نشست تخصصی مجمع عالی بسیجیان خراسان شمالی در اهمیت خبرگزاری علم و فناوری - نشست تخصصی مجمع عالی بسیجیان خراسان شمالی در اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب
اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

نشست تخصصی مجمع عالی بسیجیان خراسان شمالی در اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب

مسئول مرکز هم اندیشی همفکری و راهبردی سازمان بسیج مستضعفان کشوردر سومین دوره مجمع عالی بسیجیان استان خراسان شمالی چهارشنبه دوم بهمن ماه در اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان اصل و اساس حرکت در آستانه دهه پنجم انقلاب به بیان ۴ نیاز و چند الزام در مسیر پرداخت

به گزارش خبرنگار خبر گزار ی علم وفناوری :دکتر گودرزی در نشست تخصصی مجمع عالی بسیجیان در استان خراسان شمالی ضمن سلام و درود به امام و شهدای عزیز و همه عزیزانی که امنیت و آرامش جامعه مرهون زحمات آنها می باشد،به بررسی بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان اصل و اساس حرکت در آستانه دهه پنجم انقلاب و همچنین بیانات حضرت آقا در ماه رمضان امسال و تاکیدات ایشان بر محوری بودن جوانان در گام دوم انقلاب اشاره کردند.

وی در ادامه :به بررسی 4 نیاز جهت حرکت در گام دوم اشاره کرد،نیاز اول اینکه صحنه را بشناسیم و به موقعیت خود و دشمن توجه کنیم و مستلزم این می باشد که نه خوش خیال و نه بدبین باشیم بلکه توجه به واقعیت امری ضروری می باشد.نیاز دوم این است که جهت حرکت را بدانیم و اینکه هدف ،تحقق جامعه اسلامی در ایران و تمدن اسلامی در دنیا می باشد و انرژی خود را صرف احیای تمدن اسلامی بکنیم.نیاز سوم امیدوارانه در صحنه بودن و ناامیدی و بی میلی نداشتن در مسیر حرکت می باشد و توجه به پیشرفت های 40 ساله نهال انقلاب بسیار امیدوار کننده است.مرحله چهارم که از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد آسیب شناسی و طرح ریزی و برنامه ریزی برای حل آن،شناخت نقاط ضعف و قوت در 40 سال گذشته و همچنین تهدیدها و فرصت ها می باشد.​

وی در ادامه افزود:در توضیح نیاز چهارم ادامه داد:در این راه طراحی و برنامه می بایست توسط اهل علم و نخبه ها صورت گیرد و جهت پیاده سازی، راهکارهای علمی به مسئولین مربوطه ارائه شود. در این مهم توجه به این نکته که بی توجهی برای کسانی که مسئولیت ندارند و فقط انتقاد می کنند و راه کار علمی نمی دهند قصور بزرگی می باشد و نیز کوتاهی مسئولین جهت پیاده سازی راهکارهای علمی،شانه خالی کردن از مسئولیت  و تکلیف است.

وی در ادامه تصریح کرد:این نکته که در حال حاضر گام اول را پشت سر گذاشتیم و اراده ملت ایران در بی توجهی به هیمنه آمریکا و مستکبران جهان که از آثار و برکات شهادت شهید سلیمانی عزیز بود نشان داده شد و به فرموده رهبری مردم،مقاومت را انتخاب کردند و با توجه به اینکه سازش و مقاومت هر دو هزینه دارند ولی انتخاب هوشمندانه مردم انتخاب مقاومت به عنوان کم هزینه بودن آن می باشد.و در این راستا رسیدگی به آسیب ها تضمین کننده پیشرفت می باشد و دراین مسیر مقدمات و ملزوماتی مورد نیاز است که می بایست از آنها غافل نبود.

وی در ادامه گفت :به الزام اول که انقلابی گری و تکلیف ما در برابر آن چیست ؟ را مورد بررسی قرار داد و با الگو قراردادن  منش حاج قاسم به عنوان منشور انقلابی گری از قبیل ساده زیستی،خستگی ناپذیری،مجاهدت،اخلاص ،ذوب در انقلاب و ولایت،رعایت قیود و اخلاق اسلامی؛که حلقه گم شده بسیاری از فعالیت های سیاسی و اجتماعی امروز است،چشم نداشتن به دنیا و ... اشاره کرد.

دکتر گودرزی :در توضیح الزام دوم به این نکته اشاره کرد که چرا تمامی مسایل جامعه می بایست سیاست زده باشند و به جای آن صحبت علمی و کارشناسی نباشد، از نقاط ضعف دانست و مرز جریان های سیاسی تمام مسایل جامعه نمی باشد و در هر زمینه ای می بایست کارشناسان آن حوزه کارشناسی علمی داشته باشند.توجه به کارآمدی انقلاب و اندیشه های انقلاب اسلامی  به استفاده حداقلی از اندیشه های انقلاب اسلامی مورد اهمیت ویژه ای می باشد که در صورت استفاده و بکارگیری صد درصدی آنها به اهداف آرمانی این مکتب خواهیم رسید.

وی در ادامه تاکیدکرد: باید بین مقام شهروندی،مقام اندیشه ورزی و مقام مسئولیت داشتن حد و مرز قائل شد به طوریکه در مقام شهروندی همه ملت ایران شهروند و ولی نعمتان هستند. و در مقام اندیشه ورزی در کرسی های آزاداندیشی که در دانشگاه،حوزه های علمیه،پژوهشکده ها و ... برگزار می شود ارائه نظر کنند. اما در مورد مقام مسئولیت پذیری با توجه به اهمیت و جایگاه این مقام در زندگی افراد جامعه می بایست افرادی قبول مسئولیت کنند که مورد تایید قانون اساسی و انقلاب اسلامی باشند و آنگونه که امام راحل و رهبری عزیز به دنبال اهداف آرمانی اسلام می باشند،خود را خادم مردم ندانند و تفکر غربی را به تفکر اسلامی ترجیح دهند،در صورتی که بروز آسیب های اجتماعی و شکاف طبقاتی حاصل همین تفکر می باشد و باید به دنبال ساختارهای اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی و ... که مبتنی بر محتوای اسلام ناب باشند اعتقاد و التزام داشته باشند و تا دولت اسلامی نباشد جامعه اسلامی نخواهیم داشت و در این مهم نباید این افراد با تفکرات غربی مسئولیت بگیرند و مسئولیت داده شوند و آنها باید در آزمون التزام به اسلام و انقلاب قبول شوند.

وی ادامه داد:به الزام سوم،که توجه به بحث ساختارهاست اشاره کرد و در برخی از زمینه ها می بایست ساختارهای به روز جایگزین ساختارهای قدیمی گردد و ساختارهای نظارتی کارآمد تر شوند و در این راستا به اصلاح قانون و هوشمند سازی جهت شفاف سازی در عرصه های مختلف موجب کاهش آسیب ها شد و به سمت تامین عدالت در جامعه حرکت کرد.

وی درادامه عنوان کرد: توضیح الزام چهارم به عدم کلی گویی و ساده انگاری مسائل اشاره کرد و  توجه به جزئیات و اهمیت به مسائل را مهم دانست و توجه به بیان چگونگی مسائل بیشتر پرداخته شود و در این راستا به جریان علمی و نخبگی،اتاق های فکر و هیأت های اندیشه ورز و وجود اندیشکده ها توجه کرد.

گودرزی در ادامه :به الزام پنجم که نقش رهبری در جامعه نقش تعیین کننده می باشد نه تمام کننده اشاره کرد و گفت میزان سرعت و حرکت امام به سرعت و حرکت مردم بستگی دارد و با تبعیت از رهبری در جایگاه ولایت فقیه در همه امور به پیشرفت می رسیم .

وی ادامه داد:با اشاره به فضای مجازی و نظارت دقیق و شفاف مسئولین را در این حوزه ، راه حلی برای مسایل این عرصه دانست. و از نقش تعیین کننده مردم در اولین انتخابات گام دوم انقلاب با توجه به اهمیت و جایگاه مجلس شورای اسلامی و انتخاب درست افراد معتقد به قانون و ولایت پرداخت .

وی در پایان :با اشاره به اینکه مسیر کاملا روشن و امیدوارکننده می باشد و برای این امر با مدد گرفتن از شهدا و شهید سلیمانی عزیز برای تداوم این راه تلاش کرد.

 

زمان انتشار: جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۸:۰۹

شناسه خبر: 85270

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب