آیا استفاده از «فناوری لیزر» می‌تواند «آلودگی هوای خبرگزاری علم و فناوری - آیا استفاده از «فناوری لیزر» می‌تواند «آلودگی هوای تهران» را کاهش دهد؟

آیا استفاده از «فناوری لیزر» می‌تواند «آلودگی هوای تهران» را کاهش دهد؟

رادار لیزری یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در زمینه کنترل مه‌دود است. در آینده این فناوری بر روی خودروها، هواپیماها و حتی ماهواره‌ها سوار می‌شود. «ژانگ تیانشو» از محققان این پروژه می‌گوید: «غلظت بالای اُزن در نزدیکی سطح زمین یکی از دلایل اصلی ایجاد آلودگی و آلاینده‌های اصلی ثانویه است. تجهیزات راداری لیزری همچنین می‌توانند نظارت بر اُزن را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهند تا پشتیبانی فنی از کنترل آلودگی را فراهم کنند.»

محققان چینی در مناطق پرجمعیت استفاده از دستگاه راداری لیزری جدیدی را برای نظارت، تجزیه و تحلیل آلاینده‌های هوا مانند «پی.ام.2.5»، ذرات ریزی که باعث ایجاد دود و آلودگی می‌شوند، گسترش داده‌اند. این دستگاه توسط سازمان‌های مختلفی از جمله موسسه‌ی علوم فیزیکی «هفی» که تحت نظر آکادمی علوم چین است، ساخته شده است و می‌تواند بر توزیع و تحلیل ترکیب آلودگی موجود در هوا تا 10 کیلومتری از سطح زمین در زمان واقعی نظارت کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از چاینا‌دیلی، چینی‌ها برای مقابله با آلودگی هوا به تکنولوژی لیزر روی آوردند. حدود 500 دستگاه رادار لیزری برای شکل‌گیری شبکه‌های نظارت بر آلودگی در سراسر کشور چین، از جمله در مناطق پکن، «تیانجین»، «هبی» و دلتای رودخانه «یانگ‌تسه» نصب شده‌اند. به‌گفته‌ی «ژانگ تیانشو»، محقق مؤسسه اپتیک و مکانیسم‌های سبز که یکی از توسعه‌دهندگان این طرح است، پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 100 دستگاه رادار لیزری در سطح کشور به فروش رود.

چین استفاده از رادار لیزری را برای مقابله با آلودگی گسترش داده است

او اضافه کرد: «از طریق مشاهده شبکه داده‌ها توسط این دستگاه، محققان می‌توانند داده‌های کلیدی آلودگی مانند چگونگی توزیع آن، کانال‌های انتقال و تراکم را بدست آورند تا بتوانند یک مدل شبیه‌سازی سه‌بعدی برای آلاینده‌ها ایجاد کنند. غلظت بالای اُزن در نزدیکی سطح زمین یکی از دلایل اصلی ایجاد آلودگی و آلاینده‌های اصلی ثانویه است. تجهیزات راداری لیزری همچنین می‌توانند نظارت بر اُزن را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهند تا پشتیبانی فنی از کنترل آلودگی را فراهم کنند.»

این رادار لیزری یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها در زمینه کنترل مه‌دود است. در آینده این فناوری بر روی خودروها، هواپیماها و حتی ماهواره‌ها سوار می‌شود. بر اساس گزارشی از سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ باعث مرگ ۷ میلیون انسان در سراسر جهان شده‌است.

آلودگی هوا مخلوطی از ذرات معلق و گازهایی است که غلظت آن به محدوده مضر برای انسان رسیده‌است که می‌تواند هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان باشد. آلودگی هوا می‌تواند باعث افزایش بیماری‌ها در انسان یا گرمایش کره زمین گردد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۵:۰۰

شناسه خبر: 85053

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب