چین یا آمریکا ؛ ‌آینده فناوری جهان در دستان کیست؟ خبرگزاری علم و فناوری - چین یا آمریکا ؛ ‌آینده فناوری جهان در دستان کیست؟

چین یا آمریکا ؛ ‌آینده فناوری جهان در دستان کیست؟

گوشی‌های هوشمند شما از چین می‌آیند. چین کشوری است که «هواوی»، «علی‌بابا»، «بایدو»، «تن‌سنت»، و «شیائومی» در آن قرار دارند. هم‌چنین این کشور سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در عرصه هوش مصنوعی، ۵جی (نسل پنجم)، خودروهای خودران، صنعت رباتیک، ماشین‌های الکتریکی، و حتی ماموریت‌هایی به مریخ انجام داده است. در این‌جا به چند مورد که در آن چین از بقیه‌ی جهان جلوتر است، اشاره می‌کنیم.

رقابت اقتصادی میان چین و آمریکا در دهه ۲۰۱۰ میلادی به اوج خود رسید. تکنولوژی در این میان نقش پررنگی دارد؛ از دنیای فناوری اطلاعات گرفته تا صنعت فضایی. این دو کشور وارد رقابت سنگینی شده‌اند. در این نوشتار قصد داریم در صنایع مختلف قدرت جبهه چینی‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. محققان و مهندسان چینی در حوزه IT، هوش مصنوعی‌، خودروهای الکتریکی و حتی برنامه‌های فضایی حرف‌های قابل توجه‌ای برای گفتن دارند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، گوشی‌های هوشمند شما از چین می‌آیند. چین کشوری است که «هواوی»، «علی‌بابا»، «بایدو»، «تن‌سنت»، و «شیائومی» در آن قرار دارند. هم‌چنین این کشور سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در عرصه هوش مصنوعی، 5جی (نسل پنجم)، خودروهای خودران، صنعت رباتیک، ماشین‌های الکتریکی، و حتی ماموریت‌هایی به مریخ انجام داده است. در این‌جا به چند مورد که در آن چین از بقیه‌ی جهان جلوتر است، اشاره می‌کنیم.

آیا چین آینده فناوری جهان است؟ ۶ طریق که تکنولوژی چینی که از سایر جهان جلوتر خواهد انداخت

1. یک اَبَر-نرم‌افزار

چین دارای جمعیتی در حدود 1.4 میلیارد نفر است. حدود 1.1 میلیارد نفر از آن‌ها از نرم‌افزار «وی‌چت» استفاده می‌کنند. این در حالی است که «فیسبوک» 2.4 میلیارد کاربر جهانی دارد و «واتس‌اَپ» 300 میلیون کاربر.

2. سرعت فوق‌بالا

چین سریع حرکت می‌کند. در سال 2015، یک ساختمان 57 طبقه در مدت 19 روز کاری در چین ساخته شد. چین هم‌چنین دارای قطارهای فوق‌سریع به‌نام «قطارهای گلوله‌ای» است. در طی 15 سال گذشته، شبکه‌ی وسیعی از ریل این قطارها در چین ساخته شده است و خود این کشور قطارهای کلاس «فاکسینگ» را تولید می‌کند.

3. شبکه‌های نسل پنجم و هوش مصنوعی

5جی در خارج از مرکز شهرهای ایالات متحده و بریتانیا وجود ندارد، اما این تکنولوژی در 50 شهر چین موجود است و 130هزار ایستگاه 5جی نیز در آستانه‌ی راه‌اندازی قرار دارند. دو سوم سرمایه‌گذاری جهانی در عرصه‌ی هوش مصنوعی نیز در این کشور صورت می‌گیرد.

4. کرایه‌ی نوین دوچرخه

در چین، نیازی به مراکز کرایه‌ی دوچرخه نیست، زیرا این دوچرخه‌ها مجهز به مسیریابی مجازی، «بلوتوث» و «جی.پی.اس» هستند و موقعیت آن‌ها در هر لحظه مشخص است.

5. خوردوهای الکتریکی

چین بزرگترین بازار خودروهای الکتریکی را دارد، زیرا به‌طور همزمان بزرگترین تولیدکننده و خریدار خودروهای الکتریکی است.

6. برنامه‌ی فضایی بلندپروازانه

چین بیشتر از هر کشور دیگری به‌طور سالیانه فضاپیما به فضا پرتاب می‌کند. جمع‌آوری سنگ از سطح ماه، راه‌اندازی یک ایستگاه فضایی، سفر به مریخ بخشی از برنامه‌های فضایی آینده‌ی چین هستند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 85064

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب