خبرگزاری علم و فناوری

طراح ماهواره کیان ۲:

ماهواره کیان۲ تمام زیر سیستم های یک ماهواره کامل را دارد

طراح ماهواره کیان ۲ گفت: ریز ماهواره کیان ۲ در ابعاد یک قوطی مشابه است ولی تمام زیر سیستم های یک ماهواره کامل را دارد و به این صورت است که از ارتفاع چهارصد متری الی یک کیلومتری با استفاده از پهباد یا راکد های مدل رها سازی می شود و در هنگام ورود داده های جوی را با استفاده از سنسورها جمع آوری می کند.

علیرضا فروزنده نژاد نخبه علمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری  ؛ اظهار کرد: ریز ماهواره کیان 2  طرحی است که به صورت تیمی انجام شده و اصلاحا" به آن چند سطح گفته می شود .

وی تصریح کرد: ریز ماهواره در ابعاد یک قوطی مشابه است ولی تمام زیر سیستم های یک ماهواره کامل را دارد و به این صورت است که از ارتفاع چهارصد متری الی یک کیلومتری با استفاده از پهباد یا راکد های مدل رها سازی می شود و در هنگام ورود داده های جوی را با استفاده از سنسورها جمع آوری می کند .

وی ادامه داد : این ماهواره  از سطح زمین عکس برداری می کند و به صورت لحظه ای به زمین مخابره می شود .

فروزنده نژاد از کاربردهای این ماهواره گفت و افزود:   هواشناسی، عکس برداری و نقشه برداری از سطح زمین، ارتباط رادیویی موقت بین دو نقطه که از نظر فیزیکی بهم دسترسی ندارند از کاربردهای ماهواره کیان 2 است .

وی عنوان کرد: این طرح را در چند مسابقه شرکت داده و در دو دوره ملی رتبه اول  و دوره بین المللی رتبه دوم را از آن خود کرده است.

فروزنده نژاد با اذعان بر اینکه این ماهواره با تلاش های دانشجویان ساخته شده  است گفت: متاسفانه مسئولین هیچ گونه حمایتی در این راستا از ما نکرده اند.

فروزنده نژاد با اذعان بر اینکه طرح ماهواره کیان 2  را تا الان در جشنواره های مختلفی ارائه داده ام  اظهار کرد: جشنواره حرکت و جشنواره ملی حرکت  این طرح  ارائه شده است ولی متاسفانه بر خلاف قول هایی که به ما داده شد هیچ گونه حمایتی از ما نشد .

وی با تاکید براینکه چنانچه از سوی مسئولین از ما حمایت می شد می توانستیم در ارتباطات بالاتر رها سازی را انجام دهیم گفت:  از صفر تا صد این طرح با هزینه های دانشجویی ساخته شد و هیچ گونه حمایت مالی از سوی مسئولین صورت نگرفت.

فروزنده نژاد از مشکلات پیش روی یک نخبه گفت و ادامه داد: به خاطر شرایط اقتصادی موجود خیلی از شرکت ها و سرمایه گذارها الان میل چندانی به سرمایه گذاری برای این طرح ها  ندارند و بیشتر  به دنبال درآمد های بالا  با کسب و کار هستند و متاسفانه به دنبال راهکار جدید نمی روند .

وی تعریف خود را از نخبه اینگونه بیان کرد: نخبه کسی است که با تلاش ، کوشش و پشتکار  خود بدون آنکه حمایتی از آن بشود  ایده ای را به مرحله اجرا برساند.

فروزنده نژاد در پایان اظهار کرد: کمتر کسی پیدا می شود که از طرح های ریسک پذیر حمایت کند و چنانچه دولت با وام های بلاعوض این طرح ها را به اجرا در می آوردند قطعا" وضعیت خوبی در کشور شکل می گرفت.

انتهای پیام/1020ج

زمان انتشار: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 83852

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب