خبرگزاری علم و فناوری

دیابت چهارمین علت مرگ و میر در جهان و تهدید جدی براي سلامت جوامع

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری، از دیابت بعنوان چهارمین علت مرگ و مير در جهان و تهديدي جدي براي سلامت جوامع ياد کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان چهارمحال و بختیاری؛ سید راشد جزایری رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری ؛ اظهار داشت: ديابت بعنوان يکي از مهمترين تهديد کننده زندگي انسان ها محسوب مي شود كه، عوارض و ناتواني هاي ناشي از آن جبران ناپذيراست.


وی تصریح کرد: این بیماری به دليل خصوصياتي مثل زمينه سازي براي خيلي از بيماري ها به شدت هزينه بر و ناتوان کننده است.


به گفته وی، دیابت در سراسر جهان و از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان اپیدمي نهفته اعلام شده است.


جزایری با بیان اینکه برنامه کنترل دیابت از سال ۱۳۸۳ در کشور آغاز شده است افزود: بسته خدماتي آن در سطح يک از سال ۱۹۳ استارت خورد.


جزایری، از اهداف چارچوب ملی ارائه خدمات در بیماری ديابت به، ثابت نگاهداشتن ميزان شيوع و کاهش عوامل خطرساز آن، افزايش پوشش درمان بيماران ديابتي به بيش از ۹۰ درصد تا سال ۲۰۲۵ ، بهبود کيفيت درمان، ثبت کردن ۱۰۰ درصدي بيمارن تا پايان ۲۰۲۵ در معاينات ادواري سامانه و ثبت ۱۰۰ درصدي افراد ديابتي شناسايي شده تا سال ۲۰۱۸ در نظام ثبت ديابت و تحت پوشش بيمه قرار گرفتن دارو، انسولين، سرنگ، گلوکز و وسايل مصرفي مرتبط و همچنين خدمات تغذيه و آموزش اشاره داشت.


وی، در تشریح وضعیت دیابت در جهان افزود: در سال ۲۰۱۷ در گروه سنی ۲۰ تا ۷۹ سال بيش از ۴۲۵ ميليون نفر به ديابت مبتلا بوده و پيش بيني مي شود تا سال ۲۰۴۵ از مرز ۶۲۹ ميليون نفر بگذرد.


به گفته وی، یک نفر از هر ۱۱ فرد بزرگسال در دنیا مبتلا به دیابت هستند و این در حالي است که نيمي از مبتلايان به ديابت يعني جمعيتي حدود ۲۰۰ ميليون نفر از بيماري خود بي اطلاع هستند.


رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: مبتلایان به دیابت ۲ تا ۴ برابر بيشتر از ساير افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي و سکته ها قرار دارند.


جزایری افزود: تا پایان شهریورماه ۹۸ در چهارمحال و بختیاري بيش از ۲۱ هزار نفر مبتلا به ديابت به ثبت رسيده است يعني حدود ۲/۲ درصد کل جمعيت استان و ۴/۴ درصد جمعيت بالاي ۳۰ سال که اين ميزان از نرم کشوري بسيار پايين تر است.


وی اضافه کرد: این مسئله وجود دارد که شناسایی و ثبت موارد شناسایي شده در استان نيازمند عزمي جدي و تلاش مضاعف دارد .


وی، افزایش وزن، رژیم غذایی نامناسب، فعاليت بدني ناکافي و مصرف دخانيات را از عوامل خطر براي ابتلا به بيماري ديابت بر شمرد و افزود: داشتن رژيم غذايي مناسب و فعاليت بدني کافي مي تواند در کاهش احتمال ابتلا به اين بيماري بسيار موثر واقع شود.

 

انتهای پیام/۱۰۲۰ج

زمان انتشار: شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۰:۰۲

شناسه خبر: 84308

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب