معطلی ۱۰۰ شرکت پشت درهای پارک علم و فناوری یزد خبرگزاری علم و فناوری - معطلی ۱۰۰ شرکت پشت درهای پارک علم و فناوری یزد
رئیس پارک علم و فناوری یزد خبر داد

معطلی ۱۰۰ شرکت پشت درهای پارک علم و فناوری یزد

رئیس پارک علم و فناوری یزد گفت: یکی از مشکلات بزرگ پارک علم و فناوری یزد مشکل فضا و زیرساخت است. به طوری که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت متقاضی استقرار در مرکز رشد داریم که در نوبت پذیرش و استقرار هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ رئیس پارک علم و فناوری یزد پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته پژوهش و فناوری برگزار شده بود گفت: هفته پژوهش و فناوری هر ساله با هدف ترویج، تحسین و تعمیق پژوهش و فناوری برگزار می شود. امسال نیز با شعار "پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید" به استقبال هفته پژوهش خواهیم رفت.

محمد مهدی لطفی افزود: ما باید به جوانان، فارغ التحصیلان  و دانش آموزان بیاموزیم که می‌توانند کارهای بزرگ انجام داده و اتفاقات خیلی خوبی را در حوزه دانش بنیان برای کشور رقم بزنند.

وی از برگزاری نمایشگاه فن بازار یزد از نوزدهم تا بیست و یکم آذر ماه در مجتمع تجاری خلیج فارس خبر داد و بیان داشت: نمایشگاه فن بازار به جهت اینکه نیازهای بخش های صنعتی، بخش خصوصی و دستگاه اجرایی را به پژوهشگران و فناوران منعکس می کند موجب می شود تا فعالیت‌های فناورانه آنها به سمت نیازهای صنعت سوق یابد. بنابراین از این طریق بلافاصله پژوهش و فناوری که رخ می‌دهد و محصولاتی که تولید می‌شود به نیازهای صنعت و بازار وصل شده و می تواند ثروت آفرین باشد.

 

اقتصاد دانش بنیان تنها راه توسعه پایدار

این مقام مسئول اعلام کرد: استان یزد به لحاظ منابع انسانی، نسبت دانشجو به جمعیت، شاخص های صنعتی و معدنی، توانمندی بخش خصوصی و وضعیت سرانه شرکت های دانش بنیان جزو چند رتبه اول کشور است. مجموع این ظرفیت ها موجب شد اقتصاد دانش بنیان در راس اولویت های آمایش استان قرار بگیرد و خوشبختانه با حمایت‌های صورت گرفته توسط مسئولین استان این اتفاق محقق شد. بنابراین ما اکنون بعد از مسئله آب که مسئله اصلی استان است، حوزه اقتصاد دانش‌بنیان را به عنوان دومین اولویت استان در سند آمایش یزد انتخاب کرده ایم.

وی اضافه کرد: البته اعتقاد داریم که همان مسئله آب و کمبود منابع آبی را هم می توان از حوزه اقتصاد دانش بنیان مرتفع کرد.

لطفی درتشریح دستاوردهای پارک علم و فناوری اذعان داشت: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده یک مقدار با چشم اندازه ما در حوزه اقتصاد دانش بنیان فاصله دارد.

رئیس پارک علم و فناوری یزد اظهار داشت: صنایعی در استان شکل گرفته اند که هم مسائل اجتماعی و هم مسائل زیست محیطی را به شکل های مختلف در رابطه با توسعه استان به وجود آورده اند. البته شاید این صنایع موفق شدند که به لحاظ اقتصادی استان را به وضعیت خوبی برسانند اما در تعریف بین المللی در توسعه پایدار علاوه بر بُعد اقتصادی دوجنبه مسائل زیست محیطی و اجتماعی هم حائز اهمیت است و کشورهای توسعه یافته اکنون به این نتیجه رسیده اند که راهی جز توجه به اهداف اجتماعی و زیست محیطی در کنار مباحث اقتصادی ندارند.

این مقام مسئول تاکیدکرد: ما اعتقاد داریم چنانچه حمایت خوبی از اقتصاد دانش بنیان، دانشگاه ها، پارک ها و مراکز پژوهشی در کشور به عمل بیاید، جوانان تحصیلکرده ما این ظرفیت را خواهند داشت که شرایط را تغییر بدهند.

وی گفت: طبیعتاً تعطیل کردن صنایعی که در این سالها به وجود آمده اند و پایه اقتصاد استان را بنا نهاده اند به صلاح هیچ کس نیست اما اعتقاد داریم که نسخه اقتصاد دانش بنیان دارویی برای این مسئله است. اگر ما صنایع خود را به سمت نوآوری و استفاده از فناوری های جدید سوق دهیم مطمئناً مسائل زیست محیطی و اجتماعی هم بسیار کاهش پیدا می کند.

لطفی افزود: با همین هدف در پارک علم و فناوری چند ماموریت برای خود قائل شده ایم. کمک به توسعه پایدار، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و همکاری با دانشگاهیان در پروسه ارزش افزایی و اشتغالزایی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که می توانند در زمینه کارآفرینی مبتنی بر فناوری و نوآوری نقش آفرین باشند از جمله این اهداف است.

 

100 شرکت معطل تامین فضای فیزیکی

وی گفت: یکی از مشکلات بزرگ پارک علم و فناوری یزد مشکل فضا و زیرساخت است. به طوری که در استان پهناور یزد به شدت از کمبود فضای فیزیکی رنج می‌بریم و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ شرکت متقاضی استقرار در مرکز رشد داریم که در نوبت پذیرش و استقرار هستند.

رئیس پارک علم و فناوری یزد اعلام کرد: نداشتن زیرساخت‌ها به شدت فعالیت ما را قفل کرده و نگران هستیم که نتوانیم  مأموریت کلیدی که در اختیار پارک علم و فناوری است را ‌به نحو مقتضی انجام دهیم. برای حل این مشکل در حال آماده سازی طرح جامع پارک علم و فناوری یزد در زمینی به وسعت ۷۰ هکتار هستیم و هم اکنون بیش از ۳۰ شرکت پارک علم و فناوری یزد که مراحل رشد را به طور کامل طی کرده اند متقاضی استقرار در زمین های طرح جامع هستند.

 

تشکیل بنیاد خیرین و حامیان علم و فناوری

وی بر لزوم جذب بودجه از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی ملی، صنعت و بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: یکی دیگر از اقداماتی که باید انجام شود بحث تشکیل بنیاد خیرین و حامیان علم و فناوری استان است. باید خیرین را تشویق کنیم که بخشی از فعالیت‌های خود را به سمت حوزه پژوهش و فناوری سوق بدهند.

لطفی تصریح کرد: ما ۸۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی در استان داریم که ظرفیت بسیار بزرگی است. همچنین در نسبت دانشجو به جمعیت ما در رتبه دوم کشوری قرار داریم که شاخص بسیار خوبی است و باید از این ظرفیت استفاده کنیم. در دانشگاه یزد با کمک پارک علم و فناوری اتفاقات خوبی برای ترویج نوآوری افتاده است که می توان این مدل را به بقیه دانشگاه های استان توسعه داد.

وی ابراز داشت: کارآموزی، کارورزی و فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت از جمله موقعیت هایی است که می‌توانیم از آن برای تقویت تحقیق و توسعه در شرکت های فناور استفاده بکنیم.

 

جای خالی شرکت های کارگزار فناوری

رئیس پارک علم و فناوری یزد با اشاره به دیگر مشکلات شرکت های فناور گفت: باید بر روی برند شرکتها و اتصال آن ها به بازار های بزرگ جهانی فعالیت کنیم. همچنین یکی از نقاط ضعف ما در حوزه فناوری نبود شرکت‌های تخصصی است که بتوانند انواع و اقسام خدمات حوزه فناوری را به شرکت‌های پارک ارائه دهند. باید چنین شرکت‌هایی را به عنوان کارگزار حوزه فناوری و نوآوری ایجاد و تقویت کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: باید کل جامعه و سیستم اجتماعی ما با فعالیتهای فناورانه و نوآورانه همراه شود. لذا باید حجم رویدادها و فعالیت‌های متعدد در حوزه فناوری و نوآوری در سطح شهر را زیاد کنیم. یعنی کاری کنیم هر هفته یک رویداد و فعالیت نوآورانه و کارآفرینانه در سطح شهر، دانشگاه ها و پارک علم و فناوری انجام ‌شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸:۳۹

شناسه خبر: 83927

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب