خبرگزاری علم و فناوری

باوجود ادعای کارشناسان نظامی آمریکا در توان شناسایی؛

ناکامی نسل جدید سامانه راداری پاتریوت درسیلی محکم سپاه پاسداران

موشک‌های ایرانی از فراز دو پایگاه نظامی امریکایی در عراق با وجود سیستم رهگیر موشکی پاتریوت آمریکایی عبور و به پایگاه الاسد اصابت کردند.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری استان سمنان؛سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد روز چهارشنبه ۱۸دیماه و در پاسخ به اقدام ناجوانمردانه آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد قاسم سلیمانی، با شلیک ده‌ها موشک بالستیک قیام پایگاه عین‌الاسد که بزرگترین و مجهزترین پایگاه آمریکایی‌ها در عراق محسوب می‌شود را هدف قرار داد.

نکته جالب توجه این است که سپر دفاعی موشکی آمریکا معروف به پاتریوت نتوانسته موشک بالستیک قیام را که در حال برخورد به پایگاه عین الأسد بود، شناسایی کند و فعال شود؛ بنابراین عدم واکنش پاتریوت این ادعا را اثبات می‌کند «قیام» یک موشک بالستیک رادارگریز است.

پاتریوت چیست؟

سامانه موشکی پاتریوت، برای نخستین‌بار در سال۱۹۹۱ برای دفاع از عربستان‌سعودی و رژیم صهیونیستی در جنگ خلیج‌فارس به‌کار گرفته شد. در آن زمان آمريکایی‌ها اعلام کردند که این سامانه توانسته موشک‌های اسکاد عراق را رهگیری و منهدم کند. همچنین از آن زمان سامانه پاتریوت پیشرفت‌های چشمگیری داشته است.

پاتریوت یک سامانه موشکی پدافند هوایی متحرک است که در ابتدا برای پدافند هوایی بر ضد هواپیماها و موشکهای کروز و نیز در سالهای اخیر بر ضد موشکهای بالستیک برد کوتاه به میدان آمده است. سامانه پاتریوت در واقع برای عملیات در اروپا بر ضد هواپیماهای دارای ارتفاع زیاد شوروی سابق و موشک های کروزی که با سرعت 2 ماخ (1500 مایل بر ساعت) حرکت می کنند و نیز به منظور جلوگیری از دیده شدن به صورت متحرک و فقط برای چند ساعت کار در یک محل طراحی شده بود.

سامانه پاتريوت (Patriot) يک سيستم دفاع هوايي موشکي هدايت‌شونده است که توانايي مقابله با موشک‌هاي بالستيک تاکتيکي، موشک‌هاي کروز و هواپيماهاي پيشرفته را در تمامي شرايط آب و هوايي و در هر ارتفاعي دارا است. از مهم‌ترين ويژگي‌هاي سامانه دفاعي پاتريوت وجود رادار مرکب چندکاره، هدايت تعقيب از طريق موشک، نرم‌افزار پيشرفته و همچنين کارکرد خودکار اين سامانه به صورت گسترده است.

سامانه دفاع موشکي پاتريوت به طور گسترده‌اي در عمليات‌هاي انجام شده در عراق شرکت داشته و با استقرار در کويت، موشک‌هاي عراقي شليک شده به کويت در سال 2003 را از بين برده است. ضمن اينکه در عمليات‌هاي انجام شده در کويت از پيشرفته‌ترين نوع اين سامانه يعني PAC-3 و موشک‌هايي با هدايت پيشرفته‌تر استفاده شده بود.

سامانه پاتريوت براي شناسايي، هدف‌گيري و شليک به موشک‌هايي است که به سمت هدف خاصي شليک مي‌شوند و سرعت آن تقريبا 3 تا 5 برابر سرعت صوت است. سامانه‌هاي پاتريوت جديد مي‌توانند هواپيماها و همچنين موشک‌هاي کروز را نيز نابود کنند.

موشک‌هاي پاتريوت در موقعيت‌هاي بسياري استقرار پيدا مي کنند، زيرا مي‌تواند به موشک‌هايي مانند اسکاد حمله کرده و شهروندان و سربازان را از حمله موشکي در امان دارد. بارها از موشک‌هاي پاتريون در زمان جنگ عراق و جنگ خليج در سال 1991 استفاده شد.

کشورهاي آمريکا، ژاپن، رژيم صهيونيستي، آلمان، عربستان، کويت، تايوان، يونان، اسپانيا، کره جنوبي و امارات از اين سامانه برخوردار هستند.

پاتريوت يک موشک هدايت‌شونده و بسيار پيچيده است. سامانه پاتريوت به يک رادار وابسته است. اين سامانه از راداري زميني براي جستجو، شناسايي و رهگيري هدف استفاده مي‌کند. در زماني که رادار پاتريوت روي هدف قفل مي‌کند، موشک روي هدف در 50 مايلي قفل مي‌شود. در اين فاصله، موشک حتي براي انسان قابل رويت نيست. سامانه پاتريوت حتي قادر است بدون مداخله انسان به طور کاملا اتوماتيک کار کند. موشک‌هاي پاتريوت از يک سکوي زميني پرتاب مي‌شوند. اين باتري 5 جزء دارد:‌

خود موشک‌ها

پرتاب‌گر موشک که موشک‌ها را پرتاب، هدف گيري ، انتقال و نگهداري مي‌کند.

آنتن رادار براي شناسايي موشک‌هاي مهاجم

 يک کاميون تجهيزات که معروف به ايستگاه کنترل درگيري داراي کامپيوتر و کنسول‌هايي براي کنترل سکو است.

کاميون قدرت برق، مجهز به دو ژنراتور 150 کيلوواتي است که براي آنتن رادار برق فراهم مي‌کند.

از آنجايي که سکوي موشک پاتريوت مي‌تواند 16 پرتاب‌کننده داشته باشد و همچنين موشک‌هاي يدکي براي تامين مجدد موشک پرتاب‌کننده‌ها وجود دارد، استقرار سکوي موشک پاترويت کار آساني نيست. هر کدام از پرتاب‌کننده‌ها به اندازه يک  تريلي هستند. همچنين پرسونل عملياتي، تکنسين ، کارمند پشتيباني، سوخت ژنراتورها، نيروهاي امنيتي براي حفاظت از سکو استفاده مي‌شوند، کارواني با بيش از 300 خودروي نظامي مانند نيروهاي پياده زمين، تانک و نيروهاي دريايي براي انتقال يک سکوي موشک پاتريوت به خط مقدم و عملياتي کردن آن نياز است.

آنتن راداري با نقش‌هاي ترکيبي

هر سکوي موشک پاتريوت يک آنتن رادار فشار قوي دارد که نفش‌هاي مختلفي بازي مي‌کند.

اين آنتن مي‌تواند:

  • اهداف مهاجم را ردگيري کند.
  • يک هدف بالقوه را شناسايي کند.
  • مسير و سرعت موشک هدف مهاجم را تعيين مي‌کنند.
  • اطلاعاتي ارائه مي‌دهد مبني بر اينکه هدف دوست است يا دشمن.
  • موشک‌هاي پاتريوت شليک شده را تا برخورد به هدف ردگيري مي‌کند.

آنتن رادار، در آسمان به دنبال اهداف مهاجم است. وقتي که هدف را پيدا مي‌کند، مي‌تواند آن را اسکن کرده و با اتاق کنترل درگيري ارتباط برقرار کند. هدف اين اسکن تعيين سرعت و مسير موشک مهاجم و شناسايي او به عنوان دوست يا دشمن است. وقتي که اپراتور يا کامپيوتر تصميم مي‌گيرد که هدف دشمن است، کاميون کنترل درگيري، زمان موشک‌هاي پاتريوت را محاسبه کرده و موشکي که قرار است شليک شود را انتخاب مي‌کند. و اطلاعات هدايت اوليه آن موشک را دانلود کرده و سپس آن را شليک مي‌کند. در طول سه ثانيه موشک به سمت هدف حرکت مي‌کند. آنتن رادار زميني در اين بين سه نقش دارد:

  • موشک مهاجم را همچنان رديابي مي‌کند.
  • سرعت موشک پاتريوت را ردگيري مي کند و اطلاعات را به مرکز کنترل درگيري مي‌رساند.
  • موشک مهاجم را  براي پاتريوت مشحص مي‌کند.

سيگنال، هدف را براي موشک PAC-2 روشن مي‌کند که در راه به سمت آن است. سپس موشک اين سيگنال را به مرکز کنترل درگيري مي‌فرستد. مرکز کنترل درگيري از اطلاعات سيگنال براي رديابي هدف استفاده مي‌کند. مرکز درگيري فرمان‌هاي هدايتي را به موشک پاتريوت مي‌فرستد تا مسير خود را درست برود. وقتي که موشک به نزديک‌ترين مکان هدف خود مي‌رسد، بمب منفجر مي‌شود.

اما برخلاف موشک PAC-2، موشک‌هاي PAC-3 رادار فرستنده و کامپيوتر با خود حمل مي‌کند که اين امر به موشک اجازه مي‌دهد تا خودهدايت باشد. وقتي که اين موشک پرتاب مي‌شود، خود هدف را پيدا کرده و مستقيما به سمت آن مي‌رود. اين امر مانند برخورد يک گلوله به گلوله ديگر است. تفاوت اين جاست که هر دو موشک مهاجم و موشک پاتريوت تقريبا سرعتي 5 برابر يک گلوله دارند. در اين سرعت هيچ جاي خطايي وجود ندارد، اگر موشک حتي 1/100 ثانيه خطاي محاسباتي داشته باشد، 3.5 متر از موشک مهاجم فاصله خواهد داشت.

آیا پاتریوت نسل جدید غیرقابل شکست است؟

اشاره به شکست این سامانه در ردگیری موشک های بالستیک عراقی گویای شکست پذیری هر سلاحی در هر زمانی است. نمونه های فعلی این سامانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و دارای ضعف های بارزی هستند. به عنوان مثال یک فروند موشک هارم شلیک شده از جنگنده های آمریکایی در جریان اشغال عراق، موفق به اصابت به رادار پیشرفته این سامانه شد.
 
این در حالی است که موشک های ضد رادار پیشرفته تر و مرگبارتری نسبت به هارم، در اختیار ایران است که از احتمال اصابت به هدف و سرعت بالاتری برخوردار هستند. در حملات موشکی عراق به اسرائیل نیز این سامانه تنها حدود یک پنجم یعنی 20 درصد از موشک های قدیمی و بی دقت بالستیک عراقی را منهدم کرد.

ودر پایان...

درپایان این مطلب می توان گفت:این سامانه دفاعی، که موشک‌های به‌ویژه کوتاه‌برد و میان‌برد و پهپادها را هدف قرار می‌دهد، در سیلی اخیر سپاه پاسداران به پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه عاجز مانده و شکست مفتضحانه‌ای ثبت کرده است.این اولین باری نیست که قدرت نظامی و تسلیحاتی ایران اسلامی به رخ جهان به ویژه استکبار جهانی کشیده می شود.به همین خاطر بسیاری از تحلیل کران حوزه دفاعی و نظامی داخل و خارج ترس دشمن را از شروع جنگ نظامی با ایران متوجه شده اند.

البته ایالات متحده سامانه‌های دفاعی دیگری نیز دارد مانند سامانه «تاد»، که عربستان سعودی متمایل به خرید آن است، و سامانه «ایجیس»، که در خاورمیانه فعلا مستقر نیست و این سیستم‌های دفاعی با هدف رهگیری موشک‌های بالستیک خطرناک، مانند موشک‌هایی که کره‌شمالی، چین، روسیه و نیز ایران دارد، مستقر می‌شوند. این، راز عدم تمایل پنتاگون برای موافقت با جنگ علیه ایران است. 

انتــــهای پیام/ص

زمان انتشار: شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 84888

مطالب مرتبط :
۳۳۶۵

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

۰۲۳۲

به همت متخصصان ایرانی و برای اولین بار در کشور رونمایی شد؛

سامـــانه پیشرفته بومی برج مراقبت پروازسیــار

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی که با تکیه بر توان داخلی به تولید رسید با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب