خبرگزاری علم و فناوری

انکولوژیست‌ها می‌گویند «رنگ مو» می‌تواند به «سرطان سینه» منجر شود

«مایکل جونز»، دانشمند ارشد اپیدمیولوژی در موسسه تحقیقات سرطان، در زمینه سرطانزا بودن رنگ مو معتقد است: «ارائه‌ی توصیه‌های مستحکم پزشکی بر اساس فقط یک تحقیق پیش‌داوری محسوب می‌شود. تحقیقات بسیار بیشتری برای این امر لازم است. تمام مطالعات باید توسط گروه‌های متخصص بررسی شود. همچنین محدودیت‌هایی برای این تحقیق موجود است.»

خانم‌هایی از رنگ دائمی مو استفاده می‌کنند خطر ابتلا به سرطان سینه در خود را تا 60 درصد افزایش می‌دهند. مطالعه‌ای که بر اساس سوابق پزشکی بیش از 45000 زن انجام شده است، بین رنگ موی دائمی و سرطان سینه به‌ویژه در سیاه‌پوستان رابطه‌ی مثبت کشف کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از نیوزویک،‌ «اوتیس دبلیو براولی» انکولوژیست پزشکی و اپیدمیولوژیک در مرکز سرطان «هاپکینز» می‌گوید: «این نتایج موجب شگفتی من نشده است. بسیاری از ما نگران این بودیم که مواد شیمیایی موجود در رنگ موها و صاف‌کننده‌های مو می‌توانند موجب سرطان شوند.»

آيا رنگ مو سرطان‌زاست؟ دانشمندان چه می‌گویند؟

«استفانی برنیک» از مرکز جراحی سینه‌ی نیویورک می‌گوید: «من معتقدم این تحقیق شواهد کافی را در اختیار ما قرار می‌دهد تا یک روش کارساز برای مقابله با این امر به‌کار گیریم. با این که تحقیقات بیشتری لازم است، من بیماران خود را از وجود ارتباط بین رنگ مو و سرطان مطلع می‌کنم.»

براولی به بانوان توصیه می‌کند که در مصرف رنگ مو محتاط باشند. ولی اضافه می‌کند که عوامل دیگری هستند که تاثیر بیشتری بر سرطان دارند، مانند چاقی مفرط و کمبود فعالیت فیزیکی. «مایکل جونز»، دانشمند ارشد اپیدمیولوژی در موسسه تحقیقات سرطان، اظهار داشت: «ارائه‌ی توصیه‌های مستحکم پزشکی بر اساس فقط یک تحقیق پیش‌داوری محسوب می‌شود. تحقیقات بسیار بیشتری برای این امر لازم است. تمام مطالعات باید توسط گروه‌های متخصص بررسی شود. همچنین محدودیت‌هایی برای این تحقیق موجود است.»

زن بودن، مهم‌ترین عامل احتمال بروز سرطان پستان است. اگرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می‌شوند اما احتمال آن در زنان ببیش از صد برابر است. سایر علائم سرطان پستان می‌تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست باشد. در افرادی که بیماری در اندام‌های دیگر آن‌ها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می‌توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 83867

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب