دانشمندان زبان صحبت کردن اورانگوتان‌ها را رمزگشایی خبرگزاری علم و فناوری - دانشمندان زبان صحبت کردن اورانگوتان‌ها را رمزگشایی کردند

دانشمندان زبان صحبت کردن اورانگوتان‌ها را رمزگشایی کردند

درحالی که برخی از یافته‌های تیم تحقیقاتی بر اساس مطالعات در باغ‌وحش کشف شده است، جنبه‌های دیگری نیز وجود دارند که اهمیت مطالعه ارتباطات در زادگاه طبیعی گونه‌ها را برجسته می‌کند.تحقیقات قبلی شروع به پرده‌برداری از اسرار گفتگوی اورانگوتان کرده بود، اما این تحقیق جدید یکی از جامع‌ترین نگاه‌ها به ارتباطات پیچیده موجودات است.

یک مطالعه جدید در دانشگاه «اکستر» انگلستان و بنیاد طبیعت «بورنئو» درصدد کشف رازهای ارتباطی و حرکات اورانگوتان‌های وحشی است. نتایج این تحقیقات در اصل یک فرهنگ لغت اورانگوتانی برای درک انسان است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از iflScience، مشاهدات آن‌ها نشان می‌دهد که اورانگوتان‌های نوجوان تمایل به برقراری ارتباط به‌وسیله حرکات بصری دارند؛ ولی بزرگسالان از حرکات و لمس‌های بدنی به طور مساوی استفاده می‌کنند. هر دو گونه در صورت دور بودن اورانگوتان دیگر، تمایل به استفاده بیشتر از مسیر ارتباط صوتی را از خود نشان می‌دهند.

تحقیقات جدید پرده از زبان اورانگوتان‌ها برمی‌دارد

دانشمندان بر حسب این مطالعه تخمین می‌زنند که تا 90 درصد ارتباطات، پاسخی یا واکنشی دریافت می‌کنند.  اورانگوتان‌ها منزوی‌تر از همه میمون‌ها هستند؛ به همین دلیل است که بیشتر مطالعات روی میمون‌های آفریقایی انجام شده است، و در مورد ویژگی‌های گفتاری اورانگوتان وحشی چیز زیادی در دست نیست.

درحالی که برخی از یافته‌های این تیم بر اساس مطالعات در باغ‌وحش کشف شده است، جنبه‌های دیگری نیز وجود دارند که اهمیت مطالعه ارتباطات در زادگاه طبیعی گونه‌ها را برجسته می‌کند.تحقیقات قبلی شروع به پرده‌برداری از اسرار گفتگوی اورانگوتان کرده بود، اما این تحقیق جدید یکی از جامع‌ترین نگاه‌ها به ارتباطات پیچیده موجودات است.

بیشتر محققان معتقدند حیوانات غیرانسانی توانایی برقراری ارتباط از طریق زبان را ندارند؛ ولی بسیاری از گونه‌ها ارتباطات صوتی پیچیده‌ای را نشان می‌دهند که می‌تواند با زبان انسانی مقایسه شود. مهم‌ترین آنها میمون‌ها و طوطی‌ها هستند. این اطلاعات به‌ویژه برای دانشمندانی که در تلاشند تا منشأ تکاملی گفتار پیچیده بشر را درک کنند، بسیار جالب و مفید است.

اورانگوتان‌ها بدنی حجیم و بزرگ، گردنی ضخیم، و بازوانی بسیار دراز، و پاهایی کوچک و خمیده دارند، و فاقد دم هستند. بیشتر بدن آن‌ها با موی قهوه‌ای مایل به قرمز پوشیده شده، و رنگ آن در میان گونه‌ها متغیر است. برای مثال اورانگوتان سوماترایی پوششی روشنتر و کم‌پشت‌تر دارد. اورانگوتان‌ها در طبیعت می‌توانند تا ۵۰ سال زندگی کنند. در اسارت عمرشان اندکی طولانی‌تر است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۴:۰۱

شناسه خبر: 84330

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب