک راه‌حل فضایی کارآمد و پایدار است. این روش بهره‌برداری از انرژی خورشیدی فضا می‌تواند یک منبع انرژی معتبر برای ماهواره ها، مناطق آسیب‌دیده و مناطق دور افتاده باشد.

این نظریه برای اولین بار در سال 1941 در داستان علمی تخیلی «آیزاک آسیموف» مطرح شد. سپس در سال 1968 یک مهندس هوافضای آمریکایی، «پیتر گلیسر»، پیشنهاد رسمی برای ساخت نیروگاه خورشیدی در فضا را مطرح کرد.

امروزه همه ی افراد، حتی تحصیل نکرده ها هم از انرژی خورشیدی مطلع هستند و می دانند می توان با استفاده از این نیروی بی پایان برق تولید کرد، این مورد به قدری برای مردم بخصوص آن دسته از افرادی که خارج از شهر هستند جذاب هست که مبادرت به راه اندازی نیروگاه خورشیدی در منزل خود نیز می کنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶:۰۸

شناسه خبر: 83839

مطالب مرتبط :
نیروگاه

افزایش استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه برق شهید سلیمی نکا

مدیر شرکت پخش فرآوردهای نفتی منطقه ساری، گفت: استفاده از سوخت مازوت به دلیل جلوگیری از قطع گاز خانگی افزایش پیدا کرده است که خانوارها با کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی زمینه کاهش خاموشی‌ها و استفاده از مازوت را فراهم کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب