خبرگزاری علم و فناوری

تفاوت بین «یادگیری ماشین» و «هوش مصنوعی» چیست؟+جدول

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از اصطلاحات علوم رایانه است. در این مطلب نکاتی ارائه می‌شود که بر اساس آنها تفاوت بین این دو اصطلاح را فرا می‌گیریم.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، از پورتال علمی geeksforgeeks، یادگیری ماشین به‌عنوان یکی از شاخه‌های پرکاربرد هوش مصنوعی، به تنظیم و کشف الگوریتم‌هایی می‌پردازد که بر اساس آن‌ها کامپیوترها و دستگاه‌ها توانایی یادگیری پیدا می‌کنند. در ادامه به تعریف و تفاوت‌های یادگیری ماشین و هوش مصنوعی می‌پردازیم.

هوش مصنوعی:

کلمه هوش مصنوعی از دو کلمه "مصنوعی" و "هوش" تشکیل شده است. مصنوعی به چیزی گفته می‌شود که توسط انسان یا چیز غیر‌طبیعی ساخته شده و هوش به معنای توانایی درک یا فکر کردن است. این تصور غلط وجود دارد که هوش مصنوعی یک سیستم است، اما این‌طور نیست.

هوش مصنوعی در سیستم اجرا شده و ایفا نقش می‌کند. تعریف بسیار زیادی از هوش مصنوعی وجود دارد؛ یک تعریف می‌تواند این باشد: این مطالعه چگونگی آموزش رایانه‌ها به گونه‌ای است که کامپیوترها بتوانند کارها را بهتر از انسان انجام دهند. بنابراین یک هوش است که در آن می‌خواهیم همه قابلیت‌هایی که در اختیار انسان است را به ماشین اضافه کنیم.

یادگیری ماشین:

یادگیری ماشین، یادگیری است که در آن دستگاه می‌تواند به تنهایی و بدون اینکه برنامه‌ریزی شود،  یاد بگیرد. این یک اپلیکیشن از هوش مصنوعی است که توانایی یادگیری و بهبود خودکار از تجربه و آموزش را به سیستم می‌دهد. در اینجا می‌توانیم با ادغام ورودی و خروجی آن برنامه، برنامه‌ای تولید کنیم.

یادگیری ماشین هوش مصنوعی
ML مخفف Machine Learning است که به عنوان کسب دانش یا مهارت تعریف می‌شود. AI مخفف Artificial Intelligence یا همان هوش مصنوعی است، که به‌عنوان توانایی کسب دانش و به‌کار بردن آن تعریف می‌شود.
هدف آن افزایش دقت است، اما موفقیت  اهمیتی ندارد. هدف آن افزایش شانس موفقیت است، نه دقت.
این یک مفهوم ساده است که داده‌ها را می‌گیرد و از آنها یاد می‌گیرد. این یک برنامه کامپیوتری است که کار هوشمندی انجام می‌دهد.
هدف این است که از داده‌های مربوط به یک کار یا وظیفهِ خاص یاد بگیرید تا عملکرد دستگاه در آن کار یا وظیفه به حداکثر برسد. هدف شبیه‌سازی هوش طبیعی برای حل مشکلِ پیچیده است.
یادگیری ماشین به سیستم اجازه می‌دهد تا چیزهای جدید را از داده‌ها بیاموزد. هوش مصنوعی خودش تصمیم‌گیری می‌کند.
یادگیری ماشین، شامل ایجاد الگوریتم‌های خود‌یادگیری است. هوش مصنوعی منجر به ایجاد سیستمی برای تقلید از انسان می‌شود که در یک شرایط، واکنش‌رفتاری انجام دهد.
یادگیری ماشین تنها به‌دنبال راه‌حل برای مسئله است، چه مطلوب باشد چه نباشد. هوش مصنوعی به دنبال یافتن راه‌حل بهینه است.
یادگیری ماشین منجر به دانش می‌شود. هوش مصنوعی به هوش یا خِرد منجر می‌شود.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰:۵۵

شناسه خبر: 85204

مطالب مرتبط :
دو کریستال زمانی روبروی هم، ذرات را به صورت مکرر به جلو و عقب در زمان منتقل می کنند.

فیزیکدانان برای نخستین بار شاهد تعامل کریستال های زمانی هستند

دو کریستال زمانی روبروی هم، ذرات را به صورت مکرر به جلو و عقب در زمان منتقل می کنند.

مهندسی

آشنایی با پردرآمدترین رشته های مهندسی در جهان!

فارغ‌التحصیلان رشته‌های"STEM"(علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) در سراسر جهان، جزء ثروتمندترین افراد جهان هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب