خبرگزاری علم و فناوری

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد خبر داد:

طرح پرسشگری با هدف شناسایی زوج های نابارور در یزد کلید خورد

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد گفت: باتوجه به اهمیت شیوع ناباروری در کشور و وجود چالشی مهم در حوزه سلامت خانواده ؛ پیمایش با عنوان" بررسی علل شیوع ناباروری در زنان" به مدت دوماه دربین خانواده های یزدی اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ دکتر سید علی اکبرموسوی  با اعلام این خبر افزود : براساس آخرین مطالعات صورت گرفته، میزان ناباروری اولیه در زنان ۲۰ درصد می باشد.
وی با اشاره به ابلاغ سیاست های کلی جمعیت در سال 1393  رویکردهای اجرایی آنرا در راستای" پیشگیری از ناباروری و شناسایی زودرس علل و عوامل آن" سازنده و مناسب توصیف کرد  و بیان داشت: با توجه به مشکلات حوزه جمعیت و سلامت از جمله  کاهش رشد جمعیت، کاهش شاخص باروری کلی و موالید کشور، روند رو به افزایش سالمندی و بار مالی، اجتماعی، روانی و جسمی ناشی از بروز ناباروری  « پیمایش زوج های نابارور در بین خانواده‌ها » انجام می شود.

موسوی با بیان اینکه مراحل مقدماتی این پیمایش در حال اجراست اظهارداشت: نزدیک به ۳۴هزار زن همسردار که حداقل یکسال با همسر خود زندگی کردند در کل کشور در این طرح شرکت خواهند داشت.
سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد خاطر نشان کرد: پرسشنامه‌های این طرح به صورت فیزیکی توسط ماماهای دوره دیده و دارای معرفی‌نامه رسمی، درب منازلِ بانوان مورد نظر ارائه خواهد شد .

وی افزود: پیمایش بررسی علل شیوع ناباروری زنان از ۱۸ آبان‌ماه به مدت دوماه  اجرا می شود و پرسشنامه‌ها دارای نشان وزارت بهداشت هستند.
 دکتر سید علی اکبر موسوی در ادامه تصریح کرد : این پیمایش؛ بررسی شیوع ناباروری های اولیه و ثانویه در زنان ۱۵ تا ۴۹ ساله ایرانی دارای همسر را در برداشته و تاکید کرد عوامل مختلف مرتبط با ناباروری از جمله اقتصاد، شغل همسر، درمان‌های دارویی، سابقه بارداری‌های قبلی، سقط و مداخله‌ در بارداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.
این مقام بهداشتی گفت: این طرح جهت 580 خانوار با 58 خوشه در نقاط مختلف شهرستان یزد در حال اجراست.

 وی خواستار همکاری هر چه بهتر بانوان در اجرای این طرح شد و در پایان اظهار امیدواری کرد نتایج این پرسشگری بتواند برای سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان حوزه بهداشت و سلامت کشور ارزنده و راهگشا باشد .

لازم به ذکر است؛ طبق تعاریف موجود " ناباروری ، ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه جنسی بدون جلوگیری از بارداری است ."        

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۱:۰۰

شناسه خبر: 83896

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب