ایده هیجان‌انگیز دانشمندان استنفورد برای جلوگیری خبرگزاری علم و فناوری - ایده هیجان‌انگیز دانشمندان استنفورد برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست

ایده هیجان‌انگیز دانشمندان استنفورد برای جلوگیری از آسیب به محیط زیست

نحوه‌ی عملکرد طرح محققان استنفورد اینگونه است که همه‌ی انرژی‌های ما از جمله برق، حمل‌ونقل، صنعت، کشاورزی، ماهیگیری، جنگل‌داری و ارتش برای کار از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده خواهند کرد. ژاکوبسن باور دارد در حال حاضر ما ۹۵ درصد از تکنولوژی لازم برای عملی کردن این طرح را داریم.

فجایع محیط زیستی زیادی در سراسر جهان در حال وقوع است. می‌دانیم که به سرعت باید تغییرات اساسی ایجاد کنیم و محققان استنفورد راه‌کار برای این مشکل دارند. آن‌ها با استفاده از داده‌های موجود توضیح می‌دهند که چگونه 143 کشور جهان تا سال 2050 می‌توانند از انرژی پاک استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، ‌این طرح نه‌تنها می‌تواند به ثبات در افزایش درجه دمای جهانی کمک کند، بلکه می‌تواند 7 میلیون مرگ‌ومیر سالانه‌ی ناشی از آلودگی را نیز کاهش دهد. این طرح به یک سرمایه‌گذاری سنگین 73 تریلیون دلاری نیاز دارد. اما محاسبات محققان نشان می‌دهد که مشاغل و صرفه‌جویی‌های حاصل از این کار می‌تواند طی 7 سال سرمایه‌گذاری اولیه را جبران کند.

محققان «استنفورد» طرحی جالب برای مقابله با وضیعت اضطراری آب‌وهوا در سراسر جهان دارند

«مارک ژاکوبسن»، مهندس محیط زیست، می‌گوید: «براساس محاسبات ما این امر از گرم شدن کره‌ی زمین 1.5 درجه جلوگیری می‌کند. طبق محاسبات اولیه این طرح می‌توانست تا سال 2030 عملی شود ولی با توجه به دلایل اجتماعی و سیاسی سال 2050 تاریخی مناسب‌تر است.»

نحوه‌ی عملکرد این گونه است که همه‌ی انرژی‌های ما از جمله برق، حمل‌ونقل، صنعت، کشاورزی، ماهیگیری، جنگل‌داری و ارتش برای کار از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده خواهند کرد. ژاکوبسن باور دارد در حال حاضر ما 95 درصد از تکنولوژی لازم برای عملی کردن این طرح را داریم. شواهد نشان می‌دهد که ما فناوری منابع و دانش کافی برای دستیابی به این طرح را داریم. تنها سوال این است که آیا می‌توانیم ترس و ایده‌های خود را برای تحقق بخشیدن به این طرح کنار بگذاریم.

عوامل مؤثر انسانی، فعالیت‌هایی هستند که به وسیله آن انسان‌ها محیط را تغییر داده و بر اقلیم تأثیر می‌گذارند. بزرگترین عامل مورد نظر کنونی افزایش سطح CO۲ در اثر برونده‌های مربوط به احتراق سوخت فسیلی است که در نتیجه آن‌ها ذرات معلق| آئروسل‌ها (ذرات معلق در جو) موجب اعمال اثر سرد سازی (بر اقلیم) می‌شود. عوامل دیگر، از جمله استفاده از زمین، استهلاک ازن، و تخریب جنگلها نیز بر اقلیم تأثیرگذار هستند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 84821

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب