خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

تعداد کشته های بیماری آنفلوآنزا افزایش یافت/پشت پرده کمبود داروی این بیماری در کشور چه بود ؟

امسال موج جدید بیماری آنفلوانزا در ایران، زودتر از سال های قبل از راه رسید و وزارت بهداشت و مردم را غافلگیر کرد؛ در این بین کارشکنی و انحصار طلبی یک شرکت تولیدکننده داخلی موجب کمبودهای داروی درمان آنفلوانزا و افزایش تعداد کشته های این بیماری شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان امسال موج جدید بیماری آنفلوانزا در ایران، زودتر از سال های قبل از راه رسید و وزارت بهداشت و مردم را غافلگیر کرد؛ در این بین کارشکنی و انحصار طلبی یک شرکت تولیدکننده داخلی موجب کمبودهای داروی درمان آنفلوانزا و افزایش تعداد کشته های این بیماری شد.

افزایش تعداد کشته های بیماری انفلوآنزا طی یک هفته اخیر

هفته گذشته معاون وزیر بهداشت از جان باختن 56 نفر بر اثر آنفلوآنزا از ابتدای مهرماه خبر داد. این در حالی است که نمکی وزیر بهداشت در روزهای گذشته از پایان یافتن موج شیوع آنفلوآنزا تا 10 روز آینده صحبت کرده بود. با این حال امروز معاون وزیر بهداشت با اشاره به افزایش 25 نفری شمار جان باختگان در هفته گذشته تعداد قربانیان این بیماری را 81 نفر اعلام کرد.

علیرضا رئیسی از شیب نزولی میزان ابتلا به آنفلوآنزا در کشور خبر داد و افزود: از روز نهم تا شانزدهم آذر امسال تعداد هشت هزار و ۳۳۳ نفر از هموطنان به دلیل این بیماری به مراکز درمانی مراجعه کردند که نیمی از این افراد به دلیل شدت بیماری تنفسی نیاز به بیش از دو روز بستری شدن در بیمارستان داشته و بقیه با مداوای سرپایی و یا بستری موقت ترخیص شده اند.

در این رابطه بخوانید :

آخرین آمار مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا در کشور / دلیل گستردگی شیوع این بیماری نسبت به سال های گذشته چیست ؟

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: متاسفانه طی هفته گذشته تعداد ۲۵ مورد فوتی داشتیم که اغلب این افراد دارای بیماری زمینه ای بوده اند و خوشبختانه مرگ مادر باردار بر اثر این بیماری ثبت نشده است.

رئیسی ادامه داد: نمودار همه گیری آنفلوآنزا در کشور رو به کاهش است و برای فروکش کامل موج آنفلوانزا در این شرایط بهترین کار این است که مردم توصیه های وزارت بهداشت شامل رعایت بهداشت فردی به ویژه شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون را رعایت کنند و در صورت ابتلا به علایم آنفلوآنزا، استراحت کافی، نوشیدن مایعات فراوان و پرهیز از حضور در جمع را رعایت کنند و از دست دادن و روبوسی خودداری کنند.

ماجرای کمبود داروی آنفلوآنزا در کشور چه بود ؟

با توجه به اعلام وزیر بهداشت اکثر کسانی که جان خود را به خطر بیماری آنفلوآنزا از دست داده اند افراد سالخورده و یا کسانی بودند که زمینه بیماری های تنفسی را داشته اند. این دسته از افراد بنابر اعلام کارشناسان برای پیشگیری از آنفلوآنزا باید حتما واکسن این بیماری را تزریق می کردند اما به یکباره این واکسن در کشور نایاب شد ، علاوه بر آن تعدادی از داروهای آنفلوآنزا نیز به سختی گیر می آمد و بعضی از افراد نیز با قیمت های نجومی این داروها را در بازار سیاه تهیه کردند. اما ماجرای این کمبود دارو در کشور چه بود ؟

ماجرا از این قرار است که وزارت بهداشت با یک تولیدکننده داخلی، تفاهم ‌نامه ‌ای مبنی بر تولید داروی درمان آنفلوانزا امضا می‌کند و این تولیدکننده در ازای جلوگیری وزارت بهداشت از واردات، وعده تولید داروی درمان آنفلوانزا با قیمت کمتر از نمونه داخلی را می دهد.

متاسفانه این شرکت دارویی در نزدیکی فصل پاییز به دلیل بدهی مالیاتی و عمل نکردن سازمان غذا و دارو به قوانین قیمت گذاری دارو اعلام می کند که نمی تواند داروی درمان آنفلوانزا را تولید کند و به اصلاح دست وزارت بهداشت را در پوست گردو می‌گذارد؛ حالا فکرش را بکنید، در نزدیکی فصل پاییز در شرایطی که همه کشورها از قبل نیاز خود را به تولیدکنندگان خارجی اعلام کرده اند، ایران نیز در دوران تحریم به سر می برد و مشکلات نقل و انتقال ارز وجود دارد، سازمان غذا و دارو باید به کمک شرکت های فوریتی، داروی درمان آنفلوانزا را وارد کند.

در نهایت کمبود داروی درمان آنفلوانزا در فضای مجازی خبر ساز شد و مدتی پس از ورود موج آنفلوانزا به کشور محموله دارو وارد شد اما پس از ورود داروی درمان آنفلوانزا به کشور شرکت تولیدکننده داخلی که پیش تر هم با سازمان غذا و دارو مشکلاتی داشت و حتی کار کارخانه به تعطیلی کشیده شده بود، از وزارت بهداشت شکایت می کند و مانع توزیع داروی درمان آنفلوانزا در بازار می شود.

نیاز کشور به داروها و واکسن آنفلوآنزا تأمین شد

بعد از به وجود آمدن مشکلات توزیع دارو و افزایش شمار مبتلایان ، وزارت بهداشت واردات دارو و واکسن آنفلوانزا را در دستور کار قرار داد و به گفته کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو امروز ۷۰۰ هزار عدد کپسول اسلتامیویر که در درمان آنفلوانزا موثر است، به زنجیره توزیع دارو کشور وارد شد.

مهرعلیان مدیرکل اداره دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نیز امروز طی مصاحبه ای اعلام کرد: با پیگیری‌ های بسیار سازمان غذا و دارو یک میلیون و ۵۰۰ هزار، بسته ۱۰ تایی داروی درمان آنفلوانزا وارد کشور کردیم و امسال "سوسپانسیون اسلتامیویر" هم برای کودکان و افراد سالخورده نیز به میزان مورد نیاز کشور تامین شده است و در اختیار معاونت بهداشتی قرار می گیرد.

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

زمان انتشار: یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۰:۲۱

شناسه خبر: 83930

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب