خبرگزاری علم و فناوری

پرورش برترین و محبوبترین نژاد بز جهان در آباده

بز سانن و آلپاین به عنوان محبوبترین و برترین نژاد بز در جهان شناخته می شود که شهرستان آباده نیز مقصدی برای این دام پرطرفدار شده است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شهرستان آباده؛ بز سانن و آلپاین به عنوان محبوبترین و برترین نژاد بز در جهان شناخته می شود که شهرستان آباده نیز مقصدی برای این دام پرطرفدار شده است .

آقای هاشمی یکی از دامداران روستای فیض آباد سورمق شهرستان آباده که تا سال 1392 مشغول پرورش بزهای بومی بود ، کار خود را با چهار راس بز سانن آغاز کرد و اکنون بیش از 30 راس بز از این نژاد دارد .

هاشمی با بیان اینکه به همراه پدر و برادرش در این دامداری مشغول به کار است گفت : با این تعداد دام سالیانه بیش از 10 الی 15 تن تولید شیر داریم که نسبت به بزهای معمولی چند برابر است .

کارشناس امور دام جهاد کشاورزی آباده نیز گفت : خواستگاه اصلی بزهای سانن و آلپاین در کوه های آلپ در کشورهای سوئیس و فرانسه است که از نظر شرایط محیطی مقاوم به سرما هستند و شهرستان آباده نیز به عنوان یک شهر سردسیری مکان مناسبی برای پرورش این دام محسوب می شود .

نظری در ادامه افزود : بزهای سانن و آلپاین بطور معمولی روزانه بین 3 تا 8 کیلوگرم شیر تولید می کنند و دوره شیردهی آن بین 290 تا 305 روز است و همچنین دوقلوزایی و چندقلوزایی از جمله صفات بارز اقتصادی این نوع دام محسوب شده و برای دامداران مقرون به صرفه میباشد .

وی در ادامه تصریح کرد : مقاومت این دام نسبت به سرما برای پرورش در  شهرستانهای سردسیری مثل آباده پیشنهاد می شود .

 

معاون فنی جهاد کشاورزی آباده نیز گفت : دامداران می توانند دامهای با راندمان پایین را با اقدامات اصلاح نژادی به دام های با راندمان بالا تبدیل کنند .

لطفی در ادامه افزود : در شهرستان آباده از نظر دمایی و درجه حرارتی ، شرایط برای پرورش بز سانن و آلپاین فراهم بوده و تاکنون بیش از 2 هزار راس دام در طرح اصلاح نژاد و دورگ گیری قرار گرفته است .

لطفی تصریح کرد : دامداران میتوانند از روش های مختلفی برای اصلاح نژاد استفاده کنند که خرید نر بز خالص از مراکز ژن و دورگ گیری دام های بومی با بزهای سانن و آلپاین و همچنین تهیه بزهای نر و ماده خالص از مراکز ژن و تکثیر آنها از جمله روش های پرورش بزهای سانن و آلپاین میباشد .

وی در ادامه گفت : دامداران نیز با توسعه دامداری های خود و حرکت به سمت دامداری های صنعتی علاوه بر رونق تولید خود می توانند گامی در جهت ایجاد اشتغال بیشتر در روستاها نیز بردارند .

گفتنی است پرورش بزهای سانن و آلپاین در روستاها علاوه بر رونق اقتصادی می تواند باعث ایجاد اشتغال در روستاها نیز باشد.

 

گزارش از امیدرضا نفر

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶:۵۳

شناسه خبر: 83962

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب