راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری و صنایع‌ نرم فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری - راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری و صنایع‌ نرم فرهنگی
به همت جهاد دانشگاهی فارس؛

راه اندازی شعبه پارک علم و فناوری و صنایع‌ نرم فرهنگی

با حضور رؤسای پارک علم و فناوری استان و جهاد دانشگاهی فارس نشستی به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون راه‌های همکاری و تاسیس شعبه پارک علم و فناوری و صنایع‌ نرم فرهنگی توسط جهاد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، با حضور رؤسای پارک علم و فناوری استان و جهاد دانشگاهی فارس نشستی به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون راه‌های همکاری و تاسیس شعبه پارک علم و فناوری و صنایع‌ نرم فرهنگی توسط جهاد دانشگاهی برگزار شد.

مظاهر بابایی، رئیس جهاد دانشگاهی فارس در این نشست گفت: با توجه به موافقت اولیه در خصوص احداث شعبه پارک علم و فناوری و صنایع نرم فرهنگی توسط این نهاد در استان فارس، در نظر دارد جهت حمایت از این فعالیت نوپا و فناورانه در حوزه صنایع نرم فرهنگی، از ظرفیت‌های موجود در استان به خصوص پارک علم و فناوری فارس بهره‌مند شود.

وی در ادامه عنوان کرد: پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در 22 اردبیهشت 1397 آغاز به کار به عنوان نخستین پارک ملی علم و فناوری در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق فرهنگی با هدف تجاری‌سازی دستاوردهای فرهنگی و هنری و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری های فرهنگی و توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این حوزه ها تاسیس و راه‌اندازی شد.

بابایی هدف از راه اندازی پارک علم و فناوری و صنایع‌ نرم فرهنگی توسط جهاد دانشگاهی را اینگونه بیان کرد: راه‌اندازی شعبه پارک در جهاد دانشگاهی در جهت ایجاد تفکر خلاق و هم‌افزایی بین متولیان این امر صورت پذیرفت، شاید نگاه عموم جامعه به فعالیت‌های پارک به صورت خاص باشد که باید این نگاه تغییر کند و پارک علم و فناوری به عنوان مرجع باید در این خصوص اقدام کند.

وی در ادامه متذکر شد: ظرفیت‌سازی برای اشتغال‌دانش‌بنیان فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی، گردشگری هنروفناوری‌ اطلاعات- توسعه زیرساخت‌های ارتقاء توسعه کارآفرینی فرهنگی و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان خلاق در حوزه های یاد شده- ایجاد تعامل موثر میان اندیشمندان و محققان حوزه های مرتبط با هنرمندان و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی و رسانه‌ای- حمایت از تجاری­سازی صنایع فرهنگی و فناوری‌های نرم مبتنی بر دستاوردهای علمی ، پژوهشی و تجارب عملی هنرمندان- جلب حمایت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای توسعه صنایع فرهنگی و خلاق از ماموریت های پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی است.

رئیس پارک علم و فناوری استان فارس نیز ضمن قدردانی از تلاش‌ها و فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در این خصوص گفت: پتانسیل این نهاد انقلابی بسیار زیاد است و از ابتدای شکل‌گیری تا کنون توانسته در حوزه‌های مختلف فرهنگی، پژوهشی سرآمد و پیشرو باشد.

دکتر ذوالقدر افزود: با توجه به این که در خصوص اقدامات و فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری در کشور کارهای مختلف و پیگیری‌های مستمری انجام پذیرفته ولی هنوز برآیند خوبی حاصل نشده است.

وی گفت: متأسفانه در استان هنوز این مسأله به طور جامع و چشمگیر در بین جامعه دانشگاهی و جویای کار و حتی کارآفرینان جایگاه خود را پیدا نکرده است، و این مهم با توجه به وجود پتانسیل بسیار خوب و بالا در فارس می‌طلبد که با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی و دانشگاه‌های مادر و به صورت بهینه به مرحله اجرا درآید.

ذوالقدر اضافه کرد: به طور مثال در اکوسیستم دره سیلیکون، واقع در آمریکا تمامی زیرساخت‌های یک پارک دیده شده است که بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا از جمله اپل، سیسکو، گوگل، اچ‌پی، اینتل و اوراکل از آن جمله هستند. این دره به این دلیل دره سیلیکون نامیده می‌شود که در ابتدا محل حضور بسیاری از تولیدکنندگان و نوآوران تولید تراشه بوده است، اما در نهایت به خاطر وجود کسب‌وکارهای مرتبط با تکنولوژی‌های پیشرفته  (High-tech)، سیلیکون نامیده شد.

رئیس پارک علم و فناوری استان با اشاره به فعالیت این پارک اظهار داشت: با توجه به همکاری خوب این پارک و دانشگاه‌های شیراز و علوم پزشکی و وجود مراکز رشد در این دو دانشگاه و اختصاص فضایی مناسب در نظر است که فعالیت‌های هم‌گرا و در یک راستا صورت پذیرد.

ذوالقدر گفت: پارک علم و فناوری باید به صورت حلقه وصل بین شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد باشد تا بتوان از خروجی آن‌ها به صورت بهینه استفاده لازم را برد و فناوری تولیدی را گسترش داد. و مسیر ورود شرکت‌های بزرگ و کارآفرین به پارک را تسهیل کرد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵:۰۵

شناسه خبر: 85217

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب