پلاژیوسفالی عارضه‌ای است که باعث بدشکلی سر نوزاد می‌شود خبرگزاری علم و فناوری - پلاژیوسفالی عارضه‌ای است که باعث بدشکلی سر نوزاد می‌شود
بیشتر بدانید!

پلاژیوسفالی عارضه‌ای است که باعث بدشکلی سر نوزاد می‌شود

وقتی نوزادی متولد می‌شود، بیشترین توصیه بزرگترها مراقبت از سر اوست زیرا نوزادان با سری نرم متولد می‌شوند تا مغز بتواند رشد کافی داشته باشد، ‌به‌همین دلیل ساده سر آنها خیلی راحت شکل می‌گیرد و در برخی مواقع این شکل‌گیری به صورت درستی صورت نمی‌گیرد و نوزاد دچار عارضه‌ای به نام پلاژیوسفالی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ وقتی نوزادی متولد می‌شود، بیشترین توصیه بزرگترها مراقبت از سر اوست زیرا نوزادان با سری نرم متولد می‌شوند تا مغز بتواند رشد کافی داشته باشد، ‌به‌همین دلیل ساده سر آنها خیلی راحت شکل می‌گیرد و در برخی مواقع این شکل‌گیری به صورت درستی صورت نمی‌گیرد و نوزاد دچار عارضه‌ای به نام پلاژیوسفالی می‌شود.

تعریف پلاژیوسفالی

پلاژیوسفالی عارضه‌ای است که باعث صاف شدن یا بدشکلی سر نوزاد می‌شود. رایج‌ترین نوع این عارضه، پلاژیوسفالی موضعی است. پلاژیوسفالی زمانی رخ می‌دهد که سر نوزاد در یک نقطه خاص تحت فشار شدید قرار بگیرد. در مورد این بیماری نوزادان آسیب‌پذیرتر هستند، چون جمجمه آنها در زمان تولد نرم و منعطف است.

از اوایل سال 1990، به والدین گفته شد که نوزادان را دمر بخوابانند تا خطر ابتلا به بیماری‌های مانند پلاژیوسفالی کاهش یابد. این توصیه از آن زمان تا به امروز جان هزاران نوزاد را از مبتلا شدن به پلاژیوسفالی نجات داده است، اما متخصصان بر این باورند که نرخ بدشکلی در سر نوزادان 5 برابر شده است.

 

انواع پلاژیوسفالی

سندرم پلاجیوسفالی خود به ۳ دسته تقسیم می‌شود: پلاجیوسفالی، براکی‌سفالی و اسکافوسفالی.

 پوزیشنال پلاجیوسفالی (یا پلاجیوسفالی وابسته به موقعیت) شایع‌ترین نوع این سندرم است و همانطور که از اسمش پیداست، بر اساس موقعیت سر نوزاد شکل می‌گیرد. نوزادان موقع خواب دوست دارند سرشان را به چپ یا راست بگردانند. با توجه به اینکه جمجمه نوزاد نرم است، فشار آرام و مداومی مثل فشاری که موقع خواب روی رختخواب به سر وارد می‌شود، می‌تواند شکلی نامتقارن به سر نوزاد دهد.

اما براکی‌سفالی زمانی رخ می‌دهد که نوزاد رو به سقف و صاف (طاقباز) می‌خوابد. بنابراین تنها تفاوت پوزیشنال پلاجیوسفالی و براکی‌سفالی، موقعیت صاف شدن سر نوزاد است که بر اساس مدل خوابیدن نوزاد عوض می‌شود.

حالت سوم صافی سر نوزاد که اسکافوسفالی نام دارد، چندان شایع نیست اما شرایطی کمی جدی‌تر پیش می‌آورد. اسکافوسفالی به خاطر نقص مادرزادی رخ می‌دهد؛ زمانی که غضروف بین استخوان‌های جمجمه نوزاد به طور دائمی بسته می‌شوند و جلوی رشد طبیعی را می‌گیرند.

علائم و نشانه ها:

قسمت پشت سر یا همان پس سر، مسطح می‌باشد معمولا در این قسمت مو کمتری وجود دارد. ممکن است سبب ناهمواری پیشانی نوزاد شود یعنی یک طرف آن متورم باشد.

حال چه باید کرد؟

تغییر موقعیت سر کودک زمانی که می‌خوابد. وقتی کودک به پشت می‌خوابد نوزاد را به آرامی از راست به چپ و برعکس تغییر موقعیت بدهید.

تغییر وضعیت بدهید. اگر نوزاد در گهواره کنار تخت شما سمت چپ می‌خوابد این بار گهواره را سمت راست تخت قرار دهید.

اگر برا مدت طولانی نوزاد را درون کالسکه و کریر و صندلی اتومبیل می‌گذارید مدتی او را بغل کنید تا وضعیت سر کودک تغییر کند.

هر از گاهی نوزاد را روی شکم قرار دهید.

گاهی پزشک متخصص جهت درمان کلاه مخصوص تجویز می‌کند.

هرگز بدون توصیه پزشک متخصص اقدام به خرید کلاه و بستن سر نوزاد نکنید.

 

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۶:۴۱

شناسه خبر: 85268

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب