هشدار دانشمندان: استفاده از اکلیل در لوازم آرایش ب خبرگزاری علم و فناوری - هشدار دانشمندان: استفاده از اکلیل در لوازم آرایش باید ممنوع شود

هشدار دانشمندان: استفاده از اکلیل در لوازم آرایش باید ممنوع شود

میکروپلاستیک‌های موجود ردر این جرء لوازم آرایش ۹۲.۴ درصد از کل مقدار قطعات پلاستیکی را که در اقیانوس شناور هستند، تشکیل می‌دهند. در آنجا ذرات می‌توانند مواد شیمیایی و آلاینده‌ها را جذب کرده و سمی‌تر شوند. هر بخش از این مواد هزاران سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند.

دانشمندان خواستار ممنوعیت کامل اکلیل‌ها هستند، زیرا باعث آلوده شدن اقیانوس‌ها و آسیب رساندن به زندگی دریایی می‌شوند. ایالات متحده و بریتانیا با غیرقانونی کردن مواد آرایشی و محصولات مراقبتی حاوی میکروبیدها در جهت ممنوعیت اکلیل‌ها گام برداشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از لایو‌ساینس،‌ این اقدام با هدف محافظت از محیط‌زیست دریاها در مقابل یک منبع آلودگی پلاستیکی انجام شده است؛ زیرا میکروب‌ها وارد دریاها می‌شوند و احتمال دارد که توسط ماهی و سخت‌پوستان بلعیده شوند. به همین دلایل آن‌ها خواستار ممنوعیت اکلیل‌ها هستند. اکلیل‌ها از تکه‌های پلاستیکی ریز ساخته شده‌اند که به‌عنوان میکروبیدهای سمی برای محیط‌زیست بسیار مضر هستند.

اکلیل لوازم آرایش ؛ تهدید جدی حیات در زیر آب‌ها

به‌طور معمول، این لایه پلاستیکی از  یک لایه نازک‌رنگ و یک لایه بازتابنده نور که اغلب از جنس آلومینیوم است، ساخته شده‌اند. این لایه‌ها به یک ورق نازک وصل شده و سپس به شکل‌های ریز خرد می‌شوند. دلیل این ممنوعیت این است که اکلیل‌ها از پلیمری به‌نام «پلی اتیلن ترفتالات» ساخته شده‌اند و در محل‌های دفن زباله با آب یا باد به دریاها می‌رسند.

این میکروپلاستیک‌ها 92.4 درصد از کل مقدار قطعات پلاستیکی را که در اقیانوس شناور هستند، تشکیل می‌دهند. در آنجا ذرات می‌توانند مواد شیمیایی و آلاینده‌ها را جذب کرده و سمی‌تر شوند. هر بخش از این مواد هزاران سال طول می‌کشد تا تجزیه شوند.

مانند سایر میکروپلاستیک‌ها، این‌ها نیز ممکن است توسط پلانکتون، که توسط ماهی‌ها خورده می‌شوند، مصرف شوند و به‌ این صورت وارد زنجیره غذایی شده و می‌توانند دوباره به سفره شام شما بازگردند. میزان قابل ملاحظه‌ای از آلودگی میکروپلاستیک در آب شیر خانه‌ها نیز یافت می‌شود. این دلایل باعت ممنوعیت این ماده خطرناک توسط دولتمردان گردیده است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 84360

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب