«خرس‌های گریزلی» می‌‌توانند کلید درمان «تحلیل عضلا خبرگزاری علم و فناوری - «خرس‌های گریزلی» می‌‌توانند کلید درمان «تحلیل عضلانی» باشند

«خرس‌های گریزلی» می‌‌توانند کلید درمان «تحلیل عضلانی» باشند

محققان چگونگی سالم ماندن ماهیچه‌های خرس در خواب زمستانی را بررسی کرده‌اند. آن‌ها در آزمایش‌های خود پروتئین‌هایی پیدا کردند که به‌شدت در متابولیسم اسید آمینه خرس در هنگام خواب زمستانی تأثیر می‌گذارد. سلول‌های ماهیچه‌ای آن‌ها حاوی مقادیر بیشتری از اسیدهای آمینه غیر ضروری است.

خرس‌های گریزلی ماه‌های زیادی را در خواب زمستانی می‌گذرانند؛ اما ماهیچه‌های آن‌ها از تحلیل حرکت رنج نمی‌برد. تیمی به سرپرستی «مایکل گوتهارد» در مورد چگونگی این امر می‌گویند: «استراتژی خرس‌ها می‌تواند به جلوگیری از آتروفی عضلانی در انسان کمک کند.»

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، خرس گریزلی تنها سه فصل در طول سال بیدارند. در سپتامبر خرس‌ها شروع به خوردن مقادیر زیادی از غذا می‌کنند و برای خواب زمستانی آماده می‌شوند. از نظر فیزیولوژیکی، این امری بسیار عجیب است. متابولیسم خرس و ضربان قلب به سرعت کاهش می‌یابد. ادرار و مدفوع دفع نمی‌کند. مقدار نیتروژن موجود در خون به طرز چشم‌گیری افزایش می‌یابد و خرس در برابر هورمون انسولین مقاوم می‌شود.

خرس های گریزلی؛ ‌کلید معمای آتروفی عضلانی

این برای انسان امری غیر‌ممکن است. او به احتمال زیاد باید با «ترومبوز» یا تغییرات روانی مقابله کند. همچنین ماهیچه‌ها در این دوره طولانی‌مدت تحلیل می‌روند. هرکسی که تا به حال به‌دلیل بیماری مجبور به ماندن در تخت‌خواب برای مدت طولانی شده، احتمالاً این مسئله را تجربه کرده است. اما خرس‌ها بعد از بیدار شدن در بهار، به جز کمی لاغر بودن، مشکلی ندارند.

محققان چگونگی سالم ماندن ماهیچههای خرس در خواب زمستانی را بررسی کرده‌اند. آن‌ها در آزمایشهای خود پروتئینهایی پیدا کردند که به‌شدت در متابولیسم اسید آمینه خرس در هنگام خواب زمستانی تأثیر میگذارد. سلولهای ماهیچهای آنها حاوی مقادیر بیشتری از اسیدهای آمینه غیر ضروری است.

ماهیچهها این اسیدهای آمینه را تولید میکنند، در غیر این صورت اسیدهای آمینه ممکن است به مکانهایی که مورد نیاز نیست بروند. این تیم تعداد انگشت‌‌شماری از ژنها را یافته اند که به پیشرفت ریتمهای شبانه‌روزی کمک می‌کند. آتروفی یا تحلیل عضلات به معنی کاهش توده های عضلانی در اثر نبود فعالیت بدنی یا تغذیه مناسب است. این بیماری در افرادی که شیوه زندگی کم تحرکی دارند، بیشتر از آنان که فعال هستند، رویت می شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 84925

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب