خبرگزاری علم و فناوری

ناسا می‌خواهد هتل رباتیک به فضا بفرستد

قرار گرفتن این هتل فضایی در جای خود به بازوی رباتیک ایستگاه فضایی که «دکستر» نام دارد، این اجازه را می‌دهد ربات‌های خارج از ایستگاه را شناسایی کرده و در این هتل قرار دهد. استفاده بهینه از فضای موجود در درون ایستگاه فضایی اهمیت زیادی دارد. اتصال ریتز به ایستگاه فضایی باعث می‌شود فضایی را که ربات‌های رل درون ایستگاه فضایی اشغال می‌کنند برای سایر استفاده‌ها و ذخیره‌سازی دیگر ابزارهای علمی باز شود.

ناسا قصد دارد «ریتز» که یک هتل برای ربات‌هاست را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. برخی مواقع ربات‌ها نیز برای ماندن در فضا به مکان نیاز دارند. ناسا می‌خواهد یک هتل برای ربات‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل کند تا مکان امنی برای ذخیره‌سازی ابزارهای مهم رباتیک باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ناسا، ریتز قرار است در روز 4 دسامبر سوار بر نوزدهمین سفینه تدارکاتی «اسپیس ایکس» به فضا پرتاب شود. دو ساکن اولیه این هتل ربات‌های شناساگر نشتی به‌نام «رل» هستند. این ربات‌ها مجهز به طیف‌سنج‌هایی هستند که می‌توانند گازهایی مانند بخار «آمونیاک» را شناسایی کرده و نشتی ایستگاه فضایی را تشخیص دهند.

ناسا هتل رباتی به فضا می‌فرستد

پیش از این، دو ربات رل در ایستگاه فضایی حضور داشتند: اولین ربات در سال 2015 به ایستگاه فرستاده شد و چنان عملکرد موفقی داشت که یک ربات رل دیگر به‌عنوان پشتیبان برایش در اوایل سال جاری ارسال شد. «مارک نیومن»، مدیر سخت‌افزاری ریتز، می‌گوید: «ریتز برای ربات‌های مستقر در خود گرما و حفاظت فیزیکی در برابر تشعشعات و شهاب‌سنگ‌های کوچکی که در فضا رها هستند، فراهم می‌کند. سیستم حرارتی ریتز دمای ایده‌آل برای کارآمد ماندن این ربات‌ها را محیا می‌کند.»

قرار گرفتن ریتز در جای خود به بازوی رباتیک ایستگاه فضایی که «دکستر» نام دارد، این اجازه را می‌دهد ربات‌های خارج از ایستگاه را شناسایی کرده و در این هتل قرار دهد. استفاده بهینه از فضای موجود در درون ایستگاه فضایی اهمیت زیادی دارد. اتصال ریتز به ایستگاه فضایی باعث می‌شود فضایی را که ربات‌های رل درون ایستگاه فضایی اشغال می‌کنند برای سایر استفاده‌ها و ذخیره‌سازی دیگر ابزارهای علمی باز شود.

بیش از هزار مأموریت بدون سرنشین برای کاوش زمین و منظومهٔ شمسی انجام شده‌است. در کنار این مأموریت‌ها، ناسا ماهواره‌های ارتباطی هم به فضا ارسال کرده‌است. این مأموریت‌ها مستقیماً از زمین یا شاتل‌های حاضر در مدار شروع شده‌اند که یا خود ماهواره پرتاب شده یا یک موشک وظیفه حمل آن را بر عهده داشته‌است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۵:۰۰

شناسه خبر: 83868

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب