صفحه نمایش لمسی بسیار نازک و فوق العاده انعطاف پذیر خبرگزاری علم و فناوری - صفحه نمایش لمسی بسیار نازک و فوق العاده انعطاف پذیر

صفحه نمایش لمسی بسیار نازک و فوق العاده انعطاف پذیر

دانشمندان دانشگاه RMIT با استفاده از یک فیلم نازک که معمولاً در صفحه نمایش لمسی تلفن وجود دارد، صفحه لمسی بسیار نازک و فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده اند که ۱۰۰ برابر نازک تر از مواد لمسی موجود است. این فناوری به اندازه کافی پایدار است که می تواند مانند یک لوله جمع شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ دانشمندان دانشگاه RMIT با استفاده از یک فیلم نازک که معمولاً در صفحه نمایش لمسی تلفن وجود دارد، صفحه لمسی بسیار نازک و فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده اند که 100 برابر نازک تر از مواد لمسی موجود است. این فناوری به اندازه کافی پایدار است که می تواند مانند یک لوله جمع شود.

این فناوری به دلیل انعطاف پذیری باورنکردنی، به راحتی با فناوری های الکترونیکی موجود سازگار است. علاوه بر این، می تواند مانند یک روزنامه چاپ شود.

محقق برجسته دکتر توربن دنک گفت: اکثر صفحه نمایش لمسی تلفن همراه از مواد شفاف، اکسید قلع ایندیم ساخته شده بود که بسیار رسانا اما بسیار شکننده است.

ما یک ماده قدیمی را گرفته ایم و از داخل آن را تغییر داده ایم تا نسخه جدیدی ایجاد کنیم که کاملاً نازک و انعطاف پذیر باشد.

شما می توانید آن را خم کنید، می توانید آن را پیچانده و می توانید به مراتب ارزان تر و کارآمدتر آن را تبدیل کنید به این روش کند و گران قیمت که ما در حال حاضر لمسی ایجاد می کنیم.

تبدیل آن، دو بعدی نیز آن را شفاف تر می کند، بنابراین باعث می شود نور بیشتری به دست آید. این بدان معناست که یک تلفن همراه با صفحه لمسی ساخته شده از مواد ما از انرژی کمتری استفاده می کند و عمر باتری را تقریبا 10٪ افزایش می دهد.

دانشمندان برای ایجاد این دو بعدی اکسید قلع ایندیم جدید (ITO)، از یک روش چاپ فلز مایع با دمای پایین استفاده کردند. این روش می تواند مستقیماً تک لایه یا دو لایه ITO را به همراه نمونه های دو لایه ارائه شفافیت بالای 99.3% بر روی بسترهای موردنظر قرار دهد.

آنها در درجه اول ITO را به ۲۰۰c گرم می کردند تا آن را به شکل مایع بدست آورند و روی یک سطح بچرخند تا ورق های نازک اکسید قلع ایندیم را پرینت کنند.

ماده بدست آمده همان مواد شیمیایی تشکیل شده با استاندارد ITO را دارد اما ساختار بلوری متفاوتی دارد و به آنها خواص مکانیکی و نوری جدید هیجان انگیز می بخشد. علاوه بر انعطاف پذیری شدید، این ماده فقط 0.7٪ نور را جذب می کند.

دنک گفت: این یک رویکرد پیشگام است که چالشی را حل می کند که غیرقابل حل تلقی می شود. هیچ روش دیگری برای ساختن این ماده کاملاً انعطاف پذیر، رسانا و شفاف جدا از روش جدید فلز مایع ما وجود ندارد.

از این ماده برای ایجاد یک صفحه لمسی کار به عنوان اثبات مفهوم استفاده می شود. دانشمندان حتی متقاضی ثبت اختراع این فناوری شده اند.

این ماده همچنین می تواند در بسیاری از کاربردهای دیگر نوری از قبیل LED و نمایشگرهای لمسی و همچنین به طور بالقوه در سلولهای خورشیدی آینده و پنجره های هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

این مطالعه در مجله Nature Electronics منتشر شده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۹:۲۳

شناسه خبر: 85314

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب